• Co się w szkole dzieje?

            • Dzień Edukacji Narodowej

            • Nauczyciele, pracownicy i uczniowie naszej szkoły uczcili Dzień Edukacji Narodowej uroczystymi apelami, które odbyły się 12 i 13 października 2023 r. W piątkowej uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście, wśród nich emerytowani nauczyciele naszej szkoły, przedstawiciele Rady Rodziców, nauczyciele, pracownicy oraz uczniowie. Pani dyrektor Urszula Troszczak-Krzywdzińska podziękowała swoim pracownikom za ostatni rok wytężonej i owocnej pracy. Przyznała nauczycielom Nagrody Dyrektora Szkoły.


              Nagrodzonym nauczycielom serdecznie gratulujemy.


              Przedstawiciele Rady Rodziców złożyli życzenia i podziękowali nauczycielom pięknym bukietem kwiatów i pysznym słodkim poczęstunkiem w pokoju nauczycielskim.


              Uczniowie klas szóstych zaprezentowali humorystyczny program artystyczny „W naszej szkole”.
              Nie zabrakło życzeń, kwiatów i podziękowań kierowanych do nauczycieli i wychowawców również podczas lekcji. Każdy wychowawca klas starszych dostał od swoich uczniów materiałową torbę z podpisami. Miła pamiątka. Samorząd uczniowski przygotował w pokoju nauczycielskim owocową niespodziankę dla nauczycieli.


              Dziękujemy.

              Opracowała Beata Górska-Herdzik

            • "Tam, gdzie panowie chodzą w spódniczkach..."

            • 4 października 2023r. odbył się w naszej szkole pierwszy z cyklu czterech koncertów umuzykalniających. Tytuł przedstawienia nawiązywał do kilka dni wcześniej obchodzonego Dnia Chłopaka i brzmiał- „Tam, gdzie panowie chodzą w spódniczkach”.

              Młodszy wiek szkolny to ważny okres kształtowania wrażliwości estetycznej dzieci. Bardzo ważnym  elementem edukacji wczesnoszkolnej jest wychowanie przez sztukę. Taka forma wychowania, przez sztukę właśnie, w której dziecko jest widzem i uczestnikiem, kształtuje już w najmłodszym wieku preferencje muzyczne oraz umiejętności właściwego zachowania się na uroczystości. Dzieci podczas koncertu  mają okazję poznać różnorodne instrumenty muzyczne oraz posłuchać muzyki z różnych stron świata wykonywanej przez profesjonalistów. Mają okazję posłuchać muzyki nieco inaczej niż zwykle - dostrzec zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyrazić to klaszcząc do rytmu.

              Wprowadzanie w świat muzyki podczas koncertów umuzykalniających jest dobrym sposobem na kształtowanie i zaspokajanie potrzeb estetycznych dzieci.

              Marta Cydzik

            • Nasza szkoła mistrzem powiatu w piłce nożnej!

            • Dnia 27 września 2023r. w Gromadce odbyły się Mistrzostwa Powiatu w piłce nożnej chłopców w kategorii klas 4-6.

              Nasza reprezentacja zwyciężyła w turnieju pokonując w finale SP1 Bolesławiec 2:1.

              Skład reprezentacji: Maciej Bober, Szymon Chałupa, Maciej Engel, Jan Sawicki, Radosław Kopała, Patryk Sitko, Piotr Skrzypacz, Kacper Strojek, Olivier Zarembecki, Patryk Kurnicki, Hubert Wójtowicz, Hubert Puk.


              Na wiosnę będziemy reprezentować powiat bolesławiecki w finale strefy jeleniogóskiej.

              Michał Sudoł

            • Akcja "Sprzątanie świata 2023"

            • „Sprzątanie świata” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Od 1994 roku, we wrześniu setki tysięcy wolontariuszy: młodzież, dorośli oraz dzieci – wszyscy, którym zależy na ochronie środowiska, wyruszają by uprzątnąć choć kawałek swojej najbliższej okolicy. Nie inaczej było i tym razem. Dzieci z klas 1-3 z wielkim zapałem robiły porządek na terenie przyszkolnym. Okazało się, że nie miały za wiele "roboty", co dobrze świadczy o naszej społeczności. Oby zapał maluchów w utrzymaniu porządku nigdy nie osłabł. Ziemia bedzie wdzięczna!

              Marta Cydzik

               

            • "Raper w sutannie"

            • 17 września Nowogrodziec stał się miejscem ewangelizacji dzieci i młodzieży za sprawą koncertu ks. Jakuba Bartczaka, słynnego „rapera w sutannie”.

              Powodów, dla których zorganizowano koncert było kilka. W ten dzień po raz pierwszy obchodzone było Dekanalne Święto Dzieci i Młodzieży pod hasłem: „Zejdź z kanapy”. Czas ten stał się również okazją do integracji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Legnickiej oraz Eucharystycznego Ruchu Młodych.

              Przedstawiciele KSM z różnych parafii zjawili się w Nowogrodźcu, aby ten dzień spędzić wspólnie. Najpierw była adoracja Najświętszego Sakramentu, a następnie Msza św., na której obecne były relikwie patronów KSM: św. Stanisława Kostki oraz bł. Karoliny Kózkówny. Po zjednoczeniu z Panem Jezusem w Komunii św. nadszedł czas zacieśniania więzi międzyludzkich poprzez zabawy i tańce na świeżym powietrzu oraz spotkanie przy wspólnym stole.

              O godz. 16.00 rozpoczął się koncert ks. Jakuba Bartczaka. Artysta w swoich utworach rapował o Bogu, wierze, Piśmie świętym, Kościele, a więc tym, co dla chrześcijanina powinno być najważniejsze. Ks. Jakub zaprezentował takie piosenki jak.: „Po prostu wierzę”, „Bóg jest super”, „Kozacko dla Boga”, „Lubię być Księdzem”, „Bóg zapłać”. Wszyscy bawili się wyśmienicie, a w dodatku uwielbili Pana Boga! Pomysł z zaproszenie Księdza Jakuba okazał się strzałem w dziesiątkę, gdyż sala koncertowa zapełniła się do ostatniego miejsca! Było wielu uczniów naszej szkoły, a także rodziców, nauczycieli i wychowawców, którzy z pewnością mogą uczyć się od Księdza Jakuba świetnego kontaktu z młodymi ludźmi. 

              Organizatorem Dekanalnego Święta Dzieci i Młodzieży była parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Nowogrodźcu, katecheci z dekanatu Nowogrodziec we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sztuki „Muza” w Nowogrodźcu.

              Link do fragmentu koncertu Ks. Jakuba: https://www.youtube.com/watch?v=mIwPFINXZlo

            • Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny

            • 10 września obchodzimy Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny. To nowe święto państwowe, które zostało ustanowione pod koniec lipca 2023 roku. W naszej szkole kultywujemy pamięć o najmłodszych ofiarach II wojny światowej już od wielu lat. W tym roku szkolnym na lekcjach historii i lekcjach wychowawczych uczniowie zapoznali się z losem polskich dzieci, których dzieciństwo przypadło na okres II wojny światowej. Historia Dzieci Zamojszczyzny, małych więźniów obozów koncentracyjnych z Łodzi, Oświęcimia, zesłańców na Syberię, stała się

              okazją do rozmów o wojnie i utraconym dzieciństwie.

              W związku z beatyfikacją rodziny Ulmów przedstawiono tragiczną sytuację Żydów w czasie II wojny światowej, przykłady ratowania ich przez Polaków, którzy ryzykowali karą śmierci.

              Pamiętając o wielkim poświęceniu wielu osób, którzy oddawali życie za drugiego człowieka, pochyliliśmy się nad losem tych najmłodszych. Klasy zapaliły znicze pod pomnikiem poświęconym Dzieciom Wojny i złożyły im hołd minutą ciszy.

               

              Sylwia Parada

               

            • Narodowe Czytanie 2023

            • Do Narodowego Czytania w tym roku został wybrany utwór E. Orzeszkowej: "Nad Niemnem" ze względu na ważne dziedzictwo powstania styczniowego, którego 160-lecie aktualnie obchodzimy oraz bogactwo barwnych opisów krajobrazu i zwyczajów.

              W naszej gminie zorganizowane zostało przez Gminne Centrum Kultury i Sportu i odbyło się 9 września na placu przy "Muzie" w ramach Pikniku Czytelniczego.

              Wraz z Panem Burmistrzem oraz przedstawicielami szkół i różnych instytucji wzięły w nim udział uczennice naszej szkoły: Nicola Wołoszyn z kl. VIII b i Anna Ostańska z kl. VII c, które pięknie odczytały wybrane fragmenty powieści.

              Gratulujemy zdolności i kontaktu z literaturą narodową!

              Wystąpienie przygotowały nauczycielki: M. Jakubowska, J. Mierzwa 

              opracowała:Joanna Mierzwa

            • Talenciaki

            • PODARUJ SP W NOWOGRODŹCU

              KUPON –TALENCIAK- ze sklepu Lidl!

              Zapraszamy wszystkich uczniów, ich rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły i wszystkie osoby chętne do udziału w akcji „Szkoły pełne talentów” zorganizowanej przez sieć sklepów Lidl.

               

              Link do konta naszej szkoły: https://szkoly.lidl.pl/Talenciaki/szkola?partyId=87040013341

              Co trzeba zrobić?

              1.Zakupy w sklepie Lidl za min.50 zł, w tym jeden owoc lub warzywo.

              2. Na podstawie paragonu, poprosić sprzedawcę o kupon TALENCIAK.

              3.Przynieść kupon do szkoły i wrzucić go do pudełek w Budynku A lub B,

              umieszczonych przy drzwiach wejściowych,

              a my zajmiemy się skanowaniem kodów QR zamieszczonych na kuponach.

              Szczegóły akcji na stronie Szkoły Pełne Talentów | LIDL.PL

              Pomóżmy SP w Nowogrodźcu zdobyć kolejne pomoce dydaktyczne.

              Dotychczasowym i przyszłym darczyńcom, serdecznie dziękujemy.

               

              Koordynator akcji:Jadwiga Zborowska

            • „MAM TALENT 2023”

            •  

              Dnia 19 maja 2023r. odbyły się przesłuchania do szkolnego konkursu „Mam Talent”. Dnia 2 czerwca 2023 roku w auli szkoły zaprezentowały się osoby, które dostały się do koncertu finałowego. Uczniowie przygotowali 13 prezentacji.

              Jako pierwszy wystąpił Kacper Nizioł z klasy Id, który od najmłodzych lat pasjonuje się elektryką i oświetleniem. Chłopiec zaprezentował nam własne wynalazki. Były to instalacje elektryczne, młynek oraz pompa wodna.

              Kolejną uczestniczką była Paulina Mrozik z klasy Vc , która gra na trąbce od sześciu lat. Uczennica zagrała utwór: „Mission impossible”.

              Nina Szynka z klasy Va, która gra na pianinie i śpiewa, zaprezentowała ciekawy instrument o nazwie drumla (moczunga), Nina gra na nim od roku, Zainspirował ją znany muzyk Joszko Broda.

              Grupa przyjaciółek z klasy ósmej, które chętnie prowadzą animacje dla młodszych kolegów i koleżanek: Emilia Tkacz, Zofia Orawiec, Zuzanna Widuch oraz Wiktoria Bujak, zaprezentowały taniec „Jerusalema”.

              Zespół sześciu chlopcow z klasy IIIa, pod opieką Pani Doroty Stępak zaprezentował scenkę kabaretową przygotowaną w ramach „Dnia Ziemi”- „Taniec nurków”.

              Zespół sześciu dziewczynek z klasy IIIa, przygotowanych również pod okiem Pani Doroty zaprezentował piękny i zmysłowy „Taniec meduz”.

              Lorenc Wacyk z klasy Id, który gra na trąbce dopiero od roku zagrał utwór „Chusteczka haftowana”

              Aleksandra Orzechowska z klasy Id zaśpiewała piosenkę „Kraksa”.

              Bartosz Wołoszyn z klasy IIIa zagrał na keyboardzie dwa utwory „Marsz weselny Mendelssohna” oraz kanon „Panie Janie”.

              Hanna Wacyk oraz Lena Chodorska z klasy IIIa zaśpiewały utwór „Szary Świat”.

              Dwie uzdolnione siostry Marlena i Zosia Orawiec zaprezentowały przepiękny oskarowy utwór „Shallow”. Marlena gra na gitarze od dwóch lat, natomiast Zosia śpiewa od 5 lat.

              Julita Jakubowicz, która gra na flecie poprzecznym od dwóch lat, zagrała utwór „Szary świat”.

              Grupa dziewcząt z klasy VIc : Zuzanna Sadowska- pianino, Weronika Bujak- śpiew, Hanna Mojdinis- gitara, Wiktoria Urbaniak- ukulele, zaprezentowały utwór „Hej przyjaciele”.

              Na koniec wystepów Przewodnicząca Rady Rodziców, Pani Laura Szkutnik oraz Pani Dyrektor Urszula Troszczak- Krzywdzińska wręczyły wszystkim uczniom upominki.

              Była to świetna okazja do promocji talentów naszych uczniów. Mamy nadzieję, że występy zachęciły innych zdolnych uczniów do udziału w tym przedsięwzięciu w przyszłym roku szkolnym.

               

              Joanna Czerniawska

            • Pokaz historyczny z Grupą Artystyczną "Rekonstrukto"

            • W dniu 27 kwietnia  naszą szkołę odwiedziła grupa artystyczna Rekonstrukto z Lublina, która zaprezentowała zebranym uczniom pokaz historyczny pod tytułem „„Życie i kultura w średniowieczu”. Uczniowie mieli okazję obejrzeć między innymi: żywą lekcję historii, prezentację obyczajów i kulturę epoki, zapierający dech w piersiach pojedynek, narzędzia tortur, gry i zabawy, kolekcję broni i rekwizytów. Pokazom towarzyszyła narracja ukazująca modę i obyczaje rycerskie. Każdy uczestnik  mógł jak najwięcej wynieść z tej lekcji, mógł osobiście zapoznać się z rekwizytami i strojem, wziąć  miecz do ręki i przekonać się jakiej siły wymagało posługiwanie się nim.

              Spotkanie z przeszłością było interesujące i w zabawny sposób przybliżyła nam realia epoki średniowiecza.

                                                                                                                                     Ewa Izydorczyk

            •  „Mam Talent”

            • Dnia 2 czerwca 2023 roku o godzinie 16.00 w auli Szkoły Podstawowej odbędą  się prezentacje uczniów wyłonionych w konkursie

               „Mam Talent”

              Zobaczymy dzieci i młodzież z klas I-VIII

              Uczniowie pokażą swoje pasje i talenty

              z dziedziny nauki, sportu i muzyki

              Serdecznie zapraszamy!!!

            • Spotkanie z Moniką Sawicką - autorką cyklu książek dla dzieci o psie Kajtusiu

            • W czwartek, 11 maja 2023r. uczniowie klas 2c, 3b i 3c mieli okazję spotkać się w „Muzie” ze znaną pisarką, autorką książek dla dzieci i dorosłych, panią Moniką Sawicką.

              Pani Monika napisała cykl książek dla dzieci- o psie Kajtusiu i właśnie o kulisach jego powstania opowiadała podczas spotkania.

              Wszyscy słuchali z zainteresowaniem jak wygląda warsztat pracy pisarza, mieli okazję  pośpiewać i porozmawiać, a na końcu uzyskać odpowiedzi na pojawiające się pytania.

              Całość występu wzbogacona została poruszeniem bardzo ważnego tematu odpowiedzialności człowieka za zwierzęta. Dzieci miały okazję do odświeżenia wiadomości dotyczących bezpiecznego zachowania w towarzystwie zwierząt, do zastanowienia się nad trudnym tematem porzucania ich przed wakacjami.

              Na koniec można było kupić książki, uzyskać osobistą dedykację i porozmawiać z autorką, z czego wielu uczniów skorzystało.

               

              Marta Cydzik

            • KLASY CZWARTE WĘDROWAŁY KARKONOSKIM SZLAKIEM

            • 18 maja klasy IV b, IV c  wyruszyły pod opieką pań Beaty Ostrycharz, Ewy Caban, Sylwii Parady, Izabeli Gumieli – Konarskiej i Martyny Marzec na wycieczkę w góry.

              Celem i założeniem programowym wycieczki była wędrówka przez Karkonosze, poznanie oryginalnego zabytku sztuki romańskiej – kościółka Wang, a także poznanie sposobów  ochrony przyrody i zasad zachowania się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.

                          Uczniowie przeszli szlakiem od Kościółka Wang, przez Polanę kierując się do schroniska Samotnia nad Małym Stawem. Następnym etapem wędrówki było schronisko Strzecha Akademicka.  Przez cały czas wycieczki uczniowie mieli możliwość obserwowania panoramy Karkonoszy i unikalnej przyrody Karkonoskiego Parku Narodowego. Poznali piętrowy układ roślinności, kocioł polodowcowy, źródła górskich rzek.

                          Wycieczka umożliwiła uczniom zintegrowanie się oraz kształtowanie zainteresowań  krajoznawczych w trakcie aktywnego wypoczynku. Wszyscy wrócili zmęczeni, ale zadowoleni, tym bardziej że dopisała nam wspaniała słoneczna pogoda.

               

              Sylwia Parada

            • Sukces ucznia Szymona Felczyńskiego w Konkursie Chemicznym „zDolny Ślązak”!

            • Uczeń klasy VIII b Szkoły Podstawowej im. B. Chrobrego w Nowogrodźcu – Szymon Felczyński dnia 25 marca 2023 r. uczestniczył w etapie finałowym konkursu chemicznego, który odbył się na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. W finale brało udział 152 uczniów wyłonionych z całego Dolnego Śląska podczas wcześniej przeprowadzonych etapów szkolnych i powiatowych tego konkursu.

              Konkurs przebiegał w dwóch etapach: część laboratoryjna, która polegała na samodzielnym wykonaniu doświadczeń chemicznych i sformułowaniu wynikających z nich wniosków. Druga część polegała na rozwiązaniu testu, który obejmował zadania wykraczające poza materiał objęty podstawą programową szkoły podstawowej.

              Dzięki systematycznej i samodzielnej pracy Szymona, przy wsparciu nauczyciela chemii Pani Krystyny Zając uczeń uzyskał tytuł laureata tego konkursu. W osiągnięciu sukcesu znaczącą rolę odegrali rodzice ucznia, którzy motywowali i wspierali syna.

              Uroczysta gala wręczenia medalu i dyplomu przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty – Romana Kowalczyka odbyła się 12 maja 2023r. w auli Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

              Gratulujemy tak wysokiego osiągnięcia!

              Opiekun Krystyna Zając

               

            • Sadzimy las!

            •        Sadzimy las – w ramach akcji Dnia Ziemi i realizowaniu programu profilaktycznego „Chcę być szczęśliwy” 25 kwietnia 2023r klasa VI c sadziła las!

                     O tym, jak ważną rolę dla nas wszystkich spełniają lasy i drzewa, uczymy  się od pierwszych dni pobytu w szkole. Wiemy, że zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i nasze samopoczucie. Są domem dla roślin, zwierząt i grzybów.

                    Po dotarciu do Ocic Kolonii Pietruszka i  krótkim instruktażu stanowiskowym, uczniowie zostali dobrani w grupy, wyposażeni w szpadle. Na hasło dane przez pana Podleśniczego, ochoczo ruszyli do pracy. Młodzież sadziła nowe dęby. Praca nie była łatwa, ponieważ było dużo korzeni i innych utrudnień, ale uczniowie wyjątkowo szybko obsadzili przeznaczoną dla nich powierzchnię.

                  Na zakończenie pożytecznej pracy odpoczywali przy ognisku. Podleśniczy Łukasz Fabin pochwalił uczestników za sumienność i pracowitość. Stwierdził, że zasadzenie tych drzewek to wielki ukłon w stronę natury i przyrody. Stwierdził, że jeśli o niej zapomnimy, to tak jakbyśmy zapomnieli o sobie.

                   Uczniowie zaś zwrócili uwagę na fakt, że nasze drzewka będą rosły wraz z nami i choć zdajemy sobie sprawę, że trzeba wielu lat, żeby z małych sadzonek wyrosły przepiękne drzewa, to cieszymy się, że to właśnie my je zasadziliśmy.

                   Pan podleśniczy dodał: Mamy nadzieję, że ten kawałek lasu będzie się rozwijał i pięknie rósł, a wy w przyszłości powrócicie tu i będziecie z satysfakcją i dumą wspominać dzisiejszy dzień.

                  Akcja ta dała uczniom możliwość integracji z przyrodą, docenienia ciężkiej pracy leśników i zapoznania się ze znaczeniem lasu dla współczesnego człowieka – podsumowała wychowawczyni klasy 6 c – Izabela Gumiela - Konarska.

               

               

        • Nagłówek