• Co się w szkole dzieje?

            • Z wizytą na akademii w przedszkolu

            • 14 listopada 2023 r. uczniowie wszystkich klas pierwszych mieli ogromną przyjemność oglądać akademię przygotowaną przez dzieci uczęszczające do naszego przedszkola z okazji święta odzyskania niepodległości. Przedszkolaki zaprezentowały się bardzo profesjonalnie, nie zabrakło recytacji i piosenek patriotycznych śpiewanych indywidualnie i chórem oraz układów choreograficznych z flagami i biało-czerwonymi sercami. Uczniowie klas pierwszych ze wzruszeniem parzyli na swoich młodszych kolegów, wspominając tak niedawno wspólnie spędzany czas. Występ nagrodzili gorącymi brawami.

              Nie obyło się również bez uścisków z Paniami wychowawczyniami, a zdziwienie pierwszaków z powodu „skurczenia się” ich ówczesnych krzesełek było bezcenne.

              Dziękujemy bardzo za zaproszenie.

               

              Marta Cydzik

          • Świętowaliśmy 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę
            • Świętowaliśmy 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

            • 10 listopada b.r. w naszej szkole odbył się Przegląd Pieśni Patriotycznej. W uroczystości uczestniczyli uczniowie, Grono Pedagogiczne i zaproszeni goście: p. Zofia Bokszańska - przedstawicielka Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koła Miejsko - Gminnego Nowogrodziec, p. Andrzej Drąg - Zastępca Burmistrza Nowogrodźca, p. Marta Kołodziejska - Kierownik Zakładu Obsługi Szkół w Nowogrodźcu, p. Izabela Żukowska-Maziarz - Dyrektor Przedszkola Publicznego w Nowogrodźcu.

              Naszą szkołę spotkało wielkie wyróżnienie. Pani Bokszańska przekazała nam swój mundur, który zostanie umieszczony w Galerii naszej szkoły.

              W części artystycznej uczniowie klas III b, IVb, IVc, Vb, Vc, VIa, VIIa, VIIc pod nadzorem swoich wychowawców przygotowywali prezentację wybranego utworu o tematyce wojennej i patriotycznej. Wyżej wymienione klasy zostały wybrane po wcześniejszym przeprowadzonym konkursie. W repertuarze znalazły się pieśni:

              V c - „Płynie Wisła, płynie”,

              IV c - „Przybyli ułani pod okienko”,

              V b - „Wojenko, wojenko”,

              VII a - „Pierwsza Brygada”,

              VI a - „Serce w plecaku”,

              VII c - „Dziewczyna z granatem”,

              IV b - „To moja Polska”.

              W Przeglądzie reprezentanci klas młodszych, uczniowie klasy IIIb, zaprezentowali piosenkę „11 listopada” w układzie choreograficznym z flagami. W tym dniu nie tylko mogliśmy wysłuchać pieśni patriotycznych w wykonaniu wybranych klas, ale sami również włączyliśmy się w ogólnopolską akcję śpiewania hymnu państwowego. Była to niezwykle podniosła i wzruszająca chwila, kiedy z ust wszystkich zgromadzonych uczniów i nauczycieli wybrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”.

              Opracowała Sylwia Parada

              zdjęcia ze strony: https://www.facebook.com/p/Gmina-i-Miasto-Nowogrodziec

          • Szkoła do hymnu
            • Szkoła do hymnu

            • Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. Co roku 11 listopada oddajemy cześć Polakom, którzy dzięki patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli naszą wolność. Już od najmłodszych lat, powinno się rozbudzać u dzieci zainteresowanie swoją Ojczyzną i kształtować poczucie dumy z przynależności do Narodu Polskiego. Dlatego też, uczniowie klas 1-3 naszej szkoły bardzo uroczyście uczcili ten wyjątkowy dzień- włączyli się do kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu” polegającej na uroczystym odśpiewaniu "Mazurka Dąbrowskiego" o godzinie 11.11 w przeddzień uroczystości tj. 10.11. Nie zabrakło też wspaniałych prac plastycznych, konkursów i zabaw. Tego dnia zdecydowanie królowały dwa kolory: biały i czerwony. Święto Odzyskania Niepodległości zdecydowanie było radosnym dniem w naszej szkole i mamy nadzieje, że pozostanie w pamięci naszych "Małych Polaków”.

              Ewa Izydorczyk

            • "Dzień zdrowego śniadania"

            • Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu mamy energię do nauki i siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. Zdrowe śniadanie dostarcza energię organizmowi , a także pozytywnie wpływa na koncentrację podczas lekcji. 8 listopada 2023r. przekonali się o tym uczniowie klas 1-3 biorąc udział w akcji "Dzień zdrowego śniadania". Akcja ta stanowiła doskonały pretekst do poznania zasad zdrowego odżywiania oraz rozmowy na temat zbilansowanych posiłków. Dzieci przygotowały i spożyły wspólnie zdrowe przekąski. Trzymamy kciuki, aby zdrowe odżywianie stało się ich nawykiem. 

              Marta Cydzik


               

            • POMOC DLA KLEKUSIOWA

            • UWAGA!

              W dniach 7-20 listopada 2023 r. w naszej szkole ma miejsce akcja charytatywna mająca na celu wsparcie dzikich zwierząt.

              Więcej o zwierzętach dowiesz się na stronie Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt "Klekusiowo" (https://klekusiowo.pl/)

              Zachęcamy klasy IV, V, VI, VII i VIII do aktywnego włączenia się w zbiórkę:

              - suchej i mokrej karmy dla psów oraz kotów - a i jeże oraz szopy będą wdzięczne ;-)

              - środków czystości (proszki, płyny do mycia podłóg, ręczniki papierowe).

              Dodatkowo w ramach pomocy zapraszamy do zakupu pysznych bułeczek (I piętro, budynek A). Pieniądze również przeznaczymy na potrzeby zwierząt.

               

              Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego i Młodzieżowej Rady ;-)

               

          • Obróbka papieru
            • Obróbka papieru

            • W ramach realizacji treści dotyczących poznania rodzajów papierów w klasach IV i V wykonywaliśmy jesienne obrazki oraz bukiety z liści origami. Wykorzystaliśmy narzędzia i materiały zakupione w ramach projektu #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI, a mianowicie: klej, nożyczki, nożyki do tapet, drewniane patyczki. Kolorowy papier zakupiła Rada Rodziców. Prace sprawiły uczniom ogromną radość, a efekty możemy podziwiać na fotografiach, gazetkach szkolnych i wystawach w pracowni technicznej.

              J.Zborowska

          • Laboratoria Przyszłości 2023/2024
            • Laboratoria Przyszłości 2023/2024

            • W Szkole Podstawowej w Nowogrodźcu realizowany jest projekt Laboratoria Przyszłości #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI. Rok szkolny 2023/24 jest trzecim rokiem działań w w/w zakresie. Nasi uczniowie podczas zajęć w Pracowni Technicznej korzystają z nowoczesnego sprzętu i pomocy dydaktycznych. Dzięki temu aktywizujemy uczniów i wzbudzamy większe zainteresowania zajęciami lekcyjnymi. Dzieci i młodzież uczą się praktycznych czynności życia codziennego. Rozwijamy ich talenty poprzez doświadczenia i zabawę.

              J. Zborowska

            • „Misje sercem Kościoła” – SP Nowogrodziec miejscem wielkich serc! Było kolorowo, a duch misyjny gościł wszędzie!

            • Tydzień Misyjny w Szkole Podstawowej i parafii w Nowogrodźcu już za nami.

              Obchody Światowego Tygodnia Misyjnego „Misje sercem Kościoła" w 2023 roku przypadły od 22 do 29 października, była to okazja do szerzenia idei misyjnej oraz popularyzacji chęci pomagania. Jest to święto patronalne Papieskich Dzieł Misyjnych oraz dzień solidarności misyjnej w całym Kościele powszechnym, a także tydzień modlitw za misjonarzy posługujących na całym świecie. Tegoroczny temat zainspirował nas byśmy stali się świadkami Jezusa w naszej szkole i kościele parafialnym oraz otworzyli nasze serca na potrzeby Kościoła misyjnego.

              Każdy dzień w naszej szkole i kościele parafialnym przeznaczyliśmy na poznawanie jednego kontynentu. Ponieważ symbolice misyjnej każdemu z kontynentów odpowiada konkretny kolor, zatem zaprosiliśmy uczniów, aby w danym dniu przyszli ubrani zgodnie z tymi kolorami:

              w poniedziałek na zielono Afryka

              we wtorek na czerwono Ameryka,

              w środę na biało – Europa,

              w czwartek na niebiesko Oceania,

              w piątek na żółto Azja.

              Każdego dnia przez cały tydzień, była również zorganizowana „przerwa misyjna”, na której uczniowie rozprowadzali „Herbatki misyjne”. Otwartość serc naszych uczniów, Grona Pedagogicznego i pracowników szkoły była ogromna. Z tej akcji zebraliśmy ofiarę pieniężną w wysokości 1. 288,62 zł, która została przesłana na projekty misyjne (np. budowa studni, budowa szkoły, szpitala, na leki, żywność itp.) do Papieskiego Dzieła Misyjnego w Warszawie. Akcja pokazała wrażliwość serc i gotowość niesienia pomocy dzieciom i dorosłym borykającym się z biedą, również na innych kontynentach.

              Akcja Tygodnia misyjnego poprzedzona została przygotowaniem gazetki ściennej o tematyce misyjnej i wiadomościach o pięciu kontynentach oraz przeprowadzeniem lekcji na temat misji.

              Natomiast we wtorek misyjny wybrani uczniowie, wykorzystując swoje umiejętności ze znajomości języków obcych, podczas nabożeństwa różańcowego modlili się za poszczególne kontynenty w różnych językach, między innymi: w języku francuskim, suahili, hiszpańskim, japońskim, angielskim, włoskim, niemieckim i łacińskim.

              A więc w tegorocznym „Tygodniu misyjnym” staliśmy się wszyscy prawdziwymi świadkami w naszych rodzinach, pracy, szkole, wśród przyjaciół i znajomych.

              Składamy serdeczne podziękowanie uczniom, Gronu Pedagogicznemu oraz pracownikom SP w Nowogrodźcu za włączenie się w „Tydzień misyjny.”

              Nasza szkoła również w akcji „ Adpocja na odległość” adoptowała od października nową uczennicę, która znajduje się w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej, z powodu śmierci mamy. Dziewczynka nazywa się Njeri Lorina Waithira ma 12 lat, pochodzi z Kenii. Jest zdolna i pragnie bardzo się uczyć.

              Poprzedni nasz adoptowany uczeń Charles Mkurithi z Nairobi (Kenia) w sierpniu tego roku ukończył szkołę, również dzięki naszemu wsparciu.

              Otwórzmy serca na comiesięczną zbiórkę pieniężną na pomoc dla Njeri Lorin i angażujmy się w tę akcję przez cały rok szkolny, by spełniać pragnienia dzieci w dalekich krajach misyjnych.

              koordynatorka „Tygodnia Misyjnego” s. Renata Gostomska

              Kilka zdjęć upamiętniających „Tydzień misyjny” oraz list od misjonarza Ks. Jan Marciniaka

            • "Bal Wszystkich Świętych"

            • Dnia 26 października 2023r., po kilkuletniej przerwie, uczestniczyliśmy w Balu Wszystkich Świętych. Na Bal najliczniej przybyli najmłodsi uczniowie, przebrani w różnorodne stroje, przypominające święte postacie. Bal rozpoczęliśmy od staropolskiego poloneza, po czym wspólne bawiliśmy się w tańcu oraz braliśmy udział w konkurencjach sportowych. Podczas zabawy zostały nagrodzone najpiękniejsze stroje oraz prace plastyczne, które przedstawiały wizerunki ulubionych świętych. Wspaniała zabawa przepleciona została licznymi konkursami, w których dzieci chętnie brały udział, a zwycięzcy nagradzani byli drobnymi upominkami. Uczestnicy mogli również posilić się słodkim poczęstunkiem, który został przygotowany przez księży z naszej parafii.

              Uważam, że Bal Wszystkich Świętych można zaliczyć do udanych, a wspomnienia na długo pozostaną w naszej pamięci. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólną zabawę!

               

              Magdalena Kalisz

            • Konkurs „Mój różaniec”

            • W dniach 25.09.2023 – 09.10.2023r. w Szkole Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Nowogrodźcu został przeprowadzony konkurs na wykonanie różańca pt. „Mój różaniec”. Konkurs został przeprowadzony w klasach I - V, w dwóch kategoriach wiekowych, tj. dla klas I- III oraz IV-V. W konkursie udział wzięło 62 uczniów.

              Uczestnicy wykazali się dużą pomysłowością i zaangażowaniem. Do wykonania prac użyto rozmaitych materiałów, takich jak jarzębina, kasztany, groch, żelki, ciastka, śrubki i wiele innych.

              Komisja oceniająca starała się nagrodzić najbardziej oryginalne prace.

              Nagrodzeni zostali następujący uczniowie:

              Klasy I-III
              I- miejsce Kacper Nizioł, kl. IId
              II- miejsce Michał Szczur, kl. IIIc
              III- miejsce Paweł Czubak, kl. IIIb

              Wyróżnienia:
              Maksymilian Kalus, Id
              Julian Klich, kl. Ia
              Nataniel Szynka, kl. IIIa
              Milena Urabaniak, kl. IIIc
              Marta Czajkowska, kl. IIIb

              Klasy IV-V
              I- miejsce Julia Magera, kl. IVc
              II- miejsce Dominik Hyjek, kl. Vb
              III- miejsce Sebastian Wełpa, kl. IVa


              Prace wszystkich uczestników mogliśmy oglądać na wystawie przez cały miesiąc. Pomysłowość i jakość wykonanych prac ukazały wielorakość posiadanych talentów.

               

              Organizator konkursu: Magdalena Kalisz

            • Uroczyste pasowanie na ucznia

            • 27 pażdziernika 2023r. w Szkole Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Nowogrodźcu odbyło się UROCZYSTE PASOWANIE NA UCZNIA. Uczniowie z klas pierwszych, w obecności Burmistrza Nowogrodźca Roberta Relicha, Dyrektora Szkoły Urszuli Troszczak-Krzywdzińskiej, Nauczycieli i Rodziców, złożyli Uroczyste Ślubowanie. Zanim to jednak nastąpiło dzieci wykonały bogaty program artystyczny, w którym zaprezentowały swoje umiejętności.

              Doniosłym momentem uroczystości było Ślubowanie Pierwszoklasistów. Symbolicznym piórem Aktu Pasowania dokonała Dyrektor Szkoły – Pani  Urszula Troszczak-Krzywdzińska. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej w Nowogrodźcu.

              Burmistrz Robert Relich: "Pasowanie na ucznia ma na celu uczczenie ważnego etapu w życiu dziecka, a także przygotowanie go do nauki i współpracy w szkole. Jest to wyjątkowa ceremonia, symbolizująca przyjęcie dzieci do grona uczniów i mająca na celu wprowadzenie ich do szkolnej społeczności. Nowogrodzieckie dzieci zostały uroczyście powitane w uczniowskiej społeczności przez Dyrekcję, Nauczycieli, Radę Rodziców. Zachęcam gorąco Pierwszoklasistów do zaangażowania się w proces nauki. Życzę dużo zdrowia, sił i radości dla dzieci - niech Nauczyciele i Rodzice służą Wam pomocą, a lata spędzone w szkole niech będą wspaniałą edukacyjną przygodą!"

              źródło: https://nowogrodziec.pl/

            • W poszukiwaniu złota

            • We wtorek, 10 października, uczniowie klasy 3a i 3b wyruszyli w podróż pełną przygód do Złotego Stoku położonego w Górach Sowich. Znajduje się tam kopalnia, w której wydobywano kiedyś złoto.

              Po przyjeździe zostaliśmy serdecznie przywitani przez przewodnika, który zabrał nas w fascynującą podróż do wnętrza kopalni. W trakcie zwiedzania opowiedział nam historię wydobywania złota z tego miejsca. Górnictwo w Złotym Stoku sięga czasów średniowiecza. Kiedy podążaliśmy za przewodnikiem, przekazywał nam informacje na temat technik wydobywczych stosowanych w przeszłości oraz życia górników. Byliśmy pod wrażeniem trudu i determinacji, jakie musieli wykazać górnicy, aby wydobyć cenny materiał spod ziemi.

              Przewodnik pokazał nam również niektóre narzędzia i maszyny używane do wydobycia złota. Było to fascynujące zobaczyć, jak technologia górnicza ewoluowała na przestrzeni wieków. Zobaczyliśmy skarbiec kopalni oraz pokój (w dawnych czasach) alchemiczny. Następnie przeszliśmy przez tunel strachu, w którym roiło się od pajęczyn i szkieletów. Kolejną atrakcją był „Wodospad Życzeń”, gdzie wypowiada się życzenia, a on kiedyś je spełni (jeśli chodzi o rzeczy materialne rzuca się do wodospadu złoto głupców, czyli piryt, aby stawkę podwoić). Niesamowitą atrakcją okazał się pociąg, który wywiózł nas z kopalni.

              Na powierzchni mieliśmy okazję poczuć się jak prawdziwi poszukiwacze złota. Każdy z nas otrzymał talerz z wymieszanym piaskiem i złotem. Naszym zadaniem było wypłukiwanie piasku z talerza. Kiedy piasek został w części wypłukany, były widoczne połyskujące w słońcu grudki złota. Oprócz płukania piasku mogliśmy wydobywać minerały i kamienie szlachetne np. rubiny czy ametyst. Ostatnim punktem naszej wycieczki było zwiedzenia Średniowiecznej Osady Górniczej. Zobaczyliśmy unikatową na skalę europejską replikę Średniowieczną Osadę Górnicza, na którą składają się działające urządzenia zbudowane w skali 1:1. Mieliśmy okazję przekonać się, jak ciężka była praca mieszkańców osady. Na trasie naszej wycieczki znalazł się również dom kata, w którym poznaliśmy wykorzystywane przez laty narzędzia tortur. Bardzo chętnie skorzystaliśmy z placu zabaw również ze zrekonstruowanymi dawnymi urządzeniami.

              Pełni wrażeń wróciliśmy do domów. Było naprawdę ciekawie.


              E. Izydorczyk, J. Zborowska

            • .

            •  

              Drodzy Uczniowie!

              Przypominamy, że w związku z udziałem naszej szkoły w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0 księgozbiór Biblioteki szkolnej wzbogacił się o wiele ciekawych pozycji. Serdecznie zapraszamy Was do korzystania z nowości czytelniczych naszej Biblioteki.

               

          • Jesteśmy uczestnikami Dolnośląskiego Festiwalu Nauki
            • Jesteśmy uczestnikami Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

            • Uczniowie kl. 5b wzięli udział w wykładach zorganizowanych w Bolesławcu w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Głównym celem festiwalu jest popularyzacja nauki. Organizatorami są wrocławskie uczelnie wyższe i instytuty PAN, a na terenie Bolesławca I Liceum Ogólnokształcące i Miejska Biblioteka Publiczna – Centrum Wiedzy w Bolesławcu.

              Klasa 5b wysłuchała dwóch wykładów: „Na czym polegał przewrót kopernikański i jakie były jego konsekwencje” oraz „Husaria – broń pancerna XVII w.” Omawiane treści były rozszerzeniem wiadomości poznawanych w szkole podstawowej na lekcjach historii.

              W Centrum Dawnych Technik Garncarskich mieszczącym się w dawnym Dziale Historii Miasta przy Muzeum Ceramiki w Bolesławcu nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach dekorowania ceramiki stempelkami. Mieli możliwość obejrzenia pieca do wypalania naczyń ceramicznych od środka. Poznali techniki dekorowania ceramiki bolesławieckiej, znanej na całym świecie.

              Wycieczka naukowa była udana, a warsztaty ceramiczne pozwoliły odkryć w klasie wiele talentów artystycznych.

               

              Sylwia Parada

          • Turniej papieski z okazji XXIII DNIA PAPIESKIEGO!
            • Turniej papieski z okazji XXIII DNIA PAPIESKIEGO!

            • Dnia 17 października br. w naszej szkole, a wcześniej w parafii pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła w Nowogrodźcu przeżywaliśmy kolejny Dzień Papieski pod hasłem: „Cywilizacja życia“.

              Dzień Papieski to dzień, w którym chcemy przypominać największego z Polaków - papieża Jana Pawła II, jego nauczanie oraz jego wielkość i świętość. Z tej racji gościł w naszej szkole i w kościele Jacek Grondowy- jeleniogórski aktor teatru im. C.K. Norwida, który recytował fragmenty „ Tryptyku Rzymskiego“ Jana Pawła II, które przybliżyły nam nauczanie papieskie o wartości życia od poczęcia, aż do naturalnej śmierci. Spotkanie z aktorem miało być również zachętą do pięknego czytania i sięgania przez uczniów do tekstów JP II oraz większego czytelnictwa.

              W ramach teleturnieju papieskiego dla społeczności uczniowskiej klas IV –VIII odbył się również konkurs wiedzy o świetym Janie Pawle II oraz konkurencje związane z osobą św. Jana Pawła II, którym towarzyszyło wiele emocji, zabawy i dobrego humoru.

              Zwycięzcami w poszczególnych grupach wiekowych okazały się klasy :

                                   gr. IV-V                                gr. VI-VIII

              I miejsce      kl. 5b                                   kl. 7b

              II miejsce     kl. 5a                                   kl. 7c

              III miejsce    kl. 4a                                   kl. 6a

               

              GRATULUJEMY!!!

               

              s. Renata Gostomska – koordynator akcji

               

            • Gminny Konkurs Plastyczny pn. „Święta Jadwiga Śląska - bohaterka dnia codziennego".

            • 16 października br. w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu został rozstrzygnięty Gminny Konkurs Plastyczny pn. „Święta Jadwiga Śląska - bohaterka dnia codziennego".

              W konkursie udział wzięli uczniowie ze:

              - Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Nowogrodźcu

              - Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gierałtowie

              - Szkoły Podstawowej im Górników Surowców Mineralnych w Czernej.

              Celem konkursu było poznanie życia oraz działalności św. Jadwigi Śląskiej oraz rozwijanie zainteresowań plastycznych pobudzających do twórczego wykorzystania czasu wolnego. Technika wykonania prac jaką mogli zastosować uczestnicy to: rysunek, grafika, malarstwo w formacie A3. Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych klas VI– VIII z terenu Gminy i Miasta Nowogrodziec.

              Komisja konkursowa w składzie: P. Maria Michalczuk - przewodnicząca komisji, ksiądz Karol Diduszko i P. Marcelina Blarasini - członkowie komisji, oceniała zgodność z tematem, pomysłowość i oryginalność przekazu treści oraz ogólne wrażenie artystyczne. Po obejrzeniu i ocenie prac komisja wyłoniła następujących laureatów:

              I miejsce: Magdalena Bartuś kl. VI - Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Nowogrodźcu,

              II miejsce: Antonina Szkrabko kl.VI - Szkoła Podstawowa im Górników Surowców Mineralnych w Czernej,

              III miejsce: Krzysztof Mazurkiewicz kl. VI- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gierałtowie.

              Wyróżnienia: 

              Weronika Piwowarska kl. VII - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gierałtowie,

              Lena Kopeć kl. VI - Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Nowogrodźcu,

              Wiktoria Ozga kl. VI – Szkoła Podstawowa im Górników Surowców Mineralnych w Czernej.

               

              Serdecznie Gratulujemy!

               

              ks. Karol Diduszko

               

              (źródło: gckisnowogrodziec.pl)

        • Nagłówek