• Co się w szkole dzieje?

            • Karta rowerowa

            • Uczniowie klas czwartych SP w Nowogrodźcu przez cały rok szkolny 2023/24 systematycznie utrwalali przepisy ruchu drogowego na zajęciach technicznych, aby móc otrzymać małe „prawo jazdy” – kartę rowerową. W pierwszym etapie egzaminu uczniowie zmagali się z testem teoretycznym na komputerze na stronie internetowej https://kartarowerowa.net.pl/egzamin, który obejmował zagadnienia ze znajomości znaków drogowych, określania pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach, przepisów dotyczących rowerzystów oraz udzielania pierwszej pomocy. Do zaliczeń dołączyli również chętni uczniowie klas piątych. W dniu 17 czerwca 2024 r. miał miejsce drugi etap egzaminu na kartę rowerową. Część praktyczna odbyła się pod nadzorem funkcjonariusza Wydziału Ruchu Drogowego Powiatowej Policji w Bolesławcu. Stresu było co niemiara! Wysoki poziom umiejętności jazdy na rowerze oraz solidna wiedza teoretyczna, pozwoliły 62 uczniom zdać egzaminy. W podziękowaniu funkcjonariuszom, uczestnicy wręczyli drewnianą postać policjanta i obrazek roweru z podpórką, którą sami wykonali na zajęciach techniki, za pomocą narzędzi stolarskich zakupionych z programu #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI. Z kolei Dyrektor SP w Nowogrodźcu przygotowała pisemne podziękowania. Nad przygotowaniem uczniów i organizacją przebiegu egzaminu czuwała p. Jadwiga Zborowska, nauczyciel techniki. W dniu 18 czerwca nabyte umiejętności uczniowie wykorzystali podczas udziału w ogólnopolskiej akcji „Odjazdowy Bibliotekarz”, uczestnicząc w rajdzie rowerowym na trasie Nowogrodziec-Brzeźnik. Młodzi uczestnicy pokonali wyznaczony odcinek pod bezpieczną eskortą Policji i Straży Miejskiej w Nowogrodźcu. Zmęczeni, ale zadowoleni ze swoich umiejętności powrócili do Nowogrodźca. Gratulujemy kolejnym uczestnikom ruchu drogowego, którzy wkrótce otrzymają dokument-karta rowerowa. Bezpiecznej drogi!

               

              Jadwiga Zborowska

            • Z wizytą w Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowogrodźcu

            • W dniu 17 czerwca 2024 roku uczniowie klas 1a i 1c naszej szkoły mieli okazję odwiedzić Ochotniczą Straż Pożarną w Nowogrodźcu. Wycieczka miała na celu zapoznanie dzieci z pracą strażaków oraz propagowanie zasad bezpieczeństwa pożarowego.

              Na miejscu zostaliśmy serdecznie powitani przez strażaków, którzy opowiedzieli nam o swojej codziennej pracy oraz o wyzwaniach, z jakimi muszą się mierzyć. Dzieci miały okazję zobaczyć wnętrze strażnicy, w tym miejsce, gdzie strażacy odpoczywają między wezwaniami oraz garaż z wozami strażackimi.

              Największą atrakcją dla dzieci był pokaz sprzętu strażackiego. Uczniowie mogli zobaczyć z bliska, jak wygląda sprzęt używany podczas akcji ratunkowych, w tym węże strażackie, hełmy, kombinezony ochronne i specjalistyczne narzędzia. 

              Dzieci miały również możliwość wzięcia udziału w symulowanej akcji ratunkowej, podczas której strażacy pokazali, jak udzielać pierwszej pomocy oraz jak prawidłowo reagować w sytuacji zagrożenia pożarowego. Była to świetna lekcja praktyczna, która pokazała, jak ważne jest opanowanie i szybkie działanie w przypadku pożaru.

              Wizyta w Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowogrodźcu była dla uczniów klas 1a i 1c cenną lekcją o bezpieczeństwie i pracy strażaków. Dzieci wróciły do szkoły pełne wrażeń i nowej wiedzy, którą z pewnością będą mogły wykorzystać w przyszłości.

              Serdecznie dziękujemy strażakom z OSP Nowogrodziec za poświęcony czas i ciepłe przyjęcie. Liczymy na kolejne spotkania, które będą równie pouczające i inspirujące dla naszych uczniów.

              Marta Cydzik

            • Lekcja o pracy paleontologa w klasie pierwszej

            • W ramach zajęć edukacyjnych uczniowie klasy 1c mieli wyjątkową okazję zapoznać się z fascynującym światem paleontologii. Lekcje te były pełne praktycznych doświadczeń, które przybliżyły dzieciom pracę paleontologa.

              Podczas zajęć uczniowie brali udział w symulacji wykopalisk. Na specjalnie przygotowanym terenie, w piasku, zostały zakopane sztuczne kości dinozaurów. Dzieci, zaopatrzone w odpowiednie narzędzia, jak pędzelki, z ogromnym zaangażowaniem przystąpiły do odszukiwania ukrytych szczątków.

              Każde znalezione fragmenty były dokładnie badane i analizowane przez uczniów. Dzieci dowiedziały się, jak ważna jest precyzja i cierpliwość w pracy paleontologa. Odszukiwanie kości było dla nich nie tylko ekscytującym wyzwaniem, ale także świetną okazją do nauki przez zabawę.

              Kiedy wszystkie kości zostały już odnalezione, nadszedł czas na złożenie szkieletu dinozaura. Uczniowie, pracując w grupach, starali się poprawnie dopasować poszczególne elementy, ucząc się przy tym współpracy i rozwijając umiejętności logicznego myślenia. Układanie szkieletu było doskonałą okazją do poznania budowy ciała dinozaurów i zrozumienia, jak ważne są odkrycia paleontologiczne dla naszej wiedzy o prehistorii.

              Lekcja o pracy paleontologa była dla dzieci doświadczeniem, które na długo pozostanie w ich pamięci. Dzięki takim zajęciom uczniowie nie tylko zdobywają wiedzę, ale także rozwijają swoje zainteresowania i pasje. 

              Marta Cydzik

            • Zdolni uczniowie z naszej szkoły

            • Dnia 12 czerwca 2024 roku w Teatrze Starym w Bolesławcu odbyła się Uroczysta Gala wręczenia nagród laureatom konkursów powiatowych organizowanych przez Powiatowe Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr w Bolesławcu. W tym roku szkolnym siedmioro uczniów naszej szkoły odebrało nagrody (dwoje uczniów podwójne). Oto nagrodzeni i ich opiekunowie:

              Patryk Burdyna z klasy IIIa - II miejsce w XXI Konkursie Matematycznym dla klas II i III -opiekun pani Ewa Izydorczyk
              Aleksander Łaniocha z klasy VIa - III miejsce w Bolesławieckim Konkursie Matematycznym dla klas V-VI  “Bolek”- opiekun pani Beata Górska-Herdzik
              Konrad Pona z klasy VIa -  V miejsce w  Bolesławieckim Konkursie Matematycznym dla klas V-VI “Bolek”- opiekun pani Beata Górska-Herdzik 
              Maciej Siembida z klasy VIIIa - III miejsce w XXI Bolesławieckim Konkursie Matematycznym klas VII -VIII – opiekun pani  Joanna Czerniawska
              Maciej Siembida z klasy VIIIa - I miejsce w IX Powiatowym Konkursie Fizycznym- opiekun pan Mirosław Zborowski
              Hanna Kot z klasy VIIb - I miejsce w I Bolesławieckim Konkursie Historyczny “Od starożytności do współczesności”- opiekun pani Sylwia Parada
              Hanna Kot z klasy VIIb - III miejsce w Konkursie Ortograficzno-Językowym pod hasłem: „Mój Dolny Śląsk – poznajemy jego tajemnice” dla klas VII-VIII- opiekun pani Sylwia Pochodaj
              Wiktoria Urbaniak z klasy VIIc - III miejsce  w Konkurs polonistycznym  “Potęga słowa”- opiekun pani Małgorzata Jakubowska
              Szymon Stefan z klasy VIIb - I miejsce w III Powiatowym Konkursie Języka Niemieckiego- opiekun pani  Ewa Boczek – Klich

              Gratulujemy uczniom i ich opiekunom!

              opr. Joanna Czerniawska

            • „Gramy dla Aleppo inaczej…” – lizak misyjny.

            • Rok temu nasza szkoła zdobyła pierwsze miejsce w ogólnopolskim  projekcie „Szkoła Szkole w Syrii - gramy dla Aleppo”, to zwycięstwo do czegoś nas zobowiązało, dlatego  na przełomie maja i czerwca br. w naszej szkole została przeprowadzona akcja  „Lizak dla Syrii”, by  wesprzeć dzieci dotknięte wojną, brakiem domów i szkół.

              Otwartość serc społeczności szkolnej była znowu ogromna.

              Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim za tak owocne włączenie się w akcję. Dzięki waszym otwartym sercom zebraliśmy kwotę  1.378,25 gr., która została przesłana na pomoc dzieciom w Syrii.

              DZIĘKUJEMY!!!!

              s. Renata Gostomska
              koordynator akcji

            • Wycieczka do Zoo Dvur Kralove

            • 6 czerwca uczniowie klasy III a i III b odwiedzili czeski ogród zoologiczny Safari Park Dvur Kralove. Ogród ten ma powierzchnię 6,5 ha i został oficjalnie otwarty 9 maja 1946 roku. Jest to największy ośrodek hodowli afrykańskich zwierząt kopytnych na świecie, a także posiada największą kolekcję zwierząt afrykańskich w Europie! Obecnie mieszka około 2500 zwierząt 300 gatunków, w tym wiele unikatowych, takich jak żyrafa, okapi czy nosorożec biały północny. Zwierzęta można podziwiać na przestronnych wybiegach, gdzie są na wyciągnięcie ręki, albo w ogromnych pawilonach. W ZOO Safari Dvur Kralove mieszkają wyjątkowo rzadkie i nieuchwytne w środowisku naturalnym osobniki, takie jak śnieżna pantera, zwana Duchem Gór. To właśnie tutaj rozmnaża się wiele zagrożonych gatunków zwierząt w celu przywracania ich do naturalnych siedlisk. Jest to jedyny ogród zoologiczny gdzie udało się wyhodować białego nosorożca północnego. Po ogrodzie obwoził nas safaribus, który pozwolił na kontakt z otaczającą fauną afrykańską w warunkach zbliżonych do naturalnych. Można również skorzystać z Afrika Truck Stop lub własnego samochodu. Wśród największych atrakcji tego miejsca zobaczyliśmy lwie safari, które jest jedynym tego rodzaju miejscem w Europie Środkowej, gdzie zwiedzający mogą przebywać wśród swobodnie poruszających się lwów. Przejazd trwał około 50 minut, a wjazdu na teren, w którym żyją królowie sawanny, był pilnowany przez strażników.

              Na szczególną uwagę zasługuje również afrykańska wioska, która powstała w Zoo Dvur Kralove w 2016 r. Jest to kopia wioski Tiebele Afryki Zachodniej w Burkina Faso charakteryzująca się unikatową dekoracją domów i typową architekturą plemienia Kassena.

              Wycieczka był wspaniałym wstępem do zbliżających się wakacji.

                                                                             Ewa Izydorczyk

            • Sukcesy Naszych Młodszych Uczniów w Konkursach!

            • Z radością informujemy, że młodsi uczniowie naszej szkoły odnieśli liczne sukcesy w konkursach przedmiotowych i artystycznych. Ich zaangażowanie i ciężka praca przyniosły im zasłużone nagrody i wyróżnienia. Zachęcamy wszystkich uczniów do dalszego uczestnictwa w konkursach i rozwijania swoich zainteresowań.

              Gratulacje!

              Jesteśmy dumni z Waszych osiągnięć i cieszymy się, że możemy wspierać Was w rozwijaniu talentów i pasji. Dziękujemy również nauczycielom, którzy swoim zaangażowaniem i wsparciem przyczynili się do tych sukcesów.

              Marta Cydzik

            • Wycieczka do Świeradowa-Zdroju: Edukacyjna Przygoda na Izerskiej Łące

            • W dniu 28 maja 2024 r., uczniowie klas 1a i 1c pod opieką p. Doroty Stępak, Marty Cydzik i Ewy Boczek-Klich uczestniczyli w niezapomnianej wycieczce do Świeradowa-Zdroju, gdzie odwiedzili Zagrodę Edukacyjną "Izerska Łąka". Była to pełna wrażeń i nauki wyprawa, która dostarczyła młodym odkrywcom wielu ciekawych doświadczeń.

              Pierwszym punktem programu były zajęcia edukacyjne o kosmosie. Uczniowie mieli okazję zgłębić tajemnice wszechświata, oglądając w planetarium rozgwieżdzone niebo oraz uzyskując informacje na temat tego, że zanieczyszczać nasz nieboskłon może nawet świato emitowane każej nocy z naszych domostw.

              Kolejnym etapem wycieczki było spotkanie z owadami. Uczniowie mogli na własne oczy zobaczyć różnorodne gatunki owadów, dowiedzieć się o ich znaczeniu w ekosystemie oraz poznać wiele ciekawostek na ich temat. Zajęcia były prowadzone przez specjalistów, którzy w przystępny sposób opowiadali o życiu owadów, ich zwyczajach oraz roli, jaką pełnią w przyrodzie.

              Największą atrakcją wycieczki było oglądanie żywych okazów egzotycznych zwierząt, które można spotkać nie tylko na Izerskiej Łące. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć z bliska wiele gatunków, które wcześniej znali tylko z książek lub telewizji. Zyskali wiele informacji o ich naturalnym środowisku, trybie życia oraz sposobach przystosowania się do warunków przyrodniczych. Dzieci były zachwycone możliwością obserwacji i zadawania pytań, co sprawiło, że zajęcia były nie tylko edukacyjne, ale także niezwykle angażujące.

              Wycieczka do Zagrody Edukacyjnej Izerska Łąka w Świeradowie-Zdroju była wspaniałą okazją do nauki poprzez zabawę i bezpośredni kontakt z przyrodą. Uczniowie wrócili pełni wrażeń i nowych wiadomości, które z pewnością będą dla nich inspiracją do dalszego zgłębiania wiedzy o kosmosie, owadach i otaczającej nas przyrodzie. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej wyjątkowej wyprawy!

              Marta Cydzik

            • Innowacja

            • W tym roku szklonym uczniowie klas pierwszych i drugich uczestniczyli w aktywnych i innowacyjnych lekcjach religii prowadzonych przez panią Magdalenę Kalisz,

              bowiem na tych lekcjach została wdrożona innowacja pt. „Bliżej Jezusa”. Miała ona na celu tworzyć pozytywne skojarzenia wśród uczniów, empirycznie dostrzegać przez nich prawdy wiary oraz ocieplać relacje oparte na wierze.

              Od października do maja uczniowie aktywnie uczestniczyli w katechezie, angażując przy tym wszystkie zmysły. Wśród technik nauczania znalazły się: śpiew, taniec, granie na własnoręcznie zrobionych instrumentach, lepienie z plasteliny, masy plastycznej, wycinanie, wyklejanie plasteliną, bibułą, solą, kredą, nawlekanie, zabawy z koralikami i ziarnami, pokonywanie zagadek sensorycznych, budowanie z klocków oraz patyczków.

              Zamiarem tych działań było efektywne nauczanie oraz pogłębienie życia religijnego. Uczniowie z zapałem angażowali się w proponowane zadania, czekali z niecierpliwością na twórcze zajęcia oraz tworzyli ciekawe prace, które przypominały im o wydarzeniach roku liturgicznego.

              Wśród prac znalazły się: wyklejane różańce, solne portrety świętych, słoiki adwentowe, kartki bożonarodzeniowe, etykiety na prezenty dla babci i dziadka, wielkopostne serca dobrych uczynków, instrumenty muzyczne, emblematy na okno na Uroczystość Bożego Ciała, plastelinowe ludziki, symbolizujące chrześcijan z całego świata.

              Doświadczenia uczniów ukazały, że niezmiernie ważne jest angażowanie wszystkich zmysłów do pełnego przyswajania informacji. Myślę, że to doświadczenie było głęboko religijne. Niech nabyte przez uczniów umiejętności przyczynią do pogłębienia relacji z Bogiem i drugim człowiekiem!

              Magdalena Kalisz

               

            • Wielki sukces Marleny Orawiec w konkursie „Poznajemy Ojcowiznę”

            • Ogólnopolski Konkurs Krajoznawczo-Turystyczny „Poznajemy Ojcowiznę” dawniej cieszył się w naszej szkole dużym zainteresowaniem. Uczniowie mają możliwość badania historii swoich rodzin, a także opisywania ciekawych zabytków związanych z miejscem zamieszkania.

              W tym roku naszą szkołę reprezentowała Marlena Orawiec z kl. 5b, pisząc pracę „Cmentarze Nowogrodźca”.

              W konkursie wojewódzkim organizowanym przez PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze praca naszej uczennicy została doceniona. Komisja przyznała Marlenie Orawiec II miejsce. Jej opowieść o cmentarzach w Nowogrodźcu została skierowana do Finału Ogólnopolskiego.

              Gratulujemy sukcesu!

              Sylwia Parada

          • Rozstrzygnięcie konkursu wiedzy o patronie szkoły Bolesławie Chrobrym
            • Rozstrzygnięcie konkursu wiedzy o patronie szkoły Bolesławie Chrobrym

            • Jak co roku w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy o Patronie Szkoły Bolesławie Chrobrym. Swoje talenty historyczne zaprezentowali i osiągnęli sukces:

               

              Klasy IV - Hanna Antoniszyn 4c - I miejsce

              Adam Rupacz 4c - II miejsce

              Miłosz Chałupa 4c - III miejsce

               

              Klasy V - Alan Fila 5a - I miejsce

              Marlena Orawiec 5b - II miejsce

              Patryk Sitko 5a - III miejsce

               

              Klasy VI - Magdalena Bartuś 6a - I miejsce

              Aleksander Figura 6a - II miejsce

               

              Klasy VII – VIII - Hanna Kot 7b - I miejsce

              Wiktoria Urbaniak 7c - II miejsce

              Xinbo Zhu 8b - III miejsce

               

              Uczniowie otrzymali dyplomy i książki o tematyce historycznej ufundowane przez Radę Rodziców.

              Zwycięzcom gratulujemy!

              Opracowała Sylwia Parada

               

          • Nagłówek