• Co się w szkole dzieje?

            •  „Mam Talent”

            • Dnia 2 czerwca 2023 roku o godzinie 16.00 w auli Szkoły Podstawowej odbędą  się prezentacje uczniów wyłonionych w konkursie

               „Mam Talent”

              Zobaczymy dzieci i młodzież z klas I-VIII

              Uczniowie pokażą swoje pasje i talenty

              z dziedziny nauki, sportu i muzyki

              Serdecznie zapraszamy!!!

            • Spotkanie z Moniką Sawicką - autorką cyklu książek dla dzieci o psie Kajtusiu

            • W czwartek, 11 maja 2023r. uczniowie klas 2c, 3b i 3c mieli okazję spotkać się w „Muzie” ze znaną pisarką, autorką książek dla dzieci i dorosłych, panią Moniką Sawicką.

              Pani Monika napisała cykl książek dla dzieci- o psie Kajtusiu i właśnie o kulisach jego powstania opowiadała podczas spotkania.

              Wszyscy słuchali z zainteresowaniem jak wygląda warsztat pracy pisarza, mieli okazję  pośpiewać i porozmawiać, a na końcu uzyskać odpowiedzi na pojawiające się pytania.

              Całość występu wzbogacona została poruszeniem bardzo ważnego tematu odpowiedzialności człowieka za zwierzęta. Dzieci miały okazję do odświeżenia wiadomości dotyczących bezpiecznego zachowania w towarzystwie zwierząt, do zastanowienia się nad trudnym tematem porzucania ich przed wakacjami.

              Na koniec można było kupić książki, uzyskać osobistą dedykację i porozmawiać z autorką, z czego wielu uczniów skorzystało.

               

              Marta Cydzik

            • KLASY CZWARTE WĘDROWAŁY KARKONOSKIM SZLAKIEM

            • 18 maja klasy IV b, IV c  wyruszyły pod opieką pań Beaty Ostrycharz, Ewy Caban, Sylwii Parady, Izabeli Gumieli – Konarskiej i Martyny Marzec na wycieczkę w góry.

              Celem i założeniem programowym wycieczki była wędrówka przez Karkonosze, poznanie oryginalnego zabytku sztuki romańskiej – kościółka Wang, a także poznanie sposobów  ochrony przyrody i zasad zachowania się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.

                          Uczniowie przeszli szlakiem od Kościółka Wang, przez Polanę kierując się do schroniska Samotnia nad Małym Stawem. Następnym etapem wędrówki było schronisko Strzecha Akademicka.  Przez cały czas wycieczki uczniowie mieli możliwość obserwowania panoramy Karkonoszy i unikalnej przyrody Karkonoskiego Parku Narodowego. Poznali piętrowy układ roślinności, kocioł polodowcowy, źródła górskich rzek.

                          Wycieczka umożliwiła uczniom zintegrowanie się oraz kształtowanie zainteresowań  krajoznawczych w trakcie aktywnego wypoczynku. Wszyscy wrócili zmęczeni, ale zadowoleni, tym bardziej że dopisała nam wspaniała słoneczna pogoda.

               

              Sylwia Parada

            • Sukces ucznia Szymona Felczyńskiego w Konkursie Chemicznym „zDolny Ślązak”!

            • Uczeń klasy VIII b Szkoły Podstawowej im. B. Chrobrego w Nowogrodźcu – Szymon Felczyński dnia 25 marca 2023 r. uczestniczył w etapie finałowym konkursu chemicznego, który odbył się na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. W finale brało udział 152 uczniów wyłonionych z całego Dolnego Śląska podczas wcześniej przeprowadzonych etapów szkolnych i powiatowych tego konkursu.

              Konkurs przebiegał w dwóch etapach: część laboratoryjna, która polegała na samodzielnym wykonaniu doświadczeń chemicznych i sformułowaniu wynikających z nich wniosków. Druga część polegała na rozwiązaniu testu, który obejmował zadania wykraczające poza materiał objęty podstawą programową szkoły podstawowej.

              Dzięki systematycznej i samodzielnej pracy Szymona, przy wsparciu nauczyciela chemii Pani Krystyny Zając uczeń uzyskał tytuł laureata tego konkursu. W osiągnięciu sukcesu znaczącą rolę odegrali rodzice ucznia, którzy motywowali i wspierali syna.

              Uroczysta gala wręczenia medalu i dyplomu przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty – Romana Kowalczyka odbyła się 12 maja 2023r. w auli Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

              Gratulujemy tak wysokiego osiągnięcia!

              Opiekun Krystyna Zając

               

            • Sadzimy las!

            •        Sadzimy las – w ramach akcji Dnia Ziemi i realizowaniu programu profilaktycznego „Chcę być szczęśliwy” 25 kwietnia 2023r klasa VI c sadziła las!

                     O tym, jak ważną rolę dla nas wszystkich spełniają lasy i drzewa, uczymy  się od pierwszych dni pobytu w szkole. Wiemy, że zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i nasze samopoczucie. Są domem dla roślin, zwierząt i grzybów.

                    Po dotarciu do Ocic Kolonii Pietruszka i  krótkim instruktażu stanowiskowym, uczniowie zostali dobrani w grupy, wyposażeni w szpadle. Na hasło dane przez pana Podleśniczego, ochoczo ruszyli do pracy. Młodzież sadziła nowe dęby. Praca nie była łatwa, ponieważ było dużo korzeni i innych utrudnień, ale uczniowie wyjątkowo szybko obsadzili przeznaczoną dla nich powierzchnię.

                  Na zakończenie pożytecznej pracy odpoczywali przy ognisku. Podleśniczy Łukasz Fabin pochwalił uczestników za sumienność i pracowitość. Stwierdził, że zasadzenie tych drzewek to wielki ukłon w stronę natury i przyrody. Stwierdził, że jeśli o niej zapomnimy, to tak jakbyśmy zapomnieli o sobie.

                   Uczniowie zaś zwrócili uwagę na fakt, że nasze drzewka będą rosły wraz z nami i choć zdajemy sobie sprawę, że trzeba wielu lat, żeby z małych sadzonek wyrosły przepiękne drzewa, to cieszymy się, że to właśnie my je zasadziliśmy.

                   Pan podleśniczy dodał: Mamy nadzieję, że ten kawałek lasu będzie się rozwijał i pięknie rósł, a wy w przyszłości powrócicie tu i będziecie z satysfakcją i dumą wspominać dzisiejszy dzień.

                  Akcja ta dała uczniom możliwość integracji z przyrodą, docenienia ciężkiej pracy leśników i zapoznania się ze znaczeniem lasu dla współczesnego człowieka – podsumowała wychowawczyni klasy 6 c – Izabela Gumiela - Konarska.

               

               

            • Pasowanie na czytelnika

            • W środę 26.04.2023 roku odbyło się w naszej szkole oficjalne przyjęcie pierwszoklasistów w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki i rozwijanie umiejętności czytania. Na uroczystość przybyli uczniowie czterech klas pierwszych wraz z wychowawcami, dyrekcja szkoły oraz rodzice. Goście obejrzeli przedstawienie „ Zamieszanie w krainie bajek” w wykonaniu klasy II c. Po części artystycznej pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie, że będą szanować książki i odwiedzać bibliotekę. Pani Dyrektor Urszula Troszczak- Krzywdzińska pogratulowała dzieciom i życzyła miłych wrażeń podczas czytania książek.

                   Na zakończenie nowi czytelnicy biblioteki otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książeczkę do pierwszego czytania.

              Renata Turbak

            • Dekanalny Konkurs Biblijny

            •    27 kwietnia w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Gościszowie w XV Tygodniu Biblijnym organizowany przez Dzieło Biblijne, w 9. rocznicę wyniesienia na ołtarze Najwiekszego z Naszych Rodaków św. Jana Pawła II odbył się I Dekanalny Konkurs Biblijny Dekanatu Nowogrodziec. Przedmiotem konkursu była treść Ewangelii wg. św. Mateusza wraz z przypisami i wprowadzeniem. W finale poprzedzonym eliminacjami szkolnymi wzięło udział 26. uczniów w dwóch kategoriach wiekowych kl. V-VI oraz VII-VIII. Uczestnicy m.in. Gościszowa, Nowogrodźca, Czernej, Wykrot, Gierałtowa, Czerwonej Wody i Węglińca godnie reprezentowali swoje szkoły. 

                 Młodzi miłośnicy Pisma świętego otrzymali do rozwiązania test złożony z 42 i 48 pytań otwartych i zamkniętych w zależności od grupy. Ich zadaniem było nie tylko dopasować odpowiednią odpowiedź, ale także np. skojarzyć, w którym rozdziale miało miejsce konkretne wydarzenie z życia Pana Jezusa i Apostołów. 

                 Niezwykle miło zakończyły się wyniki konkursu, gdyż zwyciężczynią (1. miejsce) w starszej grupie okazała się nasza uczennica Julia Łopusiak z (kl. VIII e), która nie pozostawiła złudzeń, kto najlepiej przygotował się do tego konkursu poprzez lekturę Biblii oraz rozwiązywanie przykładowych testów pod okiem Ks. Karola Diduszki. 

                 W młodszej grupie najlepszy (1. miejsce) okazał się Antoni Kamiński ze Szkoły Podstawowej w Czernej. 

                 Na zdobywców 3 pierwszych miejsc czekały atrakcyjne nagrody, których sponsorem był Ks. Dziekan Krzysztof Słabicki. Były to biblijne gry planszowe i egzemplarze Pisma świętego oraz katechizmy Youcat w wydaniu dla młodzieży. 

                 Naszą szkołę reprezentowali jeszcze Aleksandra Kowalik w grupie starszej oraz dwóch uczniów w młodszej kategorii (zastąpili oni zwycięzców etapu szkolnego, którzy z przyczyn niezależnych nie mogli wziąć udziału w finale konkursu). 

                 Znajomość Pisma świętego to bezcenna umiejętność, bo jak stwierdził św. Hieronim (IV w.), tłumacz Pisma świętego z języków oryginalnych (hebrajskiego i greckiego) na łacinę: "Nieznajomość Pisma świętego jest nieznajomością Chrystusa". 

                 Uczestnicy konkursu na pierwszej stronie arkusza z pytaniami mogli odczytać zdanie: Warto poznawać Boga, który pokazuje nam prawdę o nas, jak nikt inny: "Dziękuję Ci, że mnie stworzyłeś tak cudownie, godne podziwu są Twoje dzieła. I dobrze znasz moją duszę" (Ps. 139). 

              W przyszłym roku planowany jest kolejny konkurs, na który już teraz serdecznie zapraszamy! Zwycięzcom, uczestnikom i organizatorom konkursu składamy wielkie gratulacje, 

              a naszym katechetom Ks. Karolowi Diduszce i Siostrze Renacie Gostomskiej dziękujemy za przygotowanie uczniów i przekazywanie im zamiłowania do Pisma świętego. 

               

              Ks. Karol Diduszko

               

            • Dzień Ziemi 2023

            •    Jak co roku obchodzimy "Dzień Ziemi" w naszej szkole. W poniedziałek 24 kwietnia 2023 r. już po raz drugi odbył się happening związany z realizacją programu profilaktycznego „Chcę być szczęśliwy - zainwestuj w naszą planetę”.

                 Uczniowie pod asystą Straży Pożarnej w Nowogrodźcu przeszli ulicami miasta, skandując hasła ekologiczne i trzymając w rękach plakaty przedstawiające zmiany klimatyczne oraz wpływ używek na nasze zdrowie. Podczas happeningu uczniowie udali się pod Urząd Miasta, gdzie wręczyli dla Burmistrza Roberta Relicha list oraz część plakatów. Zastępca burmistrza Andrzej Drąg  podziękował uczniom i nauczycielom za przeprowadzenie akcji. Skandując hasła wróciliśmy na lekcje do szkoły.

                 W tym roku wiele dowiedzieliśmy się na zajęciach i warsztatach o globalnym ociepleniu. Klimat ociepla się. Podwyższenie temperatury może być katastrofalne w skutkach. Pozyskana wiedza przyczyni się do zmian naszych przyzwyczajeń, mających szkodliwy wpływ na klimat.

                 Podczas realizacji programu profilaktyki uzależnień pt. „ Chcę być szczęśliwy” zdobywamy  wiedzę i umiejętności niezbędne w podejmowaniu właściwych decyzji między innymi: wyrabianie umiejętności asertywnego odmawiania, wykształcenie nawyku zdrowego stylu życia oraz prowadzenie działań zmierzających do zmniejszenia rozmiarów niekorzystnych zjawisk występujących w szkole (zdiagnozowanych) i zapobieganie ich występowaniu.

              Wiemy już, jak można pomóc naszej planecie, naszemu klimatowi, który teraz jest w potrzebie. Dlatego podejmujemy wiele potrzebnych akcji.

                                       Koordynatorzy: Izabela Gumiela – Konarska, Joanna Świder

            • Sukces naszych uczniów w Bolesławieckim Konkursie Historycznym „Od starożytności do współczesności”

            •     W styczniu  w naszej szkole odbył się III Bolesławiecki Konkurs Historyczny „Od starożytności do współczesności”, w którym wzięło udział łącznie 49 uczniów z klas IV-VIII.

              Do etapu powiatowego zakwalifikowali się:

              kl. IV -  Alan Fila  kl. IVa

              kl. V – Hubert Puk   kl. Vc

              kl. VI – Hanna Kot   kl. VIb

              kl. VII – Kacper Drozdowski  kl.VIIa

              kl. VIII – Bartosz Depka  kl. VIIIc

               

                 14 kwietnia odbył się finał konkursu, w którym wzięło udział 60 uczniów ze szkół podstawowych powiatu bolesławieckiego, w tym nasza  piątka najlepszych.

              Wśród laureatów powiatowego konkursu historycznego znaleźli się trzej nasi uczniowie.

                 W klasach IV  pierwsze miejsce zdobył Alan Fila, w kl. VII na drugim miejscu znalazł się Kacper Drozdowski, a wśród ósmoklasistów najlepszym okazał się Bartosz Depka.

              Nad przygotowaniem uczniów do konkursu czuwały panie Beata Ostrycharz i Sylwia Parada.

               

              Opracowała Sylwia Parada

            • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU WIEDZY O PATRONIE SZKOŁY BOLESŁAWIE CHROBRYM

            • W ramach obchodów Dnia Patrona  odbył się w naszej szkole pokaz rycerski przeprowadzony przez grupę rekonstrukcyjną, a także przeprowadzono wśród klas IV – VIII szkolny konkurs Wiedzy o Patronie Szkoły Bolesławie Chrobrym.

              Celem konkursu było wykazanie, iż uczeń zna  historię państwa polskiego oraz życie

              i działalność pierwszego króla Polski, a także dostrzega rolę patrona  szkoły w życiu społeczności szkolnej.

              W konkursie wzięło udział 11 uczniów z klas IV, 12 uczniów z klas V , 5 - z klas VI i 22 z klas VII-VIII; łącznie 50 uczestników.

              Laureatami zostali :

              Klasy IV –     Aleksander Oślak 4c        -           I miejsce

                                   Ksawery Orzechowski 4a     -       II miejsce

                                   Alan Fila 4a    i Marcel Herliczka 4b    -     III miejsce

               

              Klasy V -        Magdalena Bartuś  5a  -    I miejsce

                                    Mikołaj Rosiński 5b  -         II miejsce

                                    Mikołaj Zamorski  5b  -       III miejsce

               

              Klasy VI -     Magdalena Wróbel   6a  -   I miejsce

                                  Zuzanna Zawojek  6a  -      II miejsce

                                  Kuba Nowak  6a   -             III miejsce

               

              Klasy VII- VIII             

                                    Jan Fiołek  8b  -   I miejsce

                                    Aneta Ciaciek  8b  -   II miejsce

                                    Bartosz  Depka 8c  -   III miejsce

               

              Uczniowie otrzymali dyplomy i książki o tematyce historycznej ufundowane przez Radę Rodziców.

              Zwycięzcom gratulujemy!

                                                                                                                        Opracowała Sylwia Parada

            • GRAMY DLA ALEPPO - SZKOŁA NOWOGRODZIEC SZKOLE ALEPPO

            •      W marcu br. nasza szkoła im. Bolesława Chrobrego w Nowogrodźcu włączyła się w ogólnopolski projekt programu Szkoła Szkole w Syrii. Program ten został zainicjowany przez Caritas Polska, jest odpowiedzią na dramatyczną sytuację sektora edukacji w Syrii.70% placówek oświatowych w Aleppo ucierpiało w wyniku prowadzonych tam działań wojennych w latach 2012-2016 oraz ostatniego trzęsienia ziemi w lutym 2023 r. Projekty wspierające infrastrukturę szkolną, to kluczowe działania służące przywróceniu normalności syryjskim dzieciom i młodzieży - pokoleniu, które będzie odbudowywać kraj po latach konfliktu.  W ramach programu społeczności szkolne z Polski przekazują jednorazowe lub stałe wsparcie na rzecz placówek edukacyjnych w Syrii, które ucierpiały w trakcie konfliktu zbrojnego oraz trzęsienia ziemi.
                   Dnia 21 kwietnia 2023 r., wspólnymi siłami uczyniliśmy bardzo  wiele dobrego dla dzieci w Aleppo! Fundusze na rzecz uczniów w Syrii pozyskaliśmy poprzez zorganizowanie na terenie naszej szkoły wielkiej akcji charytatywnej Gramy dla Aleppo - Szkoła Nowogrodziec Szkole Aleppo podczas, której przygotowaliśmy:

              a) przedstawienie pt. Wy dajcie im jeść, w wykonaniu uczniów z klas czwartych i piątych,
              b) stoisko - loteria fantowa,

              c) stoisko - kiermasz książek,

              d) taniec show - tańczymy dla Aleppo, w wykonaniu grupy tanecznej z klas I-III pod opieką Pani Jadwigi Zborowskiej,

              e) ścianka dla Aleppo,

              f) gramy dla Aleppo - turniej piłki nożnej dla klas IV -V,

              g) stoisko kiermasz ciast.

              Akcja charytatywna  Gramy dla Aleppo  to nasz wspólny wielki sukces, jednocząc siły,  zebraliśmy kwotę w wysokości 4. 978,00 zł., którą wsparliśmy 9 placówek w Syrii.


              BARDZO DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, ZA OGROMNE ZAANGAŻOWANIE, WSPARCIE

              ORAZ UDZIAŁ W AKCJI!!!!!

              Wspólnie sprawiliśmy, że świat wokół nas stał się odrobinę lepszy.
              Poniżej dwa linki:

              Link do filmu z akcji charytatywnej Gramy dla Aleppo SP Nowogrodziec
              https://liblink.pl/xLOGcIkbMV
              Link do pokazu slajdów z akcji  Gramy dla Aleppo   SP Nowogrodziec
              https://liblink.pl/QC6CeUbqe1


              koordynator akcji:  s. Renata Gostomska

            • Akcja zbiórki karmy dla zwierząt ze schroniska

            •      W naszej szkole zorganizowana została zbiórka karmy i akcesoriów dla zwierząt ze schroniska w Dłużynie Górnej. Celem tego przedsięwzięcia była poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku, kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt oraz wdrażanie uczniów do aktywnego udziału w akcji charytatywnej. Koordynatorkami akcji były panie Jolanta Puk oraz Jadwiga Zborowska.

                   Z okazji zakończenia akcji uczniowie klasy 7a pojechali do schroniska, aby osobiście przekazać zebrane dary małym podopiecznym placówki. Zostaliśmy przywitani głośno i radośnie. Mogliśmy na własne oczy zobaczyć, jak mieszkają zwierzęta. Dowiedzieliśmy się również, jak wygląda dzień powszedni w schronisku. Pozwolono nam wyprowadzić pieski na spacer, co uczyniliśmy z wielką radością. Nawiązały się nowe przyjaźnie 😊.

                   Dziękujemy wszystkim uczniom i ich rodzicom za włączenie się do akcji.

              Poniżej link do relacji z naszej wycieczki opublikowanej przez schronisko:

              https://www.facebook.com/schroniskodluzyna/posts/pfbid01HQsSNrkEkvwxKaDVgsApWpKQDAftmX2uHJ9tty4aExjRDdpBPKs4tNvbMNVehWol

               

              Jolanta Puk

            • Projekt polsko - niemiecki

            • 19 kwietnia 2023 r. klasa 7a oraz 6c uczestniczyły w projekcie „Sieć edukacji żywieniowej dla zrównoważonego rozwoju Euroregionu Nysa”. Uczniowie z Nowogrodźca i Hoyerswerdy spotkali się w Centrum Żywienia na Farmie dla Dzieci i Młodzieży, aby wspólnie uczyć się prawidłowego postępowania z żywnością, przy wsparciu platformy edukacyjnej "netsus". Nauczyciele i uczniowie byli zachwyceni gościnnością gospodarzy oraz samymi zajęciami. Pod okiem instruktorów zdobywali cenne informacje na temat właściwego postępowania z żywnością w celu przedłużania jej trwałości oraz brali udział w warsztatach kulinarnych. Dzieci przygotowały samodzielnie kilka potraw: pizzę z mięsem, serem i warzywami, gofry na słodko z musem jabłkowym oraz gofry warzywne z serkiem. Następnie wspólnie zjedliśmy pyszne potrawy. Po posiłku oglądaliśmy zwierzęta z farmy, m. in. owce, kozy, konie, króliki, kury oraz tutejszą gwiazdę, świnię Agatę. Chętni mogli pod okiem opiekuna przejechać się konno. Wycieczka przebiegła w miłej atmosferze, była wspaniałą okazją do poznania i spróbowania niemieckich potraw oraz poćwiczenia konwersacji po niemiecku w praktyce.

              Jolanta Puk

              Joanna Czerniawska

            • Warsztaty pieczenia pizzy w klasie VIII d

            • Dnia 14 kwietnia 2023r.  w klasie VIIID przeprowadzono warsztaty kulinarne pieczenia pizzy. Celem zajęć z zakresu doradztwa zawodowego było: poznanie zawodu kucharza, poznanie etapów powstawania pizzy, poznanie składników potrzebnych do dania, uczenie się odmierzania płynów oraz produktów sypkich, umiejętność korzystania z przepisu, umiejętność właściwego zaplanowania pracy, umiejętność przygotowania i uporządkowania stanowiska pracy, utrwalanie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz umiejętność współdziałania w grupie. Była to również świetna okazja do wykorzystania  pracowni do zajęć z techniki. Uczniowie założyli fartuszki, mieli do dyspozycji stolnice, wałki, miski oraz deski i noże. Z mąki, cukru, drożdży i wody wyrobili ciasto na pizzę, które pozostawili do wyrośnięcia. W międzyczasie starli ser, pokroili szynkę, obrali i pokroili pieczarki. Następnie przygotowali sos. Sos składał się z oliwy, passaty pomidorowej, czosnku i oregano. Chłopcy i dziewczynki z ochotą wzięli się do pracy i okazało się, że w klasie VIII d  jest niejeden talent kulinarny. Każdy z uczestników przygotował i skomponował swoją własną pizzę. Upiekliśmy 23 pizze. Zapach unosił się po całej szkole. Napracowaliśmy się bardzo, ale efekty były naprawdę okazałe i smaczne. Uczniowie zobaczyli, że można zrobić coś samemu, przy tym dobrze się bawić, a przede wszystkim czegoś się nauczyć.

               

                                                                                                          Joanna Czerniawska

            • Wycieczka do Wałbrzycha (Zamek Książ, Muzeum Porcelany, Palmiarnia)

            • Dnia 19 kwietnia 2023r.uczniowie kl.2a i 2b uczestniczyli w ciekawych lekcjach poza klasą szkolną. Najpierw zwiedzili Muzeum Porcelany, w którym poznali historię pojawienia się przepisu na masę porcelanowa na terenie Polski oraz podziwiali piękną, ustawioną tematycznie porcelanę, oraz dawne przedmioty codziennego użytku. Następnie zostały dla nich przeprowadzone warsztaty plastyczne, wykonania obrazków 3D z wykorzystaniem przygotowanych  różnych figurek gipsowych, które dzieci kolorowały kredą i malowały farbami. Następnie podziwiali ogrody pod Zamkiem Książ: rododendrony, żywopłoty, kwiaty oraz dwie armaty. W Zamku Książ czekała na dzieci pani przewodnik w stroju Wiedźmy i w bajkowy sposób przedstawiła dzieciom historię zamku książąt w ciekawym, najstarszym zamkowym kinie. Wiedźma wiedziała wszystko o księżnej Daisy i zaciekawiła uczniów opowieściami o przeklętych perłach, talii osy, codziennym życiu na zamku. Po zwiedzeniu piwnic, dotknięciu skały szczęścia, pamiątkowych zakupach, uczniowie podjechali autokarem do Palmiarni. Tam podziwiali palmy, ciekawą roślinność, która rosła na skale wulkanicznej przywiezionej z wulkanu Etna, z  wybrzeża Sycylii. Dodatkowymi atrakcjami były zwierzęta: lemury, pawie, papugi, ryby, żółwie. Na koniec chętni mogli zakupić rośliny doniczkowe oraz smaczne deserki. Wycieczka była bardzo ciekawa. Uczniowie dziękują rodzicom za sfinansowanie podróży. Z niecierpliwością czekają na następne lekcje poza klasą szkolną.

                                                                                                                                J. Zborowska

                                                                                                                                  E. Izydorczyk

          • Nagłówek