• Co się w szkole dzieje?

          • Podziękowanie za talenciaki z Lidla
            • Podziękowanie za talenciaki z Lidla

            • Drodzy Rodzice, Uczniowie i Przyjaciele naszej szkoły!

              Serdecznie dziękujemy za uzbierane kupony- TALENCIAKI w ramach akcji sieci Lidl „Szkoły Pełne Talentów”. Zebraliśmy 2612 kuponów. Dzięki Wam otrzymaliśmy pomoce dydaktyczne dla naszych uczniów, a mianowicie duży, imprezowy i przenośny głośnik z mikrofonem oraz zestaw kolorowych lin do skakania. Wymienione rzeczy pozwolą dzieciom na rozwijanie talentów tanecznych, rytmicznych, wokalnych, recytatorskich oraz sportowych. Pozdrawiamy wszystkich, którzy przekazali swoje TALENCIAKI!

              Jadwiga Zborowska

               

            • Mikołajkowa wycieczka do Liberca

            • W dniu 6 grudnia 2023r. klasy 3a i b uczestniczyły w wycieczce zagranicznej do Liberca w Czechach. Uczniowie aktywnie zwiedzali IQPark Babylon- czeski odpowiednik Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. To ciekawe miejsce było nauką i zabawą w jednym dzięki interaktywnym eksponatom. Dzieci poznawały tajemnice podstaw fizyki, chemii, biologii, muzyki, matematyki. W pokojach umieszczonych na czterech kondygnacjach doświadczali pracy zawodów: muzyka, lekarza, ekspedienta, strażaka, policjanta, budowlańca. W dziale „Zdolności i umiejętności” z radością podejmowali wyzwania. Byli zaciekawieni wodnym światem, iluzjami i łamigłówkami. Rozwijali swoją zręczność, myślenie i cierpliwość. Na koniec w Planetarium obejrzeli film o wszechświecie, planetach i znakach zodiakalnych. Ekscytującym doświadczeniem i nauką zarazem były także zakupy pamiątek w czeskiej walucie- koronie. Interaktywne pokoje, gdzie wszystko można dotknąć, zobaczyć, wejść do środka, przebrać się, wcielić się w role, były wspaniałym doświadczeniem dla uczniów i prezentem z okazji Mikołajek. Serdecznie dziękujemy Rodzicom kl 3a i b za sfinansowanie wycieczki. Nasze wspomnienia pozostaną w naszej pamięci i na załączonych fotografiach.

              Jadwiga Zborowska

            • Wycieczka klas IId i IIIc do huty szkła "Julia" w Piechowicach

            • 05 grudnia 2023 r. uczniowie klas IId i IIIc uczestniczyli w wycieczce do Huty Szkła Kryształowego „Julia” w Piechowicach. Jest to jeden z niewielu istniejących dziś producentów szkła kryształowego w Polsce z fabryką znajdującą się w sercu Karkonoszy. Podczas zwiedzania z przewodnikiem na własne oczy, zobaczyliśmy jak współcześnie wygląda formowania gorącej masy, szlifowania i wreszcie nanoszenia przepięknych zdobień. Przy nas powstawały kryształowe naczynia: lampki, szklanki czy też drobne kolorowe figurki, które chętnie nabywaliśmy w sklepie firmowym.

              Odwiedziliśmy także Krystalium, czyli interaktywne centrum edukacyjno-historyczne, gdzie poznaliśmy jeszcze dokładniej historię hutnictwa i szkła.

              Uczestniczyliśmy także w warsztatach zdobienia tkaniny, po których każdy otrzymał na pamiątkę własnoręcznie ozdobioną torbę. Przywieźliśmy więc do domu jedyne w swoim rodzaju dzieło.

              Wizyta w Hucie była dla nas wyjątkową i niezapomnianą lekcją.

              Urszula Bochenek

              Anita Bryk

            • „Nie taki święty Mikołaj” mikołajkowe przedstawienie dla dzieci

            • Zima zbliża się wielkimi krokami, wszystkie dzieci czekają na choinkę, a Święta… stoją pod znakiem zapytania! Co się stało ze Świętym Mikołajem?! Zamiast przygotowywać się do Świąt Mikołaj postanowił się zbuntować i zmienił się w istnego ancymona i gagatka. Czy uda się uratować Święta? Czy Mikołaj znowu zechce być Święty? Tego wszystkiego mieli okazję dowiedzieć się 4 grudnia 2023r. uczniowie klas pierwszych naszej szkoły podczas mikołajkowego przedstawienia dla dzieci „Nie taki święty Mikołaj” .

               

              Marta Cydzik

            • "W krainie Pani Muzyki"

            • 1 grudnia 2023r. uczniowie najmłodszych klas mieli okazję uczestniczyć w drugim już, cyklicznie odbywającym się w naszej szkole, koncercie umuzykalniającym. Tym razem tytuł przedstawienia brzmiał "O klarnecie, który szukał przyjaciół w hebanowym lesie". Muzycy przy kołyszących dzwiękach samby zapozanli uczniów z różnymi (również egzotycznymi) instrumentami wykonanymi m.in. z najtwardzszego na świecie drewna hebanowego. Uczniowie aktywnie słuchali nagradzając zespół gorącymi brawami oraz wspólnym śpiewaniem utworu "Despasito"...

              Z niecierpliwością czekamy na kolejny koncert w naszej szkole.

              Marta Cydzik

            • „Alicja w zaczarowanej krainie”

            • W czwartek 23 listopada uczniowie klas I-III wybrały się do Centrum Kultury i Sztuki „Muza” w Nowogrodźcu na przedstawienie pt. „Alicja w zaczarowanej krainie”. Spektakl przygotowali i zaprezentowali uczniom aktorzy z Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Treść tej bajki przeniosła wszystkich ze świata realnego do krainy wyobraźni, która jest nieograniczona i w której wszystko może się zdarzyć. Naszą uwagę zwróciła wspaniała gra aktorska, sztuczki magiczne oraz połączenie technik multimedialnych z tradycyjnym teatrem. Takie efekty specjalne, zrobiły na dzieciach ogromne wrażenie. Było magicznie i bajkowo! 

              Urszula Bochenek

            • Wycieczka do Wrocławia klas VIIIb i IVc

            • Dnia 22 listopada 2023r. klasy VIIIb i IVc wzięły udział w jednodniowej wycieczce do Wrocławia. W programie były trzy atrakcje: Panorama Racławicka, Hydropolis i Skytower. Wyjechaliśmy z Nowogrodźca o godzinie 8.00. We Wrocławiu byliśmy o godzinie 10.00. Pierwszym punktem programu było obejrzenie jednego z największych obrazów panoramicznych na świecie. Panorama Racławicka, bo o niej mowa, została wykonana w 1893 roku przez Jana Stykę i Wojciecha Kossaka.. Obraz przedstawia bitwę pod Racławicami, która miała miejsce 4 kwietnia 1794 roku. Praca nad Panoramą trwała 9 miesięcy. Obraz ma 15 metrów wysokości i 114 metrów długości. Waga obrazu wynosi ponad 15 ton. To dzieło wywarło na uczniach ogromne wrażenie, ponieważ obraz był bardzo realistyczny. Następnym punktem wycieczki było Muzeum Narodowe. Można było tam obejrzeć obrazy, rzeźby, instalacje, przykłady rzemiosła artystycznego, stroje, ale także gotyckie nagrobki, witraże i setki innych przedmiotów. Kolejnym miejscem, jakie odwiedziliśmy, było Hydropolis. Jest to unikatowe centrum wiedzy, które łączy edukację z nowoczesną formą wystawy. Miejsce to odkrywa procesy, w których bierze udział woda – od funkcji pełnionych w ciele człowieka, po prądy oceaniczne, które kształtują klimat na Ziemi. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem oglądali wystawy i słuchali informacji związanych z wodą. Ostatnim punktem programu był wjazd na 49 piętro wieżowca Skytower. Z góry rozciągał się niesamowity widok nocnej panoramy Wrocławia. Uczniowie byli zachwyceni i podekscytowani, ponieważ po raz pierwszy znajdowali się na takiej wysokości. Wycieczka była okazją do integracji zespów klasowych i poznania głównych atrakcji Wrocławia.

              Joanna Czerniawska

            • Warsztaty ceramiczne klasy VIIIb i IVc

            • Dnia 17 listopada 2023r. uczniowie z klasy VIIIb i IVc wzięli udział w warsztatach ceramicznych w Centrum Dawnych Technik Garncarskich w Bolesławcu. Młodzież miała okazję wykonać z gliny niezwykłe ozdoby inspirowane Świętami Bożego Narodzenia. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Starsza młodzież lepiła miski z gliny, a młodsi lepili aniołki. Prowadzone przez instruktorów zajęcia były dostosowane do wieku i umiejętności uczestników. Dzięki profesjonalnemu wyposażeniu CDTG, wszystkie wykonane prace poddawane są procesowi suszenia oraz wypalania, dzięki czemu jeszcze przed świętami trafią w ręce szczęśliwych twórców.

              Po warsztatach uczniowie wzięli udział w seansie filmowym w kinie „Forum”. Uczniowie obejrzeli film „Kajtek Czarodziej”. Był to zabawny i pełen magii film na motywach powieści Janusza Korczaka. Opowieść o magicznym świecie dziecięcej wyobraźni, dorastaniu i ulepszaniu świata w lekki sposób oddała najważniejsze skarby filozofii Janusza Korczaka: każde dziecko należy kochać, respektować jego granice i pozwalać mu marzyć.

              Czas spędzony na tym krótkim wyjeździe był aktywny i atrakcyjny. Uczniowie zdobyli nowe doświadczenia i z niecierpliwością czekają na swoje prace.

               

              Joanna Czerniawska

            • 21 listopada Dniem Życzliwości.

            • Na początek krótka historia Dnia Życzliwości

              Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień określany także Dniem Dobrych Uczynków to święto obchodzone na całym świecie (w około 180 krajach) 21 listopada. Dzień ten ma długą tradycję, która rozpoczyna się w Stanach Zjednoczonych, w 1973r., kiedy to dwaj bracia Brian i Michael McCormack zareagowali na konflikt zbrojny pomiędzy Egiptem a Izraelem. Chcieli oni pokazać światu, że walka zbrojna i zawiść to zło, które niszczy, a nie buduje. Początkowo idea Dnia Życzliwości miała za zadanie przekonać rządzących do unikania konfliktów zbrojnych w rozwiązywaniu problemów. Tylko pokojowe działania są w stanie przyczynić się do poprawy życia na świecie. Pierwotną nazwą Dnia Życzliwości było „Hallo World Day”, co idealnie obrazuje ideę święta, a więc mówienie „hallo” (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Głównym celem Dnia Życzliwości jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, dobroć, okazywanie sobie bezinteresownej pomocy. Tego dnia zwraca się również uwagę na pokój na świecie. Jest to dobry moment, aby przypomnieć sobie jak ważne w codziennym życiu są proste słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia oraz uśmiech. Czasami okazanie komuś serdeczności oraz obdarzenie go szczerym uśmiechem to wiele więcej, niż może się nam wydawać. Poza tym dobro i pozytywna energia, którą dajemy innym zawsze do nas wraca. Ważne, abyśmy pamiętali o tym nie tylko od święta, ale każdego dnia. (żródło:https://pedagogonline.pl)

               

              “Tak łatwo być życzliwym. Naprawdę łatwo.” 

              Pan Tushman

               

              Uczniowie klasy 1c postanowili wprowadzić ten wyjątkowy dzień do naszej społeczności szkolnej. Przygotowali laurki i piosenkę, i całą grupą ruszyli do swoich kolegów i nauczycieli, by podzielić się dobrym słowem. Mamy nadzieję, że dzisiejsza atmosfera zostanie z nami na dłużej, a życzliwość będzie gościć w naszej szkole każdego dnia.

               

               

              Marta Cydzik

            • Klasy 5b i 5c zwiedziły zamek Grodno w Zagórzu Śl., Walim i Szczawno Zdrój

            • Wycieczka klas Vb i Vc odbyła się dnia 15 listopada 2023 r. Głównym celem wycieczki było zwiedzenie wybranych atrakcji turystyczno – krajoznawczych okolic Wałbrzycha. Skoncentrowaliśmy się na zabytkowym średniowiecznym zamku Grodno w Zagórzu Śląskim, zwiedziliśmy podziemne sztolnie kompleksu „Riese” w Walimiu oraz spacerowaliśmy po uzdrowiskowym Szczawnie Zdroju.

              W Zagórzu Śląskim przeszliśmy na zamkową górę przez rezerwat przyrody „Chojna”. Uczniowie poznali różne gatunki roślin i zwierząt, występujące na terenie rezerwatu. Na zamku zostali oprowadzeni przez przewodnika, który w ciekawy sposób przedstawił historię warowni. Uczniowie podziwiali dekoracje sgraffitowe, portale, a także przepiękną panoramę z wieży zamkowej.

              W Walimiu zwiedziliśmy podziemne sztolnie z czasów II wojny światowej, należące do jednego z siedmiu kompleksów „Riese”, wybudowanych przez Niemców w Górach Sowich. Uczniowie poznali tragiczne losy więźniów, pracujących w niezwykle trudnych warunkach w sztolniach w czasie wojny. Opowieści przewodnika skłoniły nas do refleksji i uświadomiły nam, że znajdowaliśmy się nie tylko w miejscu niewolniczej pracy więźniów, ale i w miejscu kaźni.

              Ostatnim punktem wycieczki był spacer po parku zdrojowym, hali spacerowej i deptaku miejskim w Szczawnie Zdroju. W magicznej scenerii listopadowego wieczoru podziwialiśmy dom zdrojowy, przepiękne wille i pensjonaty, wieżę Anny i pomnik Henryka Wieniawskiego, który dwukrotnie przebywał i koncertował w tym uzdrowisku.

              Wycieczka umożliwiła uczniom zintegrowanie się oraz kształtowanie zainteresowań krajoznawczych w trakcie aktywnego wypoczynku. Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.

               

              Sylwia Parada

               

        • Nagłówek