• Laboratoria Przyszłości

      • Składamy fartuchy

      • W szkolnej pracowni technicznej posiadamy i podczas zajęć użytkujemy białe, płócienne fartuchy, które zostały zakupione w ramach projektu #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI.

        Uczniowie klasy 4c nauczyli się składać fartuchy, począwszy od zapięcia guzików, po złożenie w tzw. „kostkę”. Dla niektórych było to wielkim wyzwaniem, ale po wielu próbach udało się osiągnąć sukces, który został nagrodzony gromkimi brawami przez kolegów. Kurs składania ubrań został pozytywnie zaliczony, a nabyte doświadczenie czwartoklasistów będzie przydatne się w codziennym życiu. Oby w ich domowych szafach zawsze panował ład i porządek, a rodzice byli zadowoleni z umiejętności swoich dzieci.

        J.Zborowska

         

      • Warsztaty dla dzieci z partnerskiej szkoły w Großdubrau

      • W dniu 13 marca 2024r. w naszej szkole gościliśmy uczniów klas IV z niemieckiej szkoły w Großdubrau. Po słodkim, powitalnym poczęstunku, dzieci uczestniczyły w warsztatach wykonywania dzieł metodą String Art, czyli wyplatania obrazków z nici, które owija się wokół wbitych w powierzchnię gwoździ. Zajęcia odbyły się w szkolnej pracowni technicznej, która jest doskonale wyposażona w materiały tekstylne i narzędzia stolarskie. Potrzebne akcesoria zostały zakupione w ramach projektu #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI, a mianowicie: młotki metalowe, gumowe i drewniane, dłuta, kombinerki, obcęgi, skrzynki narzędziowe, pęsety, kolorowe kordonki. Dzięki darowiźnie Rodziców- przyjaciołom szkoły, mieliśmy materiał drzewny, który nasi konserwatorzy pocięli na pilarce zakupionej z programu #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI, a uczniowie klas V wyszlifowali papierem ściernym, zakupionym przez szkołę. Współpraca wielu podmiotów przyczyniła się do radosnej pracy dzieci z Niemiec i naszych czwartoklasisów, którzy im towarzyszyli podczas warsztatów. Tematyką wykonywanych prac było jajko wielkanocne. Uczniowie i ich nauczyciele zainteresowani byli pracami wytwórczymi naszych uczniów, które stanowiły element dekoracyjny pracowni. Zaciekawieni byli również działaniem drukarki 3D i pracami, które zostały na niej wydrukowane. Wytwory swoich prac, uczniowie zabrali ze sobą do domów, a niemieccy nauczyciele otrzymali obrazki String Art, wykonane przez uczniów klas VI oraz kartki wielkanocne, których elementy zostały wykonane na szydełku. Po dwugodzinnych warsztatach uczniowie uczestniczyli w zajęciach sportowych, gdzie rywalizowali na torze przeszkód wspólnie z rówieśnikami z Polski. Radosna zabawa była wyczerpująca, ale przyczyniła się do zjedzenia ze smakiem obiadu w szkolnej stołówce. Nad zagospodarowaniem czasu naszym gościom pracowali: Dyrektor szkoły U.Troszczak-Krzywdzińska, wicedyrektorzy: K.Kędzia i B.Ruszel, E.Boczek-Klich - tłumacz j.niemieckiego, W.Jasiński - zajęcia sportowe, J.Zborowska - warsztaty techniczne oraz wybrani uczniowie klas IVa,b,c.

        Oprac. J.Zborowska, E.Boczek-Klich

      • Szydełkujemy

      • Szydełkowanie to trudna sztuka. Trzeba dużo czasu, precyzji i umiejętności, a efekt będzie zachwycający. Uczniowie klas V i III b podjęli próbę szydełkowania. Naukę rozpoczęli od zawiązania pętelka i prostego splotu warkoczykowego. Niektórym całkiem dobrze wychodziło, inni rezygnowali. Spora grupa uczniów, zwłaszcza z kl.III posiadali już swoje szydełka i w wolnych chwilach szydełkowali: w domu, w szkole podczas przerwy, czy przebywając w świetlicy. Powstały bransoletki z łańcuszków i małe koszyczki. Są też i tacy, którzy szydełkując, tworzyli małe zabawki. Nauka szydełkowania była możliwa dzięki szydełkom i kordonkom zakupionym w ramach projektu #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI. Zadanie z pozoru łatwe, okazało się nie lada wyzwaniem. Uczniowie doświadczali, rozwijali swoje zainteresowania i praktycznie wykorzystali zdobytą wiedzę na temat ręcznych robótek. Mam nadzieję, że będą doskonalić swoje szydełkowe pasje.

        J.Zborowska

      • Pierwsze kroki z drukowaniem 3D

      • Uczestnictwo naszej szkoły w projekcie #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI pozwoliło na zakup drukarki Flashforge Adventurer 3 oraz zapasów filamentu w różnych kolorach. Po dogłębnym zapoznaniu się z obsługą urządzenia, analizą programów do druku 3D i licznymi doskonaleniami w praktycznym zastosowaniu drukarki 3D, udało nam się dokonać pierwszych, świątecznych wydruków. Korzystaliśmy z gotowych projektów z programów: Tinkercad, Thingiverse, Printables, a także dzięki laptopowi do obsługi drukarki, z uczniami kl.VI stawialiśmy pierwsze kroki w samodzielny projektowaniu za pomocą programu Tinkercard. W pracowni technicznej został zainstalowany ruter modułu Wi-fi, aby drukarka miała łączność bezprzewodową. Sygnał internetowy przyda nam się do wielu innych urządzeń. Pierwsze wydrukowane figurki aniołów, bombki, choinki, gwiazdki, stały się świątecznymi dekoracjami w gabinetach szkolnych oraz były nagrodą za I i II miejsce dla kl.III b w klasowym konkursie ortograficznym wyrazów z „rz” i „ż” niewymiennymi. Potrafimy już zmienić kolor filamentu i coraz sprawniej posługujemy się narzędziami programu FlashPrint 5 Sygnis. Efekty naszych wydruków widoczne są na fotografiach.

        J.Zborowska

      • Lekcje z robotami ProBot

      • W naszej szkole lekcje techniki w klasach IV-VI budują wśród uczniów kompetencje przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Pozwalają na to przyrządy, narzędzia, pomoce dydaktyczne zgromadzone w pracowni technicznej, a zakupione w ramach projektu #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI. Jednym z takich pomocy jest robot podłogowy ProBot, który może być używany do nauki bardziej zaawansowanych technik sterowania. Bot jest idealny do nauki programowania dla uczniów w wieku od 7 lat. Robot w kształcie autka posiada trzy poziomy trudności, dzięki czemu jest narzędziem umożliwiającym powtarzanie i zmianę sekwencji ruchów. Uczniowie klas VI rozpakowali roboty i za pomocą zestawów wkrętaków zakupionych z projektu #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI, zamontowali baterie. Dla uczniów z kl. IIIa, IIIb, IV i VI programowanie za pomocą przycisków kierunkowych oraz logotypów, nie było trudnym zadaniem. Wyzwaniem była współpraca i pomiar kroków, niezbędnych do właściwego zaprogramowania robota. Użytkownicy modyfikowali i ulepszali własne trasy robota na ekranie autka. Podłogowy ProBot jeździł po specjalnych, kolorowych matach- trasach z różnymi motywami, które również zakupione zostały z w/w projektu. Uczniowie demonstrowali swoje trasy kolegom i koleżankom. Pomocnym narzędziem do wyliczania kroków ProBota była taśma miernicza, która także jest na wyposażeniu pracowni. Zajęcia techniki cieszą się atrakcyjnością ze względu na różnorodność pomocy dydaktycznych, które uczą współpracy, kreatywności, kompetencji matematycznych, w tym logicznego myślenia. Najbardziej skuteczna nauka jest poprzez własne doświadczenia i zabawę w gronie rówieśników. Przed nami jeszcze programowanie ProBota w zakresie funkcji rysowania.

        J.Zborowska

      • Szyjemy ręcznie i maszynowo

      • Klasy 5 podczas zajęć techniki poznały budowę tkaniny. W ramach ćwiczeń oddzielały wątek od osnowy, tworząc kolorowe serwetki. Rozpoznawali tkaninę i dzianinę. Analizując literaturę na j. polskim nikt nie będzie miał problemów ze zrozumieniem pojęć: wątek i osnowa. Dzięki darowiźnie w postaci skrawków materiałów, uczniowie mogli szyć ręcznie i maszynowo. Serdecznie dziękujemy lokalnej krawcowej, p. E. Bednarz za przekazanie naszej szkole, kolorowych ścinków tkanin. Uczniowie kl.5 poznali sposoby szycia ręcznego ściegami: fastrygowym i krzyżykowym. Obserwowali plansze z przedstawioną instrukcją szycia i pokaz nauczyciela. Wykorzystali do tego igły, naparstki, kolorowe nici, nawlekarki, które zostały zakupione w ramach rządowego projektu #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI.

        Podobnie było z nauką szycia na maszynach. Nowe umiejętności cieszą, zwłaszcza chłopców, którzy myśleli, że szycie na maszynie jest trudne i skomplikowane. Na pewno jednak wymaga dużego skupienia i wysiłku. Klasy 5 i 6 próbowały szycia na nowych maszynach zakupionych także w ramach projektu #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI. Klasy 5 szyły sakiewki, natomiast klasy VI reperowały rozprute szkolne chusty Klanzy. Szycie maszynowe okazało się bardzo ciekawym zajęciem, każdy chciał spróbować i nawet dzwonek na przerwę nie oznaczał końca pracy. Szkoda, że zajęcia techniczne trwają tylko 45 minut.

        J.Zborowska

      • Sztuka ręcznego tkania

      • Na lekcjach techniki uczniowie klas V korzystali z małych krosen tkackich zakupionych w ramach projektu #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI. Poprzez praktyczne wykorzystanie zestawu: ramy krosna, dwóch czółenek do przekładania włóczki i przerzutki ułatwiającej przewlekanie, dowiedzieli się jak powstaje tkanina. Tkanie na krosnach poprzedziły zajęcia prucia swetrów, aby odzyskiwać włóczkę z dzianiny. Czynność ta sprawiła dzieciom ogromną radość. Porównywali wielkość swoich motków. Odzyskana włóczka okazała się niezbędnym materiałem w procesie tkania. Uczniowie pracowali z zapałem. Utkane dywaniki mogliśmy podziwiać na wystawie w korytarzu szkolnym kl.IV-VI.

        Jadwiga Zborowska

      • Świąteczne dekoracje 

      • Uczniowie klas IV-VI podczas zajęć techniki wykonali świąteczne dekoracje, które wprowadziły korytarz szkolny i sale lekcyjne w świąteczny klimat. Wykonali śnieżynki, gwiazdki, bombki, anioły, mikołaje i elfy z materiałów recyklingowych. Uczyli się pakować prezenty, co było nie lada wyzwaniem. Do przygotowania prac niezbędne okazały się pistolety do klejenia na gorąco, nożyczki, linijki, klej czarodziejski-Moje Bambino, ozdobny papier, brokat. Powyższe materiały zostały zakupione w ramach projektu #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI i są na wyposażeniu pracowni technicznej. Wykonanie ozdób rozwijało u naszych wychowanków sprawność manualną, kreatywność i logiczne myślenie. Nauczyło współpracy i pokonywania trudności w rozwiązywaniu problemów. Dekoracje były ciekawe, oryginalne i estetycznie wykonane. Dziękujemy uczniom za udekorowanie naszej szkoły. Szkoła to nasz drugi dom!

        • Świąteczne wypieki w pracowni technicznej

        • W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia nasi uczniowie piekli pierniki, orzeszki, przygotowali masy do wafli i ciasta na piernikowe mufinki. Wykorzystali sprzęt zakupiony w ramach programu #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI: roboty planetarne, stolnice, wałki, deski do krojenia, blaszki do pieczenia, formy do mufinek łyżki, noże, miski, garnki, wagę kuchenną, miksery, kuchnie elektryczne, lodówkę, rękawice kuchenne materiałowe i lateksowe. Nauczyli się odczytywać ze zrozumieniem podane przepisy, dzielić składniki wg. podanych proporcji, oddzielać w jajkach żółtka od białka. Przestrzegali zasad bezpieczeństwa podczas procesu pieczenia i posługiwania się elektrycznym sprzętem gospodarstwa domowego. Zapach pierników unosił się po całej szkole. Wypieki były pyszne.

          Po wykonaniu każdej z w/ w prac, uczniowie dokładnie posprzątali zaplecze kuchenne i pracownię techniczną. Pozmywali naczynia, powycierali i powkładali do szafek. Powycierali stoliki i stołeczki. Wykorzystali odkurzacz, zmiotkę, szufelkę i ściereczki. Czerpali radość z prac kuchennych. Czuli się odpowiedzialni, jak dorośli za swoje mieszkanie. Dla wielu uczniów prace porządkowe wykonywane były po raz pierwszy. Uczyli się od tych, którzy na co dzień sprzątają i pomagają rodzicom w gospodarstwie domowym. Podejmowane działania integrowały zespoły klasowe i uczyły współpracy. Dziękujemy Rodzicom za zakupienie produktów spożywczych, a Pani wicedyrektor za zmiany w planie zajęć, gdyż zajęcia techniczne były dwugodzinne, co pozwoliło na wykonanie prac do końca. Zajęcia w pracowni technicznej przynoszą uczniom wiele radości, a poprzez praktyczne wykorzystanie sprzętu gospodarstwa domowego przygotowują się do życia dorosłego. Doceniają pracę swoich rodziców.

      • Kartki bożonarodzeniowe

      • Co roku Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Nowogrodźcu wysyła kartki bożonarodzeniowe ze świątecznymi życzeniami do nauczycieli emerytów, instytucji, urzędów Gminy Nowogrodziec i Powiatu Bolesławieckiego oraz przyjaciół szkoły w Polsce i w Niemczech. Podczas zajęć technicznych uczniowie klas V i VI wykonali 54 kartki z motywem szopki bożonarodzeniowej i choinki. Piękne i estetyczne kartki powstały przy użyciu narzędzi zakupionych w ramach programu #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI, a mianowicie: pistolety do klejenia na gorąco, wypalarki, papier ozdobny, klej introligatorski.

        Dzięki w/w programowi mamy okazje pracować metodą warsztatową w oparciu o własne doświadczenia i wokół konkretnych wyzwań. Celem tych prac było działanie, które angażuje uczniów do wspólnej pracy na zajęciach oraz podtrzymanie tradycji świąt bożonarodzeniowych. Kartki wprowadziły nas w świąteczny nastrój.

        J.Zborowska

      • Wypalamy w drewnie - pirografia

      • Szukając pomysłów na ciekawe zajęcia techniczne wykorzystane zostały wypalarki do drewna zakupione w ramach programu #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI.

        Drewniany rysunek okazał się ciekawą praca, a jednocześnie ozdobą. Uczniowie kl V i VI zapoznali się z zasadami BHP i obsługą wypalarki. Zaprojektowali i własnoręcznie wykonali wzory, napisy i obrazy za pomocą pirografu. To ciekawe narzędzie, rozwijało zręczność manualną, uczyło cierpliwości i samodzielności. Można było przy nim odpocząć, jednocześnie stworzyć coś pięknego. Drewno należy do niezwykle wdzięcznego materiału. Dzięki wpłatom Rodziców kl. IV-VI na konto Rady Rodziców, zostały zakupione płaskie deseczki w kształcie prostokąta, koła i kwadratu, na których uczniowie uczyli się wypalać swoje wzory. Obrazki wykonywali poprzez staranne i dokładne wypalanie narysowanych linii oraz przestrzeni między nimi. Z czasem okazało się, że wypalanie niektórych elementów nawet po wyznaczonych liniach, nie jest takie proste. Zwłaszcza nie da się płaską końcówką dobrze wypalać krzywizn. Wypalanie było sporym wyzwaniem. Ze względu na temperaturę, trudna okazała się wymiana końcówek, ale uczniowie poradzili sobie przy pomocy kombinerek, które mamy na wyposażeniu pracowni technicznej z programu #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI. Należy wspomnieć, że każdy uczeń pracował w rękawicach ochronnych, zakupionych w ramach w/w projektu. Uczniowie sami uznali, że efekt ich pracy jest świetny, zwłaszcza, że to była pierwsza próba z tym urządzeniem. Efekty pracy uczniów możemy podziwiać na zdjęciach i szkolnej wystawie zatytułowanej Laboratoria Przyszłości- „Wypalamy w drewnie”.

        Jadwiga Zborowska

      • Owocowe koktajle

      • Uczniowie kl. II c i III b w ramach Dnia Zdrowego Śniadania przygotowywali w pracowni technicznej owocowe koktajle. Przed rozpoczęciem prac zostali zapoznani z zasadami bezpieczeństwa dotyczącymi posługiwania się nożem i instrukcją obsługi ręcznego blendera. Dzieci pokroiły ulubione owoce na mniejsze kawałki i umieściły w pojemnikach. Podczas miksowania współpracowały ze sobą, trzymając kielich blendera, który przy rozdrabnianiu poruszał się. Dla uzyskania płynnej konsystencji, uczniowie do rozdrobnionych owoców dodawali wodę lub mleko. Samodzielnie przygotowane i zdrowe koktajle, bardzo smakowały małym kucharzom. Realizacja praktycznych zajęć była możliwa dzięki artykułom gospodarstwa domowego zakupionych z projektu #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI: blendery, deski do krojenia, noże, miski i kubeczki. Podczas krojenia nożem zdarzyły się drobne skaleczenia, które szybko zostały opatrzone wskutek dobrze wyposażonej apteczce pierwszej pomocy, umieszczonej w bezpiecznym miejscu w pracowni technicznej, zakupionej z w/w projektu. Po degustacji koktajli nadszedł czas na zmywanie naczyń. Każdy kucharz umył swój kubeczek i jedno zabrudzone naczynie kuchenne. W ten sposób pracownia i zaplecze kuchenne szybciutko zostały uprzątnięte. Dzieci nauczyły się współpracować ze sobą i pomagać, aby zespół osiągnął wspólny cel. Dla wielu uczniów samodzielne blendowanie wykonywane było po raz pierwszy. Dziękujemy rodzicom za zakup owoców, a dzieciom za zdyscyplinowanie podczas zajęć. Warsztaty kulinarne w atmosferze wzajemnej współpracy zakończyły się sukcesem – smakowitym koktajlem.

        J.Zborowska

      • Warsztaty kulinarne

      • Uczniowie klasy 3b w Pracowni Technicznej piekli bułeczki i smażyli pączki. Poznali cały proces powstania ciasta drożdżowego. Wykonali rozczyn, wyrobili ciasto, z którego formowali bułeczki lub pączki z ulubionym nadzieniem dżemu, czy czekolady. Podczas zajęć wykorzystali naczynia, przyrządy i akcesoria kuchenne z projektu #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI: miseczki, stolnice, łyżki, deski do krojenia, kubeczki, robot planetarny, garnki, patelnie. Po przygotowaniu ciasta, uczniowie samodzielnie posprzątali warsztat pracy, przy użyciu ścierek, zmiotek, które mamy na wyposażeniu pracowni. Pozmywali naczynia w kuchni, będącej częścią Pracowni Technicznej. Zaplecze kuchenne oraz dwie kuchnie elektryczne z piekarnikami zostały zakupione także w ramach w/w programu. Dziękujemy rodzicom za zakup produktów spożywczych oraz pomoc w pieczeniu bułek i smażeniu pączków. Do gorących garnków przydały się rękawice kuchenne. Wypieki wszystkim smakowały, a zapach unosił się po całej szkole. Uczniowie z niecierpliwością czekają na następne zajęcia kulinarne.

        J.Zborowska

      • Zajęcia z klockami LEGO

      • Klocki Lego są popularne wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. W naszej szkole podczas zajęć wykorzystujemy zestawy Lego BricQ Essential, które zostały zakupione w ramach projektu #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI. Kolorowe elementy klocków wspierają uczniów w nauce przedmiotów STEAM, zwłaszcza w poznawaniu zasad fizyki.  Użytkownicy eksperymentowali z mechaniką. Koła zębate, przekładnie, ciężarki i żagle wprowadziły uczniów w zasady mechaniki. Warto wiedzieć, że STEAM to model w edukacji, który oznacza połączenie pięciu dziedzin:

        S – Science – nauka

        T – Technology – technologia

        E – Engineering – inżynieria

        A – Arts – sztuka

        M – Mathematics – matematyka

        Klocki wykorzystane były w klasach 1-6. Uczyły współpracy, rozwiązywania problemów, logicznego i przestrzennego myślenia. Doskonaliły sprawność motoryczną i umiejętność odczytywania instrukcji.

        W klasach 6 były dopełnieniem tematu projektowania przestrzeni wokół domu.

        Lekcje z wykorzystaniem Lego są zawsze oczekiwane i przynoszą wiele radości.

        J.Zborowska

         

      • Lekcje z klockami GIGO-siła wiatru

      • Projekt #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI pozwolił na przeprowadzenie serii eksperymentów naukowych z użyciem klocków GIGA –siła wiatru. Uczniowie klas VI byli zafascynowani zajęciami w Pracowni Technicznej. Składali generatory wiatru, w których można było zastosować zarówno długie jak i krótkie łopatki. Instrukcja zawierała również prosty i czytelny opis, w jaki sposób powstaje wiatr. Przedstawiała skalę wiatru od lekkiej bryzy do huraganu. Uczniowie mogli wybrać jeden pośród ośmiu modeli, które zawierał jeden zestaw. Współpracowali ze sobą, aby poprawnie odczytać opisy techniczne urządzeń do generowania wiatru oraz proces przekształcenia siły wiatru w energię elektryczną. Wykonali modele wiatraków, pojazdów, samolotów, młynów, które były uruchamiane za pomocą baterii lub siły ciśnienia wody. Do mocowania elementów niezbędne były zestawy wkrętaków, które także zakupione zostały w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Wystawa w pracowni cieszyła się oglądalnością i podziwem społeczności szkolnej.

        Uczniowie zawsze aktywnie uczestniczą w zajęciach techniki i nie mogą się doczekać kolejnych.

        J.Zborowska


         

      • Obróbka papieru

      • W ramach realizacji treści dotyczących poznania rodzajów papierów w klasach IV i V wykonywaliśmy jesienne obrazki oraz bukiety z liści origami. Wykorzystaliśmy narzędzia i materiały zakupione w ramach projektu #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI, a mianowicie: klej, nożyczki, nożyki do tapet, drewniane patyczki. Kolorowy papier zakupiła Rada Rodziców. Prace sprawiły uczniom ogromna radość, a efekty możemy podziwiać na fotografiach, gazetkach szkolnych i wystawach w pracowni technicznej.

        J.Zborowska

      • Laboratoria przyszłości 2023/2024

      • W Szkole Podstawowej w Nowogrodźcu realizowany jest projekt Laboratoria Przyszłości #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI. Rok szkolny 2023/24 jest trzecim rokiem działań w w/w zakresie. Nasi uczniowie podczas zajęć w Pracowni Technicznej korzystają z nowoczesnego sprzętu i pomocy dydaktycznych. Dzięki temu aktywizujemy uczniów i wzbudzamy większe zainteresowania zajęciami lekcyjnymi. Dzieci i młodzież uczą się praktycznych czynności życia codziennego. Rozwijamy ich talenty poprzez doświadczenia i zabawę.

        J. Zborowska

        • Laboratoria przyszłości

        • Nasza Szkoła bierze udział w programie Laboratoria Przyszłości Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

          Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

          Nasza placówka  otrzymała dofinansowanie w kwocie 168 900 zł. Dzięki otrzymanemu wsparciu, wszyscy uczniowie naszej szkoły będą mogli korzystać z nowoczesnych narzędzi i technologii wspierających edukację.            

          W ramach wyposażenia podstawowego zakupione zostały: drukarka 3D wraz z filamentami, mikrokontrolery z czujnikami, stacja lutownicza, wyposażenie   audio-video. Dodatkowo zostały zakupione meble do wyposażenia stanowisk pracy, , wyposażenie pracowni technicznej  wraz z środkami ochrony indywidualnej,  sprzęty gospodarstwa domowego,  zestawy konstrukcyjne z różnych dziedzin, pro-boty wraz z matami,  laptop do pracy z drukarką, a także materiały eksploatacyjne do pracy na technice i plastyce.

          Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

          W ramach projektu Laboratoria Przyszłości stworzyliśmy w naszej szkole nowe pracownie tematyczne - techniczną oraz  gospodarstwa domowego ze sprzętem kuchennym do zajęć kulinarnych i  krawieckich.

          Więcej informacji na temat projektu uzyskacie Państwo na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/laboratoria

        • Rok szkolny 2022/2023 - Wrzesień

        • Rok szkolny 2022/2023 w nowej pracowni technicznej powstałej w ramach projektu Laboratoria Przyszłości rozpoczęliśmy od zapoznania się z pracownią oraz zasadami bezpieczeństwa. W tym celu wykorzystane zostały tablice i plansze zakupione w ramach projektu.

          Galeria

           

           

           

                 

           

        • Październik

        • W październiku uczniowie klas piątych poznawali właściwości drewna. Następnie ich zadaniem było wykonanie szkatułki na biżuterię lub inne drobiazgi z drewnianych patyczków (szpatułek). Uczniowie z zaangażowaniem, chęcią i ciekawością przystąpili do wykonania zadania, co widać na załączonych zdjęciach. Efekty pracy mówią same za siebie. Do wykonania szkatułek użyty został klej i pistolety do kleju na gorąco zakupione w ramach projektu.

          Galeria

           

           

        • Listopad

        • W listopadzie uczniowie klas piątych poznawali podstawowe rodzaje ściegów (pokazane na planszy) oraz uczyli się przyszywać guziki. Większość uczniów po raz pierwszy miała w ręku igłę, więc było to dla nich ogromne wyzwanie, któremu udało się sprostać. Dzieci dzielnie stawiały czoła plączącym się nitkom i nabywały nowych umiejętności. Klasy szóste uczyły się projektować swoje wymarzone pokoje. Najpierw tworzyły rysunki na papierze milimetrowym a następnie na ich podstawie tworzyły makiety wymarzonego pokoju, w wykonaniu których użyto kleju na gorąco. W zajęciach wykorzystano planszę ze ściegami, igły, nici i nożyczki, blok milimetrowy i klej na gorąco zakupione w ramach projektu.

          Galeria

        • Grudzień

        • W grudniu skupiliśmy się głównie na tematyce świątecznej. Klasy czwarte wykonywały gwiazdki z drewnianych klamerek, do których klejenia użyty został klej na gorąco, oczywiście pod ścisłym nadzorem i pomocą nauczyciela. Klasy piąte i szóste robiły stroiki bożonarodzeniowe z różnych materiałów, zarówno sztucznych jak i naturalnych. Klasy piąte wykonywały również gwiazdki z drucika oplatane na gwoździach. Większość dzieci po raz pierwszy trzymała w ręku młotek i wbijała gwoździe. Wszystkim praca poszła bardzo sprawnie i na szczęście obyło się bez potłuczonych palców. W zajęciach wykorzystano młotki, gwoździe, obcinaczki i klej na gorąco zakupione w ramach projektu.

          Galeria

        • Styczeń 2023 r.

        • W styczniu klasy szóste poznały podstawy budowy obwodów elektrycznych. Po zapoznaniu się z symbolami i nazwami elementów obwodów elektrycznych oraz ich rodzajami uczniowie przystąpili do budowy podstawowych układów elektrycznych. Praca przebiegała na dwóch poziomach trudności, według schematu na podstawie kolorowych elementów oraz na schemacie tylko z oznaczeń symbolami. Uczniowie tworzyli wszystkie układy z zapałem, chęcią i radością,  co widać na załączonych zdjęciach. W zajęciach wykorzystano zestawy do połączeń elektrycznych zakupione w ramach projektu.

          Galeria