Dom bez tajemnic
Uczniowie kl.VI a,b,c realizując tematykę zajęć technicznych obejmującą zagadnienia doradztwa zawodowego, a mianowicie etapy projektowania osiedla i budowy domu, wykonali budynki, które połączyli ze sobą tworząc makiety miast. Każda budowla powstała na podstawie projektu ucznia. Mali architekci wykorzystali do tego drewno i kartony. Za nim przystąpili do połączenia elementów, rysowali projekty ołówkiem, a pomiarów dokonywali metalowymi linijkami kątowymi. Kartony przecinali nożykiem do tapet i nożyczkami. Malowali pędzlami malarskimi i farbami w kolorze szarym oraz beżowym. Dekorowali kredką pastelową i pisakami. Wykonanie wyżej wymienionych czynności było możliwe dzięki narzędziom zakupionym z projektu #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI. Makiety mocowali pistoletami do klejenia na gorąco, na płycie pilśniowej i kartonie. Dekorowali wykorzystując szyszki, gałęzie, trociny i kartonowy materiał odpadowy. Dom to bezpieczeństwo i wygoda, uczniowie kl.VI wiedzą, czym zajmują się: geodeta, murarz, cieśla, dekarz, monter, elektryk i hydraulik. Piękne makiety mogliśmy podziwiać na parapetach okiennych szkolnego korytarza. Dziękujemy rodzicom –darczyńcom za materiał drzewny, a uczniom życzymy pomysłów do wykonania innych projektów.
J.Zborowska
4
Choinki do domów, na kiermasz i dla gości
Przez cały grudzień uczniowie kl.IV-VI intensywnie pracowali na zajęciach technicznych, aby wykonać świąteczne dekoracje. Wykorzystali różnorodne materiały: papiernicze, naturalne, recyklingowe, drewniane i z pomocą nauczyciela techniki stworzyli przepiękne choineczki. Majsterkowicze część wykonanych prac zabrali do domów, inne zostały sprzedane podczas kiermaszu świątecznego, a pozostałe stały się upominkiem dla zaproszonych gości w czasie Jasełek. Choinki były też elementem kartek świątecznych, które wysłano do szkół i instytucji w gminie Nowogrodziec. Początkujący rękodzielnicy nauczyli się wykorzystywać dary natury: szyszki, kasztany, żołędzie, patyki, by ozdabiać nimi choineczki. Dali również nowe przeznaczenie niepotrzebnym ozdobom świątecznym, które po modyfikacji zostały ponownie wykorzystane. Prace zostały wykonane narzędziami zakupionymi w ramach programu #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI: wiertarka i piła stołowa, nożyczki, pistolety do klejenia na gorąco, kleje introligatorskie, kordonki, nożyce do cięcia metalu, papier ścierny, rękawice ochronne, szydełka. Uczniowie poznali budowę i zastosowanie drewna, które jako mali stolarze szlifowali papierem ściernym, by stanowiły podstawę prezentowych choineczek. Dodatkowo wykonali gwiazdy z drewnianych spinaczy do bielizny. Dziewczynki szydełkowały łańcuszki, które zostały przyklejone do włóczkowych choinek. Dzięki składkom rodziców na zakup materiałów do zajęć technicznych mogliśmy zakupić styropianowe kuleczki- bombeczki, drewniane ozdoby, kolorowy papier, sznurki, włóczki, światełka. Darczyńcy społeczności lokalnej przekazali do pracowni technicznej wstążki, koraliki, cekiny, koronki, które również posłużyły do dekoracji. Uczniowie nauczyli się ciąć szczypcami uniwersalnymi i obcięli gałęzie nieatrakcyjnej, sztucznej choinki, którymi wykańczali małe choineczki. Serdecznie dziękujemy uczniom i rodzicom za zaangażowanie. Prace uczniów na rzecz szkoły podnoszą jakość kształcenia, wspierają rodziców w procesie wychowania oraz uspołeczniają. Relacje z wielu przedświątecznych działań i efekty pracy przedstawiamy na zamieszczonych fotografiach.
J.Zborowska
9
Pan Stop- znaki drogowe
Uczniowie kl.IVa,b,c rozpoczęli przygotowania się do zdobycia karty rowerowej. W celu szybszego i trwalszego zapamiętania znaków drogowych wykonali Pana Stopa, do którego przymocowali wcześniej pokolorowane znaki drogowe. Taka postać ustawiona na biurku w widocznym miejscu w pokoju uczniów będzie przypominała, o czym informują poszczególne znaki. Do omówienia zagadnień wykorzystaliśmy plansze i karty pracy ze znakami drogowymi. Zgromadzone z projektu #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI pomoce: pistolety do klejenia na gorąco, nożyczki, linijki oraz zakupione ze składek rodziców drewniane łyżki i patyczki, klej do kartonu, kolorowy papier pozwoliły na ciekawe wykonanie prac wg. instrukcji z podręcznika „Jak to działa?” do kl.IV. Przepiękne postaci zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym, a potem zabrane przez uczniów do domów. Działamy nad kolejnymi umiejętnościami z zakresu wychowania komunikacyjnego, aby w czerwcu móc przystąpić do egzaminów i pozytywnie je zaliczyć.
J.Zborowska
4
Pieczemy ciasteczka i pierniki
Nasza pracownia techniczna jest dobrze wyposażona w przybory i urządzenia gospodarstwa domowego, które zostały zakupione z programu #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI. Wykorzystujemy je realizując podstawę programową z zakresu edukacji technicznej w kl.1-3 i nauczania techniki w kl.IV-VI. W okresie przedświątecznym na korytarzach naszej szkoły unosił się zapach pieczonych ciastek i pierników. Uczniowie poznali pracę cukiernika i wg. sprawdzonych przepisów przygotowali ciasta do wypieków. Ubrani byli w fartuszki kuchenne. Poznali działania urządzeń gospodarstwa domowego: robota kuchennego, czajnika elektrycznego, kuchenki elektrycznej i piekarnika. Do wykonania słodkich przekąsek wykorzystali wałki, deski do krojenia, blaszki do wypieków, noże, formy do ciastek, kubeczki, garnki, które mamy na wyposażeniu naszej, małej kuchni. W oczekiwaniu na wypieki, uczniowie sprzątali pracownię: myli naczynia, osuszali i wkładali do szafek i szuflad. Wycierali stoliki, zamiatali i odkurzali. Utrzymywanie porządku w swoim otoczeniu to nie tylko wyznacznik kultury osobistej, ale też czynność, która uczy odpowiedzialności, samodyscypliny oraz dbałości o swoje przedmioty i przestrzeń. Dziękujemy rodzicom za sfinansowanie składników do wypieków oraz papieru do pieczenia, dyrekcji szkoły za zakup ściereczek i rękawiczek jednorazowych, a paniom sprzątającym za wypranie fartuszków, ścierek i pomoc w posprzątaniu pracowni po wypiekach każdej z klas. Współpraca nauczyciela z dyrektorem, rodzicem, uczniem i obsługą jest w naszej szkole nieodzownym elementem procesu dydaktycznego.
J.Zborowska
6
Tkanina a dzianina
Omawianie zagadnień wokół tematów „Od włókna do ubrania” w kl.V na zajęciach technicznych zakończyliśmy tkaniem na krosnach, wykonaniem pomponów i ręcznym szyciem kokard narodowych. Poznaliśmy zawód krawca, projektanta mody i akcesoria niezbędne do szycia ręcznego. Przyglądając się rodzajom ściegów, wybraliśmy ścieg przed igłą i nim to szyliśmy kokardy narodowe. Wykorzystaliśmy materiały zakupione w ramach projektu #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI: krosna, nożyczki, igły, nici, obcinaczki, centymetry krawieckie, naparstki, plansze demonstracyjne ściegów ręcznych i sfinansowane przez rodziców: włóczki, sznurki, wstążki, agrafki. Szycie ręczne nie było prostym zadaniem, ale mimo trudności każdy uczeń kl.V i VI dokończył swą pracę i podczas szkolnych uroczystości z okazji Święta Niepodległości miał przypiętą kokardę narodową. W naszej szkole stale uczymy się praktycznych umiejętności życia codziennego. Zdobycie niektórych kompetencji było dużym wyzwaniem, ale z pomocą nauczyciela i kolegów, przyniosły radość w efekcie końcowym.
J.Zborowska
1
Laboratoria przyszłości 2025
Jesienne dekoracje.
Zajęcia techniczne w kl.IV-VI w nowym roku szkolnym 2024/25 rozpoczęliśmy od tematów związanych z etapami produkcji papieru, właściwościami, zastosowaniem, obróbką i konserwacją wyrobów papierniczych. Za pomocą narzędzi i przyborów otrzymanych w ramach projektu #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI, a mianowicie: pistoletów do klejenia na gorąco, linijek, nożyczek, kleju, igieł, nici oraz materiałów zakupionych ze składek rodziców: kolorowego papieru, bibuły i materiałów recyklingowych: kartony, rolki po ręcznikach papierowych wykonaliśmy piękne, jesienne dekoracje: drzewka, słoneczniki i dynie. Ze zgromadzonych i wysuszonych materiałów naturalnych: szyszki, kasztany, patyki postały leśne stworki. Wykonane elementy przykleiliśmy do brzozowych plastrów, które przecięliśmy na pilarce taśmowej, stołowej zakupionej z #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI, a klocki brzozy otrzymaliśmy od jednego z rodziców. W ten sposób powstały bukiety słoneczników i jesienne drzewka, które zostały wykorzystane jako elementy dekoracyjne apelów z okazji Dnia Edukacji Narodowej, Ślubowania kl.1b oraz były upominkami dla zaproszonych gości z gminy Nowogrodziec. Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w realizacji działań statutowych naszej szkoły, a uczniom za zaangażowanie i pracę na rzecz promocji placówki.
J.Zborowska
2