• Co się w szkole dzieje?

            • Niezwykła lekcja programowania w klasie II a

            • Dzięki uprzejmości Biblioteki Miejskiej w Nowogrodźcu uczniowie klasy II a mieli możliwość zapoznać się z niezwykłym robotem edukacyjnym – Photonem. Roboty są własnością biblioteki, a w  ramach współpracy biblioteki z naszą szkołą zajęcia przeprowadziła Ewa Izydorczyk.

              Photon jest robotem, który w bardzo prosty, ale niezwykle atrakcyjny sposób uczy dzieci programowania oraz logicznego myślenia. Potrafi wykrywać przeszkody, wyczuwać dotyk, reagować na dźwięk oraz podać kolor podłoża, po którym jeździ no i oczywiście przemieszczać się. Robotem można sterować za pomocą urządzenia mobilnego – w naszym przypadku tabletu. Poprzez specjalnie zaprojektowaną aplikację mobilną na tablet dzieci pomagały nauczyć mu się wszystkiego od podstaw – kierunków, kolorów czy nawet reagowania na bodźce. Robot wyposażony jest w 10 programowalnych czujników, które pozwalają mu na interakcję z otoczeniem.

              Zadaniem Photona jest nie tylko nauka programowania, ale również rozwijanie kreatywności dziecka. Uczniowie z uwagą śledzili każdy ruch robota, po to aby później zaprogramować go według własnego uznania. Lekcja była dla uczniów świetną odskocznią od szkolnej codzienności.

                                                                                                                                   Ewa Izydorczyk

            • Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta…

            • Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, najbardziej rodzinne święta. Wzbudzają mnóstwo emocji, przynoszą radość. Z utęsknieniem czekają na grudzień najmłodsi, zwłaszcza kiedy przychodzi do nich Św. Mikołaj. 6 grudnia przyszedł on również z prezentami do klasy 4b.

              W każdym domu udziela się gorąca atmosfera przygotowań do świąt. Możemy w tym magicznym czasie przygotować dekoracje wspólnie z rodzicami lub dziadkami. Warto wtedy zapytać naszych najstarszych domowników, jak wyglądały święta Bożego Narodzenia dawniej, jak je spędzali nasi pradziadkowie, jak przebiegał czas oczekiwania na święta.

              Klasa 4b doświadczyła już przedświątecznej atmosfery w naszej szkole. Na lekcję wychowawczą i lekcję plastyki zaprosiliśmy mamę Julii, panią Maję Stupiec. Pani Maja pokazała nam, jak przygotować i udekorować wianki.  Dziewczynki i chłopcy z wielkim zaangażowaniem wplatali gałązki jodły, a następnie dekorowali wianuszki bombkami, kokardkami, świeczkami.

              Z pomocą pani Mai uczniowie stworzyli piękne dekoracje świąteczne, które staną się z pewnością wspaniałą ozdobą naszych domów.

               

              Sylwia Parada

            • NAPISZ, PROSZĘ, CHOCIAŻ KILKA SŁÓW… zwróć uwagę na kształt liter…

            • Miło jest otrzymać wiadomość, oczywiście dobrą wiadomość. Nasze uczennice wzięły udział, po raz kolejny, w XII Ogólnopolskim Konkursie na List Napisany Odręcznie zorganizowanym przez ZWIĄZEK LITERATÓW POLSKICH (oddział w Szczecinie) oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu. Otrzymały  bardzo dobrą informację od JURY konkursu…

              III miejsce ZOFIA ORAWIEC VIIId

              WYRÓŻNIENIA: NIKOLA KUŚMIERZ VIc

                                           MALWINA HOŁYNA VIIIa-w kategorii kaligrafia

                                           JULIA JAMRÓZ VIIId-w kategorii kaligrafia

              Cel konkursu to ocalenie od zapomnienia sztuki pisania listów, przykładanie uwagi do estetycznego, czytelnego zapisu treści, użycie papeterii, poprawne adresowanie koperty, zastosowanie form grzecznościowych. W konkursie wzięło udział dwanaście uczennic z naszej szkoły, które rywalizowały w dwóch kategoriach wiekowych-grupa młodsza 10-12 lat-temat pracy „A  jak będę dorosły…” ; grupa starsza 13-15 lat „W pogoni za szczęściem…” Tematy pozwoliły na kreatywność w wyrażaniu swoich emocji, rozwijanie wyobraźni, a także planowanie przyszłości!

                                                                                              GRATULACJE!

                                                                                               Opracowała: Małgorzata Jakubowska

                                 

            • Projekt Poznaj Polskę

            • Sprawozdanie z jednodniowej wycieczki szkolnej do Wrocławia współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki przy udziale Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Nowogrodźcu, która odbyła się dnia 24 listopada 2022 roku.

              „Bożonarodzeniowe klimaty- wycieczka do Wrocławia”

                  Przyjemna lekcja o historii, sztuce i wodzie. Tak wyglądała nasza wycieczka do Wrocławia, która odbyła się 24 listopada 2022r. Wyjazd zorganizowała wychowawczyni, pani Joanna Czerniawska, a towarzyszyła nam pani Jadwiga Nowak- nasza polonistka.

                  O 7.40 zebraliśmy się przed szkołą i wyruszyliśmy w podróż trwającą dwie godziny. Ponieważ dojechaliśmy przed czasem, mieliśmy okazję zobaczyć dwa ciekawe pomniki- pierwszy poety Juliusza Słowackiego , a drugi- dzieło poświęcone ofiarom zbrodni katyńskiej. Przy obydwu zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia.

                 Około godziny 11.00 ruszyliśmy w kierunku rotundy Panoramy Racławickiej. Po wejściu do sali multimedialnej usłyszeliśmy historię bitwy pod Racławicami oraz ujrzeliśmy ciekawą prezentację ówczesnych sił i taktyki wojennej Polaków i Rosjan. Po prezentacji przeszliśmy do miejsca, w którym znajdowała się słynna Panorama Racławicka. Zrobiła na nas ogromne wrażenie, była taka realistyczna.

                 Następnym punktem wycieczki było Muzeum Narodowe. Znajdowały się w nim piękne obrazy, stare przedmioty codziennego użytku, rzeźby postaci historycznych i religijnych. Wspaniałe były ekspozycje prezentujące egzotyczne dla nas kultury, np. buddyjską.

                 Kiedy wyszliśmy z muzeum, mieliśmy zaplanowaną przerwę, w czasie której udaliśmy się  na ciepły posiłek do baru „Jacek i Agatka”.

                  Aby poczuć bożonarodzeniowe klimaty , udaliśmy się na plac ratuszowy , by wziąć udział   w corocznym jarmarku. Tam robiliśmy zdjęcia w specjalnych świątecznych „pokoikach”, kupowaliśmy pamiątki, słodycze, piliśmy gorącą czekoladę. Każdy znalazł coś dla siebie.

                  Ostatnim miejscem, jakie odwiedziliśmy , było Hydropolis - Centrum Wiedzy o Wodzie. Okazało się ono bardzo ciekawą atrakcją. Mieliśmy bardzo sympatycznego pana przewodnika, który oprowadził nas po ekspozycji  i w zabawny sposób przekazał dużą dawkę wiedzy o wodzie, istotach żyjących na dnie oceanów, statkach morskich. Interesująca była też mapa Wrocławia3D , na której ukazana została sieć wodociągowa stolicy Dolnego Śląska.

                 Po obejrzeniu wszystkich ciekawostek  całą grupą udaliśmy się do autokaru i ruszyliśmy    do domu. To był dla nas bardzo udany dzień , przyjemna lekcja o historii, sztuce i wodzie. Był czas na naukę jak i przyjemne rozmowy.  Na długo zapamiętamy ten wyjazd.

                                                                                                      Julia Łopusiak, Klaudia Skrzypacz klasa VIIIE

            • "Śniadanie daje moc"

            • Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. Dlatego, podobnie jak w ubiegłym roku, dzieci z klas 1-3 wraz z wychowawcami przystąpiły do akcji „Dzień zdrowego śniadania”. Dzieci z entuzjazmem uczestniczyły w podjętej akcji. Było wesoło, smacznie i sympatycznie. Uczniowie potrafili dzielić się produktami, działać wspólnie i zgodnie. Nie bali się próbować nowych smaków. Takie śniadanie było dla nich prawdziwą frajdą. Na twarzach promieniał uśmiech i zachwyt. Po takim śniadaniu nie było mowy, by ktoś odszedł od stołu głodny. Dzieci nabrały dużo energii i mocy, aby sprostać szkolnym obowiązkom. Była to niezapomniana przygoda edukacyjna dla najmłodszych na temat zdrowego odżywiania.

               

              Marta Cydzik

            • ,,Szkoła do hymnu” 2022

            •      Dnia 10.11.2022 roku uczniowie klas 1 -3 ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Nowogrodźcu wzięli udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki ,,Szkoła do hymnu”. Punktualnie o godzinie 11.11 wspólnie z nauczycielami i panią dyrektor Krystyną Kędzią zaśpiewali hymn narodowy ,,Mazurek Dąbrowskiego”. Celem akcji jest wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. A to już 104 rocznica przypada w tym roku.

                   Uczniowie klas młodszych zasłużyli na ogromne brawa, ponieważ bardzo dobrze znają wszystkie zwrotki hymnu Polski. Wiedzą, jak należy się zachować. Każdy uczeń dostojnie prezentował się w galowym stroju i kotylionie, który samodzielnie pod okiem swojego wychowawcy wykonał na zajęciach. A że zdolności artystyczne nasi uczniowie posiadają zobaczyć można podziwiając prześliczne prace plastyczne, które każdy wychowawca prezentuje na galerii prac przy swojej sali lekcyjnej. Także w tym dniu wszystkie tablice zapełnione były pięknymi pracami uczniów w barwach biało – czerwonych.

                   W tym dniu mięliśmy także zaszczyt uczestniczyć w apelu z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości, który to pod okiem swoich nauczycielek przygotowały przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Nowogrodźcu. Wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem umiejętności dzieci. Z zaciekawieniem spoglądaliśmy na układy choreograficzne, a także wspólnie z nimi staraliśmy się śpiewać pieśni patriotyczne. Dumni jesteśmy, że tak zdolne dzieci niedługo dołączą do grona uczniów naszej szkoły. Wielkie brawa!

                                                                                                                                                           Opracowała:

                                                                                                                                     Anita Bryk

            • Wyjazd do Bolesławca

            • 7 listopada 2022r. uczniowie młodszych klas naszej szkoły wybrali się do Kina Forum w Bolesławcu, by obejrzeć przedstawienie teatralne. Artyści z Wrocławskiego Teatru In Art zaprezentowali twórczość Jana Brzechwy. Wiersze, z których większość była dzieciom znana, zostały pokazane w nieoczekiwany - barwny i ciekawy sposób. Artyści ubrani w kolorowe stroje, dekoracje oraz gra świateł robiły ogromne wrażenie. Uczniowie mogli również uczestniczyć w przedstawieniu prowadząc dialog z aktorami.  Emocje były ogromne do samego końca. Artyści zostali nagrodzeni gorącymi brawami.

              Marta Cydzik

               

            • Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości

            • CHÓR SZKOLNY I ZESPÓŁ „AKORD” W OPRAWIE MUZYCZNEJ

              11 listopada 2022 roku chór i zespół Akord ze Szkoły Podstawowej w Nowogrodźcu uświetnili gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości, przygotowując montaż słowno-muzyczny. Pieśni, które wybrzmiały na scenie „Muzy”,  opisywały zmagania naszych przodków z zaborcami, wskrzesiły pamięć o dawnych bohaterach, zagrzewały do boju, były modlitwą. 11 listopada jest dniem, kiedy dajemy wyraz pamięci o wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

              Chór szkolny:

              Kl. Ia  - Julia Dykas      

              Kl. Ic – Milena Lewandowska

              KL. Id – Hanna Lityńska

              KL. IIa – Wiktoria Pieciukiewicz, Lena Fila, Lena Cygan, Patrycja Sądaj

              KL. IIb – Marika Niedzielska, Maria Bartnicka, Eliza Patreucha, Magdalena Fiołek,

              Kl. IIc – Pola Antoniszyn, Maja Figura

              KL. IIIa – Nikola Żelazowska

              Kl. IIIb – Klaudia Jakubek

              Kl. IIIc – Hanna Antoniszyn, Lena Góra, Julia Magera, Stella Wacyk, Wołoszyn Lena, Wiktoria Sobolewska,

                            Anastazja Żaczek

              Kl. IVb – Kalina Kleszczyńska, Marlena Orawiec

              Kl. Vc – Paulina Mrozik, Maja Omiatacz, Milena Zielonka

              Kl. VIb – Hanna Kot

              Zespół AKORD:

              KL. VIIa – Sabina Stypczyc

              Kl. VIIIa – Malwina Hołyna

              Kl. VIIIa-  Aleksandra Kowalik

               

                                                                                                              Opiekun: Renata Dziuba

            • Ciepły posiłek w szkole!

            • Informujemy Państwa, że od dnia 14 listopada 2022r. szkoła zapewnia uczniom możliwość skorzystania z ciepłego posiłku w formie II dania z kompotem. Rodzic ponosi koszt tzw. wsadu do kotła w kwocie 7 zł dziennie. Zainteresowanych rodziców proszę o zapoznanie się z regulaminem znajdującym się w zakładce "więcej - dokumenty szkolne" oraz złożenie deklaracji do sekretariatu szkoły w terminie do 10 listopada 2022r. do godziny 12.00.

            • "Sen nocy letniej"

            •  21 października 2022 roku uczniowie klas  Vc i VIa wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Wrocławia. Głównym celem był udział w spektaklu pt. „Sen nocy letniej ” w Teatrze Lalek.

              Punktualnie zebraliśmy się przed szkołą  i o godzinie 7.30 wyruszyliśmy w podróż autokarem. O godz. 9:45 dojechaliśmy do celu . O godzinie 10.00 rozpoczął się spektakl , oparty na jednej z najczęściej wystawianych komedii Williama Shakespeare’a. Sztuka opowiada historię trzech par: Hermii i jej narzeczonego Lizandra, Demetriusza i Heleny oraz króla elfów Oberona i nieposłusznej królowej elfów Tytanii.

              Spektakl Sen nocy letniej przedstawiono w wersji junior.  Magiczny świat, w którym wszystko jest możliwe –  leśny duch,  kwiatowy pyłek czy magiczny lubczyk. Widowisko było pełne humoru. Dużym atutem przedstawienia była „energia”, która  płynęła ze sceny: baśniowa muzyka, barwne kostiumy, dekoracje oraz żywiołowe choreografie.

              Kolejnym celem wycieczki był udział w warsztatach robienia lizaków w Manufakturze Cukierków i Lizaków. Mogliśmy uczestniczyć w procesie wyrabiania cukierków prawie od samego początku. Widzieliśmy jak słodka masa o temperaturze 150 stopni Celsjusza jest wylewana na kamienny blat, jak stopniowo staje się coraz mniej płynna , następnie pomagaliśmy ją barwić, a potem wyrabiać. Samodzielnie wykonane smakołyki z karmelu stały się naszą własnością. Na Starym Mieście szukaliśmy skrzatów, a następnie udaliśmy się na posiłek do KFC i McDonald’s. Około godziny 14.30 wyruszyliśmy  autokarem w drogę powrotną. Cele wycieczki zostały zrealizowane. O godzinie 16.45 zadowoleni bezpiecznie dotarliśmy do Nowogrodźca.

                                                                                              Opracowała Renata Dziuba

               

            • "Izerska łąka"

            • W dniu 24 listopada klasa 3a i 5a pojechały do Centrum Edukacyjnego “Izerska Łąka” i Czarciego Młyna w Świeradowie. Uczniowie wzięli udział w zajęciach na temat kosmosu. W multimedialnej sali mieli okazję zobaczyć filmy edukacyjne o planetach Układu Słonecznego i wpływie człowieka na atmosferę. W Czarcim Młynie dzieci poznały dawny proces produkcji mąki w młynie oraz zobaczyły, w jakim sposób ją produkowano w dawnych czasach. Po zajęciach odbyła się degustacja chleba upieczonego na miejscu.

               

                                                                                        Opracowała - Dorota Stępak

               

               

            • Wycieczka do Szklarskiej Poręby

            • W dniu 19.10.2022r uczniowie klasy II a i b uczestniczyli w wycieczce do Szklarskiej Poręby. Przygodę rozpoczęliśmy od Dino Parku, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach paleontologicznych. Podróż w przeszłość okazała się niesamowitą  atrakcją. Rekonstrukcje okazów prehistorycznych gadów i ich wielkość były bardzo realistyczne i wzbudziły ogromne zainteresowanie, gdyż dowiedzieliśmy się m.in.: o warunkach, w jakim żyły dinozaury, czym się żywiły i dlaczego wyginęły. Dzieci obejrzały także film w kinie 3D, który dzięki specjalnym efektom dostarczył im dodatkowych wrażeń. Fantastyczną zabawą okazała się  wizyta  w „Małpim Gaju”, gdzie nasi uczniowie wykazali się dużą sprawnością fizyczna, odwagą i zręcznością. Następnie podjechaliśmy autokarem i przeszliśmy do Wodospadu Szklarki, podziwiając krajobraz górski.  Atrakcjom tego dnia nie było końca, gdyż po zakupach na góralskich straganach, pojechaliśmy do Huty Szkła Kryształowego „Julia” w Piechowicach. Na własne oczy zobaczyliśmy jak powstaje szkło oraz kryształowe naczynia, od projektu na papierze, poprzez dmuchanie, zdobienie i finalnie po pakowanie gotowego produktu. Na zakończenie zjedliśmy pyszną przekąskę. Wycieczka dostarczyła dzieciom moc wrażeń  i  na długi czas pozostanie w ich pamięci. Uczniowie klas drugich już wiedzą, na czym polega praca hutnika, archeologa i paleontologa. Nasze wspomnienia uwieczniliśmy na zdjęciach.

               

                                                                                                          Jadwiga Zborowska

                                                                                                           Ewa Izydorczyk

               

            • Zrobiliśmy coś dobrego, coś fajnego, misyjnego razem! Było kolorowo, a duch misyjny gościł wszędzie!


            • Tydzień Misyjny w Szkole Podstawowej i parafii w Nowogrodźcu już za nami.

              Obchody Światowego Tygodnia Misyjnego „ Bądźcie Moimi świadkami „  w 2022 roku przypadły od 23 października do 29  października, była to okazja do szerzenia idei misyjnej oraz popularyzacji chęci pomagania. Tegoroczny temat zainspirował nas byśmy stali się świadkami Jezusa w naszej szkole i kościele parafialnym, byśmy stali się świadkami, których widać, świadkami, którzy się nie wstydzą „być znakiem” i „ powodem zaciekawienia” dla innych.

              Każdy dzień w naszej szkole i kościele parafialnym przeznaczyliśmy  na poznawanie jednego kontynentu. Ponieważ symbolice misyjnej każdemu z kontynentów odpowiada konkretny kolor, zatem zaprosiliśmy uczniów, aby w danym dniu przyszli ubrani zgodnie z tymi kolorami:

              w poniedziałek na zielono – Afryka

              we  wtorek na czerwono – Ameryka,

              w środę na biało – Europa,

              w czwartek na niebiesko – Oceania,

              w piątek na żółto – Azja. 

              Każdego dnia przez cały tydzień, była również zorganizowana „przerwa misyjna” , na której uczennice z parafialno-szkolnego "Koła misyjno-charytatywnego" rozprowadzały „Herbatę misyjną”. Otwartość serc naszych uczniów, Grona Pedagogicznego i pracowników szkoły była ogromna, z tej akcji zebraliśmy ofiarę pieniężną w wysokości 1.546,12 zł, które zostały  przesłane na projekty misyjne (np. budowa studni, budowa szkoły, szpitala, na leki, żywność itp.) do Papieskiego Dzieła Misyjnego w Warszawie. Akcja pokazała wrażliwość i gotowość niesienia pomocy dzieciom i dorosłym borykającym się z biedą, również na innych kontynentach.

              Akcja Tygodnia misyjnego poprzedzona została przygotowaniem gazetki ściennej o tematyce misyjnej i wiadomościach o pięciu kontynentach oraz przeprowadzeniem lekcji na temat misji. 

              23 października br. - w Niedzielę Misyjną – uczniowie z Koła charytatywno-misyjnego przeprowadzili również podczas Mszy św. o godz.  12.00  w kościele parafialnym animację misyjną przygotowując oprawę liturgiczną. Przebrane dzieci  w stroje regionalne z pięciu kontynentów z Afryki, Azji, Ameryki, Oceani oraz Europy, które włączyły się w procesję z darami, miały  podkreślić naszą jedność z misjonarzami, dziećmi i ludźmi cierpiącymi głód na różnych kontynentach oraz łączność wszystkich modlących się  na całym świecie w intencji misji. Niesione przedmioty w procesji to: świeca, różaniec misyjny, Pismo Święte, budzik, chleb i wino.

              Natomiast w czwartek misyjny wybrani uczniowie z klasy 4, 5, 6 i 8, wykorzystując swoje umiejętności znajomości obcych języków, podczas nabożeństwa różańcowego modlili się za poszczególne kontynenty w różnych językach, między innymi: w języku francuskim, suahili, hiszpańskim,  japońskim, angielskim, włoskim, niemieckim i łacińskim.

              A więc w tegorocznym „Tygodniu misyjnym” staliśmy się wszyscy prawdziwymi świadkami w naszych rodzinach, pracy, szkole, wśród przyjaciół i znajomych.

               

               Składamy serdeczne podziękowanie uczniom, Gronu Pedagogicznemu oraz pracownikom SP w Nowogrodźcu za włączenie się w „Tydzień misyjny.”

              Pragnę również nadmienić, iż nasza szkoła od 2021 roku włączyła się ponownie  w akcję „ Adopcja na odległość”  i adoptowała Charlesa Mkurithi z Nairobi (Kenia).  Od tego czasu zbieramy co miesiąc ofiary na pomoc dla Charlesa, zachęcamy serdecznie do włączenia się w tą akcję przez cały rok szkolny..

               

               

                                                  koordynatorka „Tygodnia Misyjnego”  s. Renata Gostomska

               

              Kilka zdjęć upamiętniających „Tydzień misyjny” oraz list od Misjonarza:

            • NASZA „SZKOŁA PAMIĘTA”

            • W ramach projektu patriotycznego uczniowie naszej szkoły włączyli się do ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”.

              Na dzień 28 października zaplanowano w placówkach oświatowych, które włączyły się do tej akcji, wiele działań upamiętniających ważne postacie lub wydarzenia. Uczniowie klas IIIa, VIb i VIIIe zapalili znicze pod pomnikiem „Obrońcom Ojczyzny” na nowogrodzieckim rynku i pod pomnikiem poświęconym Dzieciom Wojny, który znajduje się na terenie szkoły.

              Klasa VIIIe i Młodzieżowa Rada Miejska porządkowały opuszczone groby, a także groby zmarłych nauczycieli. Złożono wykonane przez uczennice piękne stroiki i zapalono znicze.

              Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, zwłaszcza tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych, kiedy w sposób szczególny wspominamy naszych bliskich i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej.

               

              Opracowała Sylwia Parada

               

            • MAMY TO!!!

            • I miejsce w Mistrzostwach Dolnego Śląska w Rugby Tag

              Lena Grabarz (k), Nikola Wołoszyn, Radek Kopała, Jagoda Berczuk, Michał Bober, Magda Wołoszyn, Lena Wojtczak, Oliwia Stupiec, Ola Baudur, Bartek Szewczyk

              21.10.2022 odbyły się zawody w gościnnym Nowogrodźcu😀

              Organizatorzy: SZS Dolny Śląsk, Dolnośląski Związek Rugby PCKKiN Bolesławiec (Janusz Baranowski), Gmina i Miasto Nowogrodziec, SP Nowogrodziec, GSZS Nowogrodziec

              Im SP Nowogrodziec punkty 18 przyłożenia 37:6

              IIm SP 5 Zgorzelec punkty 15 przyłożenia 21:7

              IIIm SP 1 Bolesławiec punkty 10 przyłożenia 14 :14

              IVm SP 3 Bolesławiec punkty 9 przyłożenia 18:18

              Vm SP 2 Bolesławiec punkty 4 przyłożenia 10:23

              VIm SP Rębiszów punkty 3 przyłożenia 10:27

              VIIm SP Szczytnica punkty 3 przyłożenia 6:21

              Pierwsze 3 miejsca nagrodzone pucharem, dyplomem, medalami oraz upominkami (koszulka, zeszyt, notes, plan lekcji)

              MVP zawodów: Jagoda Berczuk (SP Nowogrodziec)

              Najlepszy obrońca: Lena Grabarz (SP Nowogrodziec)

              Najlepszy napastnik: Dawid Matuszek (SP 3 Bolesławiec)

              ....(nagrodzeni piłką do rugby:)

              Młodzieżowi Organizatorzy Sportu (ze Szkoły Podstawowej w Nowogrodźcu) przygotowali nie tylko stronę techniczną zawodów, ale także super poczęstunek (podziękowania dla wspaniałych rodziców:) (koordynator Ewa Caban)

              Zadbali także o protokoły, zabezpieczenie zawodów, muzykę, obsługę tablicy, zdjęcia.... Będzie z nich pociecha:)

              Młodzieżowi Sędziowie Sportowi (szkoleni w Zespole Szkół Elektronicznych w Bolesławcu: Mateusz Marek i Karol Kasprzak) świetnie wywiązali się z trudnego zadania.

              Dariusz Marek

               

            • Ślubowanie

            • 28 października br. w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania na uczniów dzieci klas: Ia, Ib, Ic i Id.

                          Na początku uroczystości odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów klas pierwszych. Następnie w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym uczniowie klas pierwszych ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania dyrekcja szkoły dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Od tej chwili stali się oni nowymi członkami naszej wielkiej szkolnej rodziny!

                          Po skończonej akademii nasi bohaterowie wraz z rodzicami udali się na słodki poczęstunek zorganizowany przez swoich rodziców.

                          Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły!

              Urszula Bochenek

               

            • Arboretum Leśnego Banku Genów w Kostrzycy

            • Uczniowie klas IV i V b 21 i 24 października 2022r. odwiedzili Arboretum Leśnego Banku Genów w Kostrzycy. Rozpoznawaliśmy gatunki drzew po ich korze i liściach. Dowiedzieliśmy się jak i po co przechowywane są nasiona oraz jakiego to wymaga przygotowania. Spacerowaliśmy ścieżką zmysłów. Zdobywaliśmy wiadomości o zwierzętach leśnych. Uczestniczyliśmy w zajęciach warsztatowych poznając życie mrówek. Na koniec spotkania, aby utrwalić zdobytą wiedzę uzupełnialiśmy karty pracy.

              Zajęcia były ciekawe i atrakcyjne. Wzbogaciły uczniów o nową wiedzę o drzewach, lesie, zwierzętach i jego znaczeniu dla życia człowieka.

              Opiekunowie grup: Sylwia Parada, Bernardeta  Kowalska, Monika Rutyna, Izabela Gumiela - Konarska

            • W odwiedzinach u patronki Nowogrodźca

            •        18 października uczniowie wraz z katechetami wyruszyli w podróż śladami św. Jadwigi Śląskiej, patronki Nowogrodźca. Św. Jadwigę wspomnieliśmy w kościele 16 października, by dwa dni później odwiedzić jej grób, który znajduje się w Trzebnicy. To właśnie ta miejscowość, a dokładnie Sanktuarium (miejsce, to którego pielgrzymują wierni) św. Jadwigi i św. Bartłomieja było dla nas celem autokarowej wyprawy, choć po drodze minęliśmy równie ważne miejsce, jakim jest Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu. Nieopodal tej miejscowości w 1241 zginął książę Henryk Pobożny, syn św. Jadwigi, broniąc ziemi oraz chrześcijaństwa przed wojskami tatarskimi. Święta Jadwiga mocno zasłużyła się dla naszego regionu. Jako królowa fundowała przytułki dla chorych i bezdomnych, opiekując się nimi, a wraz z królem Henrykiem Brodatym przekazała fundusze na klasztor cysterek w Trzebnicy. Tam też św. Jadwiga po śmierci swego męża spędziła kilka ostatnich lat życia. Św. Jadwiga sprowadziła siostry Magdalenki (św. Marii Magdaleny od Pokuty) z Francji do Nowogrodźca w 1217 roku. Po wielu latach nieobecności siostry z tego zgromadzenia są dziś ponownie obecne w naszym mieście.

                          Uczniów z klas V – VIII wewnątrz sanktuarium oprowadził Przewodnik, o. Piotr, który zaprowadził nas m. in. do romańskiej krypty Św. Bartłomieja, lapidarium z fragmentami detali kamiennych romańskich i gotyckich oraz zakrystii, w której można zobaczyć zabytkowe relikwiarze, np. trybularz (kościelne kadzidło) które ma około… 600 lat lub kołyskę dla Pana Jezusa. Najbardziej wartościowym zabytkiem przez nas obejrzanym był bez wątpienia relikwiarz przechowujący czaszkę św. Jadwigi. Resztki jej kości znajdują się natomiast w małej skrzyneczce we wspomnianym sarkofagu.

                          Po tej dawce historii czekał na nas sklep z pamiątkami, kawiarnia, w której można było kupić przepyszną gorącą czekoladę lub cappuccino oraz smaczny obiad w restauracji. Zwieńczeniem wędrówki po ziemi św. Jadwigi była wizyta w klasztorze sióstr Boromeuszek za sprawą przewodnika, Pani Ani oraz Siostry Natanaeli, które pokazały trudno dostępne miejsca. Mogliśmy pospacerować po korytarzach klasztoru oraz wirydażach (ogrody zakonne), podziwiać cenne zabytki, relikwiarze oraz rekwizyty znajdujące się w Muzeum. Przed II wojną światową mieściła się tam szkoła dla kalekich dzieci, a po wojnie szkoła medyczna. W Trzebnicy, w skrzydle kompleksu klasztornego znajdował się niegdyś szpital, w którym ponad 50 lat temu dokonano pierwszej w Polsce i Europie operacji przyszycia ręki. Do dziś Szpital św. Jadwigi Śląskiej specjalizuje się w skomplikowanych operacjach.

                          W drodze powrotnej na uczestników wyprawy czekał quiz wiedzy o św. Jadwidze oraz rodzie Piastów Śląskich. Zwycięzcy otrzymali upominki, a wszyscy pełni entuzjazmu i radości wrócili szczęśliwie do swoich domów. Uczniom bardzo podobał się wyjazd, co wyrazili w chęci ponownego udania się do innego miejsca. Mamy nadzieję, że w przyszłości bez przeszkód do takiego dojdzie.

               

              Ks. Karol Diduszko

            • DYSKOTEKA Z OKAZJI DNIA CHŁOPAKA

            • W naszej szkole, pierwszy raz od dawna, miała miejsce dyskoteka. Odbyła się ona 4 października dla klas 6-8 i 5 października dla klas 4-5. Impreza zorganizowana została w auli naszej szkoły przy dużym zaangażowaniu uczniów. Sala była udekorowana balonami i kolorowymi światłami. Nie zabrakło też DJ-ów. Dla klas starszych muzykę puszczał Jacek Kiełbowicz z klasy 8B.Nad bezpieczeństwem uczestników tego wieczoru czuwali nauczyciele:Joanna Czerniawska, Sylwia Pochodaj, Jolanta Puk, Jadwiga Nowak, Izabela Gumiela - Konarska, Monika Rutyna, Magdalena Kalisz, Karolina Mazurkiewicz oraz rodzice uczniów, pani Anna Bujak i pan Dariusz Tkacz.

                       Na zabawie dla klas 4-5 DJ-em był Pan Krzysztof Adamiec, a opiekę sprawowali: Sylwia Parada,  Renata Dziuba,  Barbara Szewczak-Świrska, Magdalena Rowińska oraz Mirosław Zborowski. W opiece pomagali również rodzice uczniów. Młodsza grupa miała zapewniony szeroki repertuar atrakcji przygotowanych przez uczniów klas ósmych, wśród których nie zabrakło konkursów i zabaw. Uczniowie, zarówno starsi, jak i młodsi wspaniale bawili się na dyskotece. Dla większości była to pierwsza szkolna impreza taneczna. W czasie pandemii, z przyczyn, na które nikt nie miał wpływu wszyscy byliśmy odcięci od takich wydarzeń. Mamy nadzieję, że w przyszłości będzie więcej takich zabaw, dzięki którym uczniowie mogą się wzajemnie poznawać i integrować.

                                                                                                                         Zofia Orawiec

               

        • Nagłówek