• Co się w szkole dzieje?

            • Uczniowie klas ósmych wybierają szkołę ponadpodstawową

            • W tym roku szkolnym uczniowie klas ósmych mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną szkół ponadpodstawowych na kilka sposobów. Odbyły się dwa wyjazdy do szkół w Bolesławcu. Przedstawiciele kilku szkół odwiedzili naszą placówkę. Uczniowie indywidualnie brali udział w Dniach Otwartych oraz oglądali filmy promocyjne online w trakcie zajęć doradztwa zawodowego.

              Dnia 15 marca 2024 roku nasi ósmoklasiści wzięli udział w zajęciach warsztatowych z zakresu: technik logistyk, technik fotografii i multimediów oraz technik weterynarii w Zespole Szkół Handlowych i Usługowych im. Jana Kochanowskiego w Bolesławcu. Uczniowie ZSHiU wraz z opiekunami przygotowali warsztaty, które pozwoliły ósmoklasistom zapoznać się w sposób praktyczny z poszczególnymi zawodami. W szkole można było spotkać zwierzęta, między innymi: konia, kozę, psy, koty, świnki morskie i kury. Uczniowie mieli możliwość udziału w sesji fotograficznej, ale również mogli ją wykonywać samodzielnie. Była okazja do nauki szycia ran na bananie oraz można było zaobserwować jak wygląda badanie USG u pieska. Zajęcia były bardzo atrakcyjne i wzbudziły wiele emocji.

              Kolejny wyjazd odbył się dnia 18 kwietnia 2024 roku. Tym razem pojechaliśmy do Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra H. Sucharskiego w Bolesławcu. Nasi ósmoklasiści mieli możliwość udziału w licznych warsztatach zawodowych, językowych i przedmiotowych, które przybliżyły przyszłym kandydatom obraz, jak na co dzień wygląda życie w ZSOiZ. Jedną z atrakcji była fontanna z lejącą czekoladą oraz pyszne napoje i ciastka. Można było skosztować grochówki przygotowanej przez uczniów gastronoma i pobawić się w gry integracyjne.

              Dnia 5 kwietnia 2024 roku mieliśmy okazję poznać ofertę edukacyjną Zespołu Szkół Mechanicznych w Bolesławcu. Prowadzący wraz z uczniami ZSM zaprezentowali kierunki na przyszły rok szkolny: technik transportu drogowego, technik mechatronik oraz szkoła branżowa: mechanik pojazdów samochodowych. Mieliśmy okazję zobaczyć roboty oraz poznać sukcesy uczniów tej szkoły. Uczniowie otrzymali drobne upominki z logo szkoły. Dnia 15 kwietnia 2024 roku gościliśmy w naszej szkole przedstawiciela Zespołu Szkół Elektronicznych im. Ignacego Domeyki w Bolesławcu. Pan Arkadiusz Przybylski zaprezentował profile klas : technik informatyk, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik programista, technik elektryk. Prowadzący zapoznał uczniów i zaprezentował wiele ciekawych informacji o szkole (sukcesy, wyjazdy, projekty). Ósmoklasiści dostali drobne upominki wykonane przez uczniów ZSE. Dnia 25 marca 2024 roku gościliśmy w naszej szkole Wicedyrektora Zespołu Szkół Budowlanych w Bolesławcu. Pana Mirosław Sudół zapoznał ósmoklasistów z ofertą edukacyjną szkoły na rok 2024/2025. W przyszłym roku szkolnym będzie można kształcić się na kierunkach: technik budownictwa, technik architektury krajobrazu, technik leśnik oraz szkoła branżowa I go stopnia: kierunki wielozawodowe. Prowadzący opowiedział o sukcesach uczniów ZSB w Bolesławcu oraz pokazał prezentację o szkole. Dnia 8 kwietnia 2024 roku przyjechali do nas przedstawiciele Zespołu Szkół w Lubomierzu. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z ofertą tej placówki oraz usłyszeć relacje z ust uczniów tej szkoły. W szkole w Lubomierzu w przyszłym roku szkolnym będą następujące profile klas liceum: klasa strażacko- ratownicza, artystyczno-fotograficzna, graniczno-obronna, lotnicza i policyjna, technik organizacji turystyki, technik weterynarii oraz szkoła branżowa I go stopnia wielozawodowa.

              Dnia 19 kwietnia 2024 roku gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli nauczycieli i uczniów wraz z panem Dyrektorem Markiem Łukasikiem Zespołu Szkół Ekonomiczno – Technicznych im. Kombatantów Ziemi Lwóweckiej w Rakowicach Wielkich. Prowadzący w bardzo ciekawy sposób zapoznał uczniów z bogatą ofertą szkoły. Pan Marek Łukasik zaprezentował profile klas, warunki pobytu w internacie oraz opowiedział o życiu szkoły. W przyszłym roku szkolnym będą następujące profile klas liceum: klasa strażacko- ratownicza, wojskowa, psychologiczno-coachingowa, policyjna, technik architektury krajobrazu, technik fotografii i multimediów, technik hotelarstwa, technik informatyk, technik logistyk, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik mechatronik pojazdów samochodowych, technik pojazdów samochodowych, technik usług fryzjerskich, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz szkoła branżowa I go stopnia: mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych oraz wielobranżowa. Uczniom bardzo się spodobała oferta szkoły w Rakowicach Wielkich.

              Dnia 26 kwietnia poznaliśmy ofertę Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. A. Mickiewicza w Lubaniu. Prowadząca zapoznała nas z profilami klas, opowiedziała o współpracy szkoły z uczelniami wyższymi. W roku 2024/2025 będą następujące profile klas: klasa politechniczna, biologiczno- chemiczna, językowo- biznesowa, psychologiczno- prawna, ogólna z edukacją dziennikarską, sportowo- turystyczna oraz technik informatyk i technik rachunkowości.

              Życzymy naszym ósmoklasistom trafnych wyborów!!!

              Joanna Czerniawska

              doradca zawodowy

            • Gminny konkurs wiedzy o J. I. Schnablu

            • 9 maja 2024r. odbył się w GCKiS w Nowogrodźcu Konkurs Wiedzy na temat życia J.I.Schnabla oraz historii Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka u J.I. Schnabla", skierowanego do uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Nowogrodziec. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy o życiu i twórczości kompozytora urodzonego w Nowogrodźcu oraz historii Festiwalu. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu, składającego się z 24 pytań. Niezmiernie miło jest nam poinformować , że pośród laureatów wyłoniono dwóch uczniów naszej szkoły:

              Michał Bober z klasy VIIb- I miejsce oraz Hanna Kot z klasy VIIb – II miejsce.

              Gratulujemy !

              Renata Dziuba

            • Szkolny Konkurs Recytatorski

            • Dnia 17 kwietnia 2024 r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski.

              Założeniem konkursu było rozwijanie zdolności recytatorskich, zainteresowanie uczniów poezją, prezentacja umiejętności oraz zdrowa rywalizacja w koleżeńskiej atmosferze.W konkursie wzięło udział 27 uczniów z klas I-III, wcześniej wytypowanych w eliminacjach klasowych. Recytujących uczniów wysłuchała komisja w składzie: Pani wicedyrektor Krystyna Kędzia, członkowie: Pani Urszula Rygulska i Pan Krzysztof Adamiec. Ocenie podlegała interpretacja tekstu, dykcja, tempo, wyrazistość i płynność mówienia.

              Wszyscy uczniowie włożyli dużo pracy w przygotowanie recytacji, pojawiły się nowe wiersze, poziom deklamacji był bardzo wysoki. Komisja miała trudny wybór, wyłoniono następujące miejsca:

               

              Klasy I

              I miejsce     AMELIA KANIA     I C

              II miejsce    ZUZANNA DUCH     I C

              III miejsce   MARIA DERENIOWSKA     I B

              wyróżnienie    VANESSA CZERNIK     I B

               

              Klasy II

              I miejsce     HANNA LITYŃSKA     II D

              II miejsce    MARIA KOŻUCH     II D

              III miejsce   NATAN SKIBA     II A

                                 WIKTOR WIDUCH     II B

               

              Klasy III

               

              I miejsce     MARIKA NIEDZIELSKA     III B

              II miejsce    KAROLINA WALCZAK     III A

              III miejsce   AMELIA JANIEC     III C

              wyróżnienie     JULIA DERENIOWSKA     III A

               

              Komisja wytypowała też laureatów, którzy reprezentowali naszą szkołę w Gminnym Konkursie Recytatorskim. Byli to: Amelia Kania, Zuzanna Duch, Hanna Lityńska, Maria Kożuch, Natan Skiba, Marika Niedzielska, Karolina Walczak i Amelia Janiec.

              W konkursie na etapie gminnym również mamy laureatów z naszej szkoły, którzy osiągnęli wysokie wyniki i zajęli następujące miejsca:


              I miejsce zajęła AMELIA KANIA - IC - op. p. M. Cydzik
              II miejsce - HANNA LITYŃSKA  - IID - op.p. U. Bochenek
              wyróżnienie - AMELIA JANIEC  - IIIC - op. p. A. Bryk

              Gratulujemy!

              Magdalena Rowińska – Kot

              Renata Szajwaj

               

            • X Przegląd Piosenki Religijnej

            • W niedzielę 14 kwietnia 2024r. odbył się Jubileuszowy X Przegląd Piosenki Religijnej w kościele p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej Gościszowie.

              Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gościszowie.

              W wydarzeniu wzięły udział dzieci, młodzież i dorośli.

              Wykonawcy zaprezentowali 32 utwory w poszczególnych kategoriach. Naszą szkołę reprezentował chór szkolny w składzie:

              Kl. IId - Aleksandra Kalita, Dominika Kalita, Hanna Lityńska, Iga Korotusz, Maria Kożuch, Aleksandra Orzechowska,

              Kl. IIIa - Antonina Bożek, Wiktoria Pieciukiewicz,

              Kl.IIIc - Maja Figura, Pola Antoniszyn,

              Kl. IVc - Hanna Antoniszyn, Anastazja Żaczek, Wiktoria Sobolewska, Snieżana Śliwa, Maja Ges,

              Kl. Vb - Marlena Orawiec, Kalina Kleszczyńska, Maciej Engel,

              Kl. VIc - Maja Omiatacz,

              Kl. VIIc - Anna Ostańska,

              Kl. VIIa - Sabina Stypczyc.

              Miło nam poinformować, że chór szkolny wyśpiewał I miejsce wykonaniem pieśni „Błogosławieni miłosierni”.

              Naszą szkołę również reprezentowała Aleksandra Orzechowska z klasy IId w kategorii soliści. Pięknym wykonaniem pieśni „Maryjo, śliczna Pani” zdobyła II miejsce.

              Gratulujemy naszym młodym artystom!

              Opiekun Renata Dziuba

               

          • Drewniane obrazy
            • Drewniane obrazy

            • Zajęcia w pracowni technicznej zawsze są interesujące i angażują wszystkich uczniów. Każdy uczestnik jest doceniany, gdyż wykonuje prace na miarę swoich możliwości. Tu nie liczy się efekt końcowy, a zaangażowanie i współpraca w grupie. Tak też powstały przepiękne prace metodą String Art. Dzieła uczniów kl.V i VI były i są nadal podziwiane przez gości i społeczność szkolną. Proces powstania obrazów na drewnie został rozpoczęty od szlifowali materiału papierem ściernym. Do zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony ciała wykorzystaliśmy fartuchy ochronne, okulary i rękawice zakupione w ramach projektu #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI. Następnie uczniowie mocowali wybrany obrazek za pomocą taśmy klejącej, po czym przybijali gwoździe w wyznaczonych miejscach na konturze. W tym etapie niezbędne były metalowe młotki i gwoździe, które posiadamy z #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI. Kolejnym procesem było oplątanie gwoździ kolorowymi kordonkami wg. wyznaczników na konturze. Tu przydały się pęsety, którymi uczniowie przytrzymywali nici. W/w materiały również zostały zakupione ze środków programu #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI. Wielu uczniów nauczyło się posługiwać młotkiem i wbijać gwoździe. Pod koniec zajęć odbyły się prace porządkowe. Uczniowie odkurzyli swoje stanowiska pracy za pomocą odkurzacza przemysłowego z #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI, powycierali stoliki i podkładki. Każdy uczestnik pracowitych lekcji techniki doskonalił koordynację wzrokowo-ruchową, rozwinął sprawność manualną, logiczne myślenie i kreatywność. Tego typu zajęcia przynoszą wiele radości, uczą samodzielności i umiejętności, które przydadzą się w codziennym życiu.

              Oprac. J.Zborowska

          • Rzeźbimy w drewnie lipowym
            • Rzeźbimy w drewnie lipowym

            • Podczas zajęć technicznych uczniowie kl.V poznali rzeźbiarstwo jako dziedzinę sztuki plastycznej. Dzięki narzędziom z projektu #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI piątoklasiści mogli wczuć się w rolę rzeźbiarzy i wykonać upominek dla rodziców w postaci wyrzeźbionego serca. Mimo, iż drewno lipowe jest miękkim i plastycznym materiałem, wyłupanie zaprojektowanych kształtów nie było łatwym zadaniem. Praca wymagała ogromnego wysiłku fizycznego, projektu, pomysłu oraz kreatywności. Do działań w drewnie niezbędne były rękawice, młotki drewniane i gumowe oraz różnej wielkości dłuta, które mamy na wyposażeniu pracowni technicznej. Uczniowie byli w pełni zaangażowani, a wykonane prace przyniosły im radość i naukę. Chętni wykorzystali wypalarki do drewna, aby wzmocnić ornamenty swoich wytworów. W ten oto sposób powstały piękne rzeźby, które uczniowie zabrali do domów.

              Jadwiga Zborowska

          • Nagłówek