• Co się w szkole dzieje?

            • Tak się uczymy...

            • Klasa 1a utrwalała pojęcie "kilogram" wykorzystując różne wagi szalkowe i odważniki. Aby zrozumieć ich "działanie" wykonały prowizoryczne wagi z wieszaków, na których umieszczały piórniki, przybory szkolne, a nawet buty! Zobaczyły wówczas, że cięższe przedmioty opadają w dół, a lżejsze zostają wyżej. Dzieci bawiąc się w sklep miały okazję porównać, które warzywa i owoce są cięższe, a które lżejsze oraz jak je umieścić na szalkach, aby było ich równo. Przy okazji powtórzyliśmy nazwy owoców i warzyw, opisywaliśmy ich wygląd. Największą radość sprawiła uczniom zabawa w sklep, podczas której dzieci ważyły produkty, płaciły i wydawały resztę utrwalając przeliczanie w zakresie 20.

              Opracowała Dorota Stępak

            • Akcja "Żonkile"

            • 19 kwietnia nasza szkoła dołączyła do ogólnopolskiej akcji społeczno – edukacyjnej Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Akcja skierowana jest do wszystkich, których łączy pamięć o bohaterach powstania w getcie warszawskim. Powstanie wybuchło 19 kwietnia 1943r., a bezpośrednią przyczyną wybuchu była decyzja Niemców o likwidacji getta. Jednym z nielicznych Żydów, którzy przeżyli getto i powstanie, był Marek Edelman. W dowód pamięci dla tych, co zginęli w getcie, składał co roku 19 kwietnia żółte kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.

              Nasze żonkile nawiązują do tej tradycji. Nosząc je, pokazujemy, że łączy nas pamięć o walczących, a także około pięćdziesięciu tysiącach cywilów ukrywających się w ruinach getta w 1943 roku. Nie mają one na celu wyrażania poparcia dla jakichkolwiek ideologii, państw czy narodów, są wyrazem naszej pamięci o tych, którzy w beznadziejnej sytuacji walczyli o człowieczeństwo.

               

              Sylwia Parada

               

               

            • "Pocahontas" w Muzie

            • 18 kwietnia 2024r. uczniowie młodszych klas naszej szkoły wybrali się do Centrum Kultury i Sztuki MUZA, gdzie mieli okazję poznać historię indiańskiej księżniczki - Pocahontas. Przedstawienie w wykonaniu Katolickiego Teatru Edukacji urzekło uczniów bogatą aranżacją środków scenicznych, ciekawymi kostiumami i rekwizytami, uwrażliwiło na poszanowanie przyrody, poznanie różnych kultur i ich wzajemnego funkcjonowania. Dzieci entuzjastycznie reagowały na to, co działo się na scenie, głównie za sprawą zabawnych dialogów i wartkiej akcji, która porwała młodych widzów. Przedstawienie dało uczniom możliwość obcowania ze światem teatru, dostarczyło wielu emocjonujących przeżyć, ale przede wszystkim pokazało, że najważniejsze w życiu wartości to: dobroć, uczciwość i odwaga.  

              Marta Cydzik

          • Składamy fartuchy
            • Składamy fartuchy

            • W szkolnej pracowni technicznej posiadamy i podczas zajęć użytkujemy białe, płócienne fartuchy, które zostały zakupione w ramach projektu #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI.

              Uczniowie klasy 4c nauczyli się składać fartuchy, począwszy od zapięcia guzików, po złożenie w tzw. „kostkę”. Dla niektórych było to wielkim wyzwaniem, ale po wielu próbach udało się osiągnąć sukces, który został nagrodzony gromkimi brawami przez kolegów. Kurs składania ubrań został pozytywnie zaliczony, a nabyte doświadczenie czwartoklasistów będzie przydatne się w codziennym życiu. Oby w ich domowych szafach zawsze panował ład i porządek, a rodzice byli zadowoleni z umiejętności swoich dzieci.

              J.Zborowska

               

            • Dolnośląski Program Wspierania Talentów

            • Szanowni Państwo,

              Samorząd Województwa Dolnośląskiego stworzył program, który będzie wspierał utalentowanych Dolnoślązaków, w ramach Dolnośląskiego Programu Wspierania Talentów.

              Głównym celem i zadaniem Programu jest przyznanie stypendium utalentowanym osobom, by umożliwić im start w prestiżowych międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeniach.O jednorazowe stypendium może ubiegać się osoba, która jest uczniem (słuchaczem) lub studentem (tryb stacjonarny, studia I i II stopnia) szkoły podstawowej albo ponadpodstawowej lub uczelni z terenu województwa dolnośląskiego.

              Wnioskodawca może ubiegać się o jednorazowe stypendium nie częściej niż jeden raz w roku budżetowym, jednak nie później niż do dnia 31 października danego roku.

              Zwracam się do Państwa z prośbą o rozpropagowanie informacji o realizowanym Programie, poprzez umieszczenie na swojej stronie internetowej oraz tablicy ogłoszeń.

               

              Dane kontaktowe do osoby merytorycznej:

              Anna Kokot – Rutkowska

              Tel: 71 377 28 13

              gromadzenie@wroclaw.dbp.wroc.pl 

               

              Lucyna Kurowska-Trudzik

              Tel: 71 377 28 08

              Sekretariat-wroclawdbp@edu.dolnyslask.pl

              Poniżej zamieszczam link dot. programu, a w załączeniu pismo Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego, Marcina Krzyżanowskiego.

              https://dbp.wroclaw.dolnyslask.pl/biblioteki/wroclaw/wroclaw-wydarzenia/6046-dolnoslaski-program-wspierania-talentow

               

              Pozdrawiam

              Kamil Ługowski

               

              Dział Ekonomiczno-Finansowy

              Wydział Edukacji

              Departament Spraw Społecznych i Rynku Pracytel. 71 776 30 31

              ul. Walońska 3-5,

              50-413 Wrocław 

               

              Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

              Wybrzeże J. Słowackiego 12-14, 50-411 Wrocław

              http://www.dolnyslask.pl

               

            • Wycieczka do Kulturinsel w Niemczech

            • W dniu 10 kwietnia 2024r. klasy 3a i b uczestniczyły we wspaniałej, pełnej przygód wycieczce do Parku Rozrywki Kulturinsel Einsiedel. Zwiedziły skansen ludu Turisede na świeżym powietrzu w niemieckiej Saksonii. Korzystały z atrakcji: niekończących się tuneli, podziemnych labiryntów, zaczarowanych zamków i tajnych przejść. Każdy z uczestników wyprawy miał okazję wypróbować swych sił we wspinaczce i w pokonywaniu naturalnych przeszkód: konary drzew, korzenie, drewniane przejścia.  Dzieci podziwiały zwierzęta: pawia, kury, krowy, byki, surykatki. Zapoznały się walutą Euro i dokonywały samodzielnych zakupów słodkich i słonych przekąsek oraz pamiątek. Zmęczeni, ubrudzeni, ale bardzo szczęśliwi wrócili do Nowogrodźca. Uczniowie dziękują Rodzicom za sfinansowanie wycieczki. Wspomnienia na długo pozostaną w ich pamięci. Z niecierpliwością czekają na następny, czerwcowy wyjazd.

              Oprac. J.Zborowska

          • Warsztaty dla dzieci z partnerskiej szkoły w Großdubrau
            • Warsztaty dla dzieci z partnerskiej szkoły w Großdubrau

            • W dniu 13 marca 2024r. w naszej szkole gościliśmy uczniów klas IV z niemieckiej szkoły w Großdubrau. Po słodkim, powitalnym poczęstunku, dzieci uczestniczyły w warsztatach wykonywania dzieł metodą String Art, czyli wyplatania obrazków z nici, które owija się wokół wbitych w powierzchnię gwoździ. Zajęcia odbyły się w szkolnej pracowni technicznej, która jest doskonale wyposażona w materiały tekstylne i narzędzia stolarskie. Potrzebne akcesoria zostały zakupione w ramach projektu #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI, a mianowicie: młotki metalowe, gumowe i drewniane, dłuta, kombinerki, obcęgi, skrzynki narzędziowe, pęsety, kolorowe kordonki. Dzięki darowiźnie Rodziców- przyjaciołom szkoły, mieliśmy materiał drzewny, który nasi konserwatorzy pocięli na pilarce zakupionej z programu #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI, a uczniowie klas V wyszlifowali papierem ściernym, zakupionym przez szkołę. Współpraca wielu podmiotów przyczyniła się do radosnej pracy dzieci z Niemiec i naszych czwartoklasisów, którzy im towarzyszyli podczas warsztatów. Tematyką wykonywanych prac było jajko wielkanocne. Uczniowie i ich nauczyciele zainteresowani byli pracami wytwórczymi naszych uczniów, które stanowiły element dekoracyjny pracowni. Zaciekawieni byli również działaniem drukarki 3D i pracami, które zostały na niej wydrukowane. Wytwory swoich prac, uczniowie zabrali ze sobą do domów, a niemieccy nauczyciele otrzymali obrazki String Art, wykonane przez uczniów klas VI oraz kartki wielkanocne, których elementy zostały wykonane na szydełku. Po dwugodzinnych warsztatach uczniowie uczestniczyli w zajęciach sportowych, gdzie rywalizowali na torze przeszkód wspólnie z rówieśnikami z Polski. Radosna zabawa była wyczerpująca, ale przyczyniła się do zjedzenia ze smakiem obiadu w szkolnej stołówce. Nad zagospodarowaniem czasu naszym gościom pracowali: Dyrektor szkoły U.Troszczak-Krzywdzińska, wicedyrektorzy: K.Kędzia i B.Ruszel, E.Boczek-Klich - tłumacz j.niemieckiego, W.Jasiński - zajęcia sportowe, J.Zborowska - warsztaty techniczne oraz wybrani uczniowie klas IVa,b,c.

              Oprac. J.Zborowska, E.Boczek-Klich

            • „Lizak misyjny dla Loriny”

            • Szkolne Koło charytatywno - misyjne zorganizowało przed Świętami Wielkanocnymi w SP Nowogrodziec, akcję „Lizak misyjny dla Loriny Waithira”. Lorina została adoptowana  przez naszą szkołę w ramach programu „Adopcja na odległość”. Lorina ma 12 lat i mieszka w Kenii w Afryce, wspieramy ją w każdym miesiącu skromnymi ofiarami, dlatego zapragnęliśmy przed świętami wesprzeć trochę większą ofiarą, by Lorina mogła dalej swobodnie się uczyć, jak również rozwijać swoje talenty , a także się leczyć. Larisa straciła mamę i pochodzi z bardzo biednej rodziny.

              Pragniemy bardzo serdecznie podziękować Rodzicom oraz całej społeczności szkolnej za tak owocne włączenie się w tę akcję. Dzięki waszym otwartym sercom zebraliśmy kwotę 1.193,21 zł. , która została przesłana do Kenii do o. Jana Marciniaka, który jest naszym łącznikiem z Loriną.

              Jeszcze raz serdeczne podziękowania za otwartość serc, dzięki Wam Lorina może się dalej uczyć, rozwijać swoje talenty i normalnie brać udział w zajęciach szkolnych.

              W załączeniu list od Ojca Jana Marciniaka skierowany do naszej społeczności oraz zdjęcie Loriny.

              s. Renata Gostomska

              Poniżej podziękowania od księdza misjonarza.

              Szczęść Boże Sr. Renata,

              Drodzy Uczniowie i Nauczyciele, 

              Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za zebrana i  przysłana ofiarę od uczniów 1.193 zł, by pomóc uczennicy w zapłacenie czesnego za naukę.Wielkie dzięki uczniom i innym osobom, którzy mają w tym swój udział. Niech Bóg  stokrotnie to wynagradza i obficie blogoslawi w nauce i każdym działaniu.

              Łączę się w modlitwie i z serca błogosławię.

              Ks. Jan Marciniak misjonarz

            • Zwiedziliśmy Hydropolis i Panoramę Racławicką

            • 20 marca klasy 5b i 5c wyruszyły na wycieczkę do Wrocławia. Celem wycieczki było zwiedzenie Panoramy Racławickiej, najważniejszych zabytków wrocławskiego Rynku i okolicznych ulic Starego Miasta oraz poznanie różnorodnych zagadnień związanych z wodą w multimedialnej ekspozycji Hydropolis.

              Uczniowie zapoznali się z wydarzeniami związanymi z okresem rozbiorów Rzeczypospolitej i powstania kościuszkowskiego. Obejrzeli wielki panoramiczny obraz Wojciecha Kossaka i Jana Styki, wysłuchali przebiegu bitwy pod Racławicami.

              W Hydropolis poznali teorię dotyczącą pochodzenia wody i jej obecności we Wszechświecie, zgłębili wiedzę o stanach wody, obiegu wody w przyrodzie, rodzajach chmur, drobnoustrojach i zwierzętach żyjących w morzach i oceanach. Uczniowie poznali współczesne urządzenia hydrotechniczne i systemy zarządzania wodą oraz urządzenia badające głębiny morskie. Wysłuchali historii związanej z powodzią tysiąclecia, jaka nawiedziła Wrocław w 1997r. Na mapie mogli zaobserwować, które dzielnice Wrocławia znalazły się pod wodą.

              W trakcie spaceru po wrocławskiej Starówce uczniowie rozpoznawali charakterystyczne cechy sztuki gotyckiej. Obejrzeli Ratusz, pręgierz, kamienice m.in. Jaś i Małgosia, kościół św. Elżbiety.

              Wycieczka była udana, a uczniowie poszerzyli swoją wiedzę o treści przyrodnicze i historyczne.

              Opiekunkami grupy były panie: Martyna Marzec, Sylwia Parada, Beata Ostrycharz.

               

              Sylwia Parada

            • Szkolny Konkurs Pięknego Czytania

            • W dniu 14 marca 2024r. w bibliotece szkolnej odbyło się rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Pięknego Czytania dla klas II- III. W konkursie wzięło udział 14 uczniów, którzy wybrani zostali przez wychowawców do reprezentowania swojej klasy w etapie szkolnym.

              Celem konkursu było: promowanie czytelnictwa, budzenie zainteresowania wartościową literaturą dziecięcą i młodzieżową, aktywne uczestnictwo w życiu biblioteki szkolnej, kształtowanie umiejętności pięknego czytania, kształtowanie umiejętności interpretacyjnych i aktorskich, rozwijanie dbałości o piękno języka polskiego, zapoznanie z pozycjami książkowymi znajdującymi się w bibliotece.

              Ocenie podlegała płynność i bezbłędność czytania, wyrazistość i dykcja oraz interpretacja czytanego tekstu. Uczniowie klas drugich zmierzyli się z fragmentem utworu ,,Dziadek na huśtawce” Renaty Piątkowskiej, natomiast uczniowie klas trzecich z fragmentem lektury ,,Karolcia” Marii Kruger. Czytanie oceniała komisja w składzie: pani Urszula Rygulska, pani Bernardeta Kowalska, pan Krzysztof Adamiec. Poziom był bardzo wysoki, dlatego też jury miało niełatwe zadanie, aby wyłonić najlepszych. Gratulujemy zwycięzcom, zaś wszystkich miłośników czytania zapraszamy do korzystania z zasobów czytelniczych zgromadzonych w bibliotece szkolnej. Z pewnością w tak bogatej ofercie każdy znajdzie książkę, która zaspokoi jego gust czytelniczy.

              WYNIKI KONKURSU:

              KLASY II

              I miejsce – Kopania Karol

              II miejsce – Lityńska Hanna

              III miejsce – Kożuch Maria

               

              KLASY III

              I miejsce – Niedzielska Marika

              II miejsce – Walczak Karolina

              III miejsce – Wójcik Natalia i Janiec Amelia

               

              Anita Bryk

          • Nagłówek