• Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny

• 10 września obchodzimy Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny. To nowe święto państwowe, które zostało ustanowione pod koniec lipca 2023 roku. W naszej szkole kultywujemy pamięć o najmłodszych ofiarach II wojny światowej już od wielu lat. W tym roku szkolnym na lekcjach historii i lekcjach wychowawczych uczniowie zapoznali się z losem polskich dzieci, których dzieciństwo przypadło na okres II wojny światowej. Historia Dzieci Zamojszczyzny, małych więźniów obozów koncentracyjnych z Łodzi, Oświęcimia, zesłańców na Syberię, stała się

okazją do rozmów o wojnie i utraconym dzieciństwie.

W związku z beatyfikacją rodziny Ulmów przedstawiono tragiczną sytuację Żydów w czasie II wojny światowej, przykłady ratowania ich przez Polaków, którzy ryzykowali karą śmierci.

Pamiętając o wielkim poświęceniu wielu osób, którzy oddawali życie za drugiego człowieka, pochyliliśmy się nad losem tych najmłodszych. Klasy zapaliły znicze pod pomnikiem poświęconym Dzieciom Wojny i złożyły im hołd minutą ciszy.

• Narodowe Czytanie 2023

• Do Narodowego Czytania w tym roku został wybrany utwór E. Orzeszkowej: "Nad Niemnem" ze względu na ważne dziedzictwo powstania styczniowego, którego 160-lecie aktualnie obchodzimy oraz bogactwo barwnych opisów krajobrazu i zwyczajów.

W naszej gminie zorganizowane zostało przez Gminne Centrum Kultury i Sportu i odbyło się 9 września na placu przy "Muzie" w ramach Pikniku Czytelniczego.

Wraz z Panem Burmistrzem oraz przedstawicielami szkół i różnych instytucji wzięły w nim udział uczennice naszej szkoły: Nicola Wołoszyn z kl. VIII b i Anna Ostańska z kl. VII c, które pięknie odczytały wybrane fragmenty powieści.

Gratulujemy zdolności i kontaktu z literaturą narodową!

Wystąpienie przygotowały nauczycielki: M. Jakubowska, J. Mierzwa

opracowała:Joanna Mierzwa

• Talenciaki

• PODARUJ SP W NOWOGRODŹCU

KUPON –TALENCIAK- ze sklepu Lidl!

Zapraszamy wszystkich uczniów, ich rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły i wszystkie osoby chętne do udziału w akcji „Szkoły pełne talentów” zorganizowanej przez sieć sklepów Lidl.

Link do konta naszej szkoły: https://szkoly.lidl.pl/Talenciaki/szkola?partyId=87040013341

Co trzeba zrobić?

1.Zakupy w sklepie Lidl za min.50 zł, w tym jeden owoc lub warzywo.

2. Na podstawie paragonu, poprosić sprzedawcę o kupon TALENCIAK.

3.Przynieść kupon do szkoły i wrzucić go do pudełek w Budynku A lub B,

umieszczonych przy drzwiach wejściowych,

a my zajmiemy się skanowaniem kodów QR zamieszczonych na kuponach.

Szczegóły akcji na stronie Szkoły Pełne Talentów | LIDL.PL

Pomóżmy SP w Nowogrodźcu zdobyć kolejne pomoce dydaktyczne.

Dotychczasowym i przyszłym darczyńcom, serdecznie dziękujemy.

Koordynator akcji:Jadwiga Zborowska

• „MAM TALENT 2023”

•

Dnia 19 maja 2023r. odbyły się przesłuchania do szkolnego konkursu „Mam Talent”. Dnia 2 czerwca 2023 roku w auli szkoły zaprezentowały się osoby, które dostały się do koncertu finałowego. Uczniowie przygotowali 13 prezentacji.

Jako pierwszy wystąpił Kacper Nizioł z klasy Id, który od najmłodzych lat pasjonuje się elektryką i oświetleniem. Chłopiec zaprezentował nam własne wynalazki. Były to instalacje elektryczne, młynek oraz pompa wodna.

Kolejną uczestniczką była Paulina Mrozik z klasy Vc , która gra na trąbce od sześciu lat. Uczennica zagrała utwór: „Mission impossible”.

Nina Szynka z klasy Va, która gra na pianinie i śpiewa, zaprezentowała ciekawy instrument o nazwie drumla (moczunga), Nina gra na nim od roku, Zainspirował ją znany muzyk Joszko Broda.

Grupa przyjaciółek z klasy ósmej, które chętnie prowadzą animacje dla młodszych kolegów i koleżanek: Emilia Tkacz, Zofia Orawiec, Zuzanna Widuch oraz Wiktoria Bujak, zaprezentowały taniec „Jerusalema”.

Zespół sześciu chlopcow z klasy IIIa, pod opieką Pani Doroty Stępak zaprezentował scenkę kabaretową przygotowaną w ramach „Dnia Ziemi”- „Taniec nurków”.

Zespół sześciu dziewczynek z klasy IIIa, przygotowanych również pod okiem Pani Doroty zaprezentował piękny i zmysłowy „Taniec meduz”.

Lorenc Wacyk z klasy Id, który gra na trąbce dopiero od roku zagrał utwór „Chusteczka haftowana”

Aleksandra Orzechowska z klasy Id zaśpiewała piosenkę „Kraksa”.

Bartosz Wołoszyn z klasy IIIa zagrał na keyboardzie dwa utwory „Marsz weselny Mendelssohna” oraz kanon „Panie Janie”.

Hanna Wacyk oraz Lena Chodorska z klasy IIIa zaśpiewały utwór „Szary Świat”.

Dwie uzdolnione siostry Marlena i Zosia Orawiec zaprezentowały przepiękny oskarowy utwór „Shallow”. Marlena gra na gitarze od dwóch lat, natomiast Zosia śpiewa od 5 lat.

Julita Jakubowicz, która gra na flecie poprzecznym od dwóch lat, zagrała utwór „Szary świat”.

Grupa dziewcząt z klasy VIc : Zuzanna Sadowska- pianino, Weronika Bujak- śpiew, Hanna Mojdinis- gitara, Wiktoria Urbaniak- ukulele, zaprezentowały utwór „Hej przyjaciele”.

Na koniec wystepów Przewodnicząca Rady Rodziców, Pani Laura Szkutnik oraz Pani Dyrektor Urszula Troszczak- Krzywdzińska wręczyły wszystkim uczniom upominki.

Była to świetna okazja do promocji talentów naszych uczniów. Mamy nadzieję, że występy zachęciły innych zdolnych uczniów do udziału w tym przedsięwzięciu w przyszłym roku szkolnym.

Joanna Czerniawska