• Co się w szkole dzieje?

            • Nasza szkoła z Europejskimi Odznakami Jakości

            • W połowie stycznia 2024 r. zostały przyznane Europejskie Odznaki Jakości za projekty eTwinning. Na liście nagrodzonych znalazła się Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Nowogrodźcu. Odznakę otrzymują projekty reprezentujące najwyższy europejski poziom. To wielki sukces naszej szkoły. W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie klasy 3a pod kierunkiem nauczycielki- Ewy Izydorczyk pracowali nad dwoma projektami Math is Art, Art is Math( Matematyka to sztuką, sztuka to matematyką) i Paintings worth a thousand words( Obrazy warte tysiąca słów).

              Math is Art, Art is Math to międzynarodowy projekt. Skierowany był do dzieci w wieku 6-11 lat. Wzięło w nim udział 33 partnerów z Polski, Włoch, Gruzji , Grecji, Turcji, Rumunii i Litwy. Projekt realizowany był od listopada 2022 do pierwszych dni maja 2023. Obejmował zajęcia z malarstwa, rzeźby, przyrody, teatru, tańca i muzyki. To właśnie w tych dziedzinach uczniowie doświadczali matematyki. Zadania projektowe pozwolił zrozumieć relację między matematyką a sztuką. W dziełach sztuki można znaleźć przedmioty, które znamy z lekcji matematyki: liczby, linie, punkty, kształty, figury płaskie i przestrzenne, rytm, symetrię, perspektywę. Matematyka nie ogranicza się do liczb i obliczeń, a szukanie jej w nieoczywistych miejscach było świetnym bodźcem rozwojowym dla dzieci. Uczniowie mieli okazję tworzyć prace plastyczne różnymi technikami malarskimi. Powstały dzieła sztuki dziecięcej, albumy, książki elektroniczne, opowiadania, filmy oraz galeria prac. W projekcie zostały wykorzystane pomysły z książki Majungmul „Obrazy matematyki” i Anny Weltman „To nie jest kolejna książka do matmy”. W wyniku współpracy powstał Escape Room, wielojęzyczny słownik związany z tematem projektu, obraz „Miasteczko eTwinning” oraz Księga Talentów.

              Nasze działania projektowe umieściliśmy w Book Creatorz https://read.bookcreator.com/yL1r3TJ9YyfVLJ4PO6hn9YVxWJz1/-KaeG2O-TqGAN60vjiqMew

              Paintings worth a thousand words to międzynarodowy projekt artystyczny. Skierowany był do dzieci w wieku 7-11 lat. Wzięło w nim udział 27 partnerów z Polski, Włoch, Gruzji, Grecji, Litwy, Rumunii i Turcji. Współpracę rozpoczęliśmy w listopadzie 2022, a zakończyliśmy w maju 2023. W naszym projekcie, w którym uczeń był w centrum, tworzyliśmy zajęcia w oparciu o 5 najsłynniejszych obrazów świata. Naszym celem było promowanie zabawnej i interaktywnej edukacji na rzecz obywatelstwa europejskiego. Stawiać na szacunek dla różnic, równość i współpracę w różnych działaniach. Rozwijaliśmy wiele umiejętności, aby zachęcić do korzystania z ICT i krytycznego myślenia. Dzięki temu projektowi nasi studenci będą na bieżąco w dziedzinie malarstwa.

              Głównym celem projektu było rozwijanie zainteresowania światem poprzez poznanie dzieł sztuki wybitnych malarzy; zapoznanie z różnymi technikami plastycznymi oraz eksperymentowanie z różnymi narzędziami i materiałami. W wyniku ścisłej współpracy powstały prezentacje i filmy podsumowujące działania , wspólnie opracowany escape room, kalendarz na nowy rok, żywy obraz z motywem Kandinskyego w serwisie Canva, wspólna poezja akrostychów , prezentacje w formularzu google

              Nasze działania projektowe można obejrzeć: https://read.bookcreator.com/yL1r3TJ9YyfVLJ4PO6hn9YVxWJz1/azuR75exQbKUWupag40UsQ

              Dzięki realizacji projektów uczniowie:

              - wzmacniali więzi między uczniami a ich najbliższym otoczeniem (zwłaszcza przyrodą),

              - rozwijali umiejętności społeczne (poprzez pracę indywidualną i zespołową, poszanowanie pomysłów innych, pewność siebie, poczucie odpowiedzialności za to, co robią, świadomość swoich umiejętności i mocnych stron),

              - rozwijali ciekawość poznawczą,

              - mobilizowali się do samodzielnej pracy,

              - rozwijali umiejętności kreatywnego myślenia,

              - zdobywali podstawowe umiejętności i doświadczenia w zakresie prostych narzędzi TIK,

              - budowali pozytywne doświadczenia wynikające z interakcji z przyjaciółmi z innych krajów europejskich,

              - budowali pozytywne nastawienie do ludzi, którzy w przyszłości będą kontaktować się z różnymi narodami.

              Uczniowie klasy 3a już trzeci rok z rzędu pracują w oparciu o projekty eTwinning, bo właśnie te metody od kilku lat uznawane są jako modelowe, godne naśladowania w nauczaniu w XXI wieku. Dodatkowo sprawiają uczniom wiele satysfakcji i radości. Wymiana doświadczeń i współpraca z zaangażowanymi nauczycielami w eTwinning pozwala na planowanie i prowadzenie zajęć według najwyżej ocenianych standardów europejskich. Program eTwinning zapewnia wszechstronny rozwój i zaangażowanie w proces nauczania każdego ucznia, a nauczycielom umożliwia stałą aktualizację wiedzy, zdobywanie informacji na temat nowoczesnych narzędzi i materiałów.

              W tym roku szkolnym realizujemy dwa międzynarodowe projekty eTwinning. Projekty są o różnej tematyce. Uczniowie podpatrują rówieśników z innych krajów, bawią się matematyką, muzyką i plastyką. Do wykonania zadań wykorzystują sztuczną inteligencję.Uczą się jak dbać o środowisko. Nabywają nowe umiejętności, a wszystko to w projektach Math and Art Together i BioKids.

              Ewa Izydorczyk

            • Jasełka „Pokój Wam”

            • Jak co roku w naszej szkole w okresie przedświątecznym zostały odegrane jasełka.

              Tradycja odgrywania przedstawień jasełkowych narodziła się 800 lat temu i została zapoczątkowana przez św. Franciszka z Asyżu.

              Nawiązując do tradycji, uczniowie z klasy 7c przygotowali przedstawienie pt. „Pokój Wam”, w którym wiernie oddali ewangeliczną opowieść o narodzeniu Pana Jezusa. Poszczególne sceny przeplecione zostały kolędami, które śpiewane były wspólnie przez społeczność szkolną. Nad grą aktorską czuwały panie Magdalena Kalisz i Małgorzata Jakubowska, natomiast nad oprawą muzyczną i śpiewem ks. Karol Diduszko. Swoje talenty zaprezentowali nie tylko aktorzy, którzy wykazali się ogromną wrażliwością, ale również muzycy z klasy 6b, którzy umilili nam to wydarzenie swoją grą na trąbkach.

              Kolejny raz naszych uczniów mogliśmy oglądać w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Nowogrodźcu, którzy przedstawili jasełka dla swoich bliskich oraz parafian, by jeszcze w większym gronie nieść przesłanie o Bożym Narodzeniu.

              Niech pogodny nastrój z tego spotkania towarzyszy nam i dodaje sił do pracy na kolejny rok!

              Magdalena Kalisz

            • Warsztaty świąteczne w klasie 1c

            • Boże Narodzenie to bez wątpienia niezwykły czas, ponieważ zawiera w sobie wszystko to, co kochamy najbardziej- bogate ozdoby, mieniące się lampki, kolorowe choinki, ale przede wszystkim jest to wesoła wieczerza wigilijna i czas spędzony z najbliższymi… Tradycje bożonarodzeniowe są gwarantem tego niesamowitego nastroju. Końcówka grudnia powinna być czasem wytchnienia i odpoczynku od codziennych spraw. Dlatego też, uczniowie klasy 1c wprowadzeni w świąteczną atmosferę postanowili nieco urozmaicić sobie ten magiczny czas i wzięli udział w warsztatach świątecznych. Po rozmowie na temat tradycji i sposobu świętowania w domach, przystąpili do pracy, w efekcie której powstały bajeczne mikołaje wykonane z naturalnych materiałów oraz zimowa herbatka, którą z pewnością zaparzą domownikom by i oni doświadczyli momentu spokoju i wytchnienia. 

              Marta Cydzik

          • Nagłówek