• Co się w szkole dzieje?

            • W  ogrodzie warzywnym

            • W dniu 10.10.2022r. uczniowie klasy 2b odbyli pieszą wyprawę do ogrodu warzywnego Państwa Wołoszynów w Nowogrodźcu. Była to bardzo ciekawa lekcja przyrody, poza klasą szkolną. Dzieci poznały pracę ogrodnika i budowę rośliny warzywnej. Przygotowały podłoże, posadziły czosnek i cebulki tulipanów. Zbadały, co znajduje się w środku dyni i wydobyły pestki, aby móc je zabrać ze sobą do domów. Delektowały się pysznym winogronem. Karmiły króliki i poznały zwyczaje gołębi pocztowych. Zaznajomiły się z narzędziami ogrodniczymi i ich rolą. Uczniowie wyrabiali w sobie  szacunek dla pracy innych ludzi. Zdobyli  wiedzę na temat roli działki w życiu człowieka. Na koniec uczestniczyli w  zabawach ruchowych i wręczyli Pani Wołoszyn dyplom-podziękowania z rysunkami warzyw, własnoręcznie wykonanymi. Serdecznie dziękujemy Rodzicom Karola, za możliwość przebywania w ich ogrodzie.                                   

                                                                                                            Jadwiga Zborowska

            • KLASY IV b i IV c ZDOBYŁY CHOJNIK

            •   Wycieczka klas IVb  i IVc na zamek Chojnik i do Cieplic Zdroju odbyła się 28 września 2022 r. Zanim dojechaliśmy do celu, mogliśmy już z autokaru podziwiać piękną panoramę Sudetów. Kiedy przybyliśmy do Sobieszowa, rozpoczęliśmy wędrówkę na zamek Chojnik czerwonym szlakiem. Wszyscy pilnie wypatrywali muflonów, tym bardziej że trasa biegła przez Karkonoski Park Narodowy. Bez problemu zdobyliśmy Chojnik, a tam zwiedziliśmy zamek i wysłuchaliśmy legendy o Kunegundzie. Pomimo niesprzyjającej pogody, podziwialiśmy krajobraz Kotliny Jeleniogórskiej i otaczających ją pasm górskich.

                 Po zejściu do Sobieszowa pojechaliśmy autokarem do Cieplic Zdroju. Zwiedziliśmy Muzeum Przyrodnicze z piękną kolekcją ptaków i motyli. Udaliśmy się także na krótki spacer po Parku Zdrojowym, aby podziwiać takie obiekty jak: pomnik Martyrologii i Chwały Oręża Polskiego, pałac  Schaffgotschów, Długi Dom.

                  Wycieczka była udana, a uczniowie poszerzyli swoją wiedzę o treści przyrodnicze i historyczne. Wyjazd umożliwił integrację klas i bliższe poznanie z nowymi nauczycielami.

               

              Sylwia Parada

            • Nasza szkoła z tytułem szkoły STEM

            • 3 października Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Nowogrodźcu otrzymała tytuł szkoły STEM przyznawany przez Scientix, finansowany z programu badawczego i innowacyjnego Unii Europejskiej H2020 – projektu Scientix 4, koordynowanego przez European Schoolnet (EUN).

              Pojęcie STREAM z ang. oznacza Science, Technologies, Robotics, Engineering, Arts, Mathematics. Koncepcja edukacji STREAM powstała w USA i początkowo nazywała się STEM. Ograniczała się do nauki, technologii, inżynierii i matematyki, czyli głownie skupiała się na naukach ścisłych. Z czasem skrót wzbogacono o literę „A” odpowiadającą sztuce (ART), dzięki czemu w obszarze wsparcia znalazła się również prawa półkula mózgu, a edukacja STEAM stał się wiodącą metodologią w wielu placówkach oświatowych na całym świecie.

              Model nauczania STEAM przyjmuje formę projektów i warsztatów, dlatego przyswajanie wiedzy następuje szybciej i jest bardziej trwałe. Dzieci uczestniczące w zajęciach są mocno skupione ze względu na nastawiony na rozwiązanie, poszukiwanie i odkrywanie charakter lekcji. Uczniowie mają możliwość tworzenia nowych rzeczy, mogą je badać, sprawdzać, testować i zdobywać bardzo ważną kompetencję, jaką jest umiejętność konstruktywnego wyciągania wniosków. Edukacja STREAM koncentruje się nie tylko na wspieraniu nauk ścisłych. Oprócz matematyki i inżynierii, uczniowie poszerzają wiedzę z biologii, informatyki, programowania, wykorzystywania nowych technologii w życiu codziennym, doceniają rolę sztuki i projektowania jako ważnych elementów składowych projektu. Wszystko to wpływa na zdobywanie takich umiejętności jak: zdolność logicznego i kreatywnego myślenia, rozwijanie myślenia komputacyjnego oraz umiejętność współpracy w zespole, bardzo pożądaną przez pracodawców.

              Kształcenie tych właśnie umiejętności jest jednym z głównych zadań każdej szkoły. Od kilku lat nauczycielka naszej szkoły, Ewa Izydorczyk,  realizuje międzynarodowe projekty oparte na STEM - Happy Kids With Steam, Robomaker,  Imagine The Code, Nature Friendly Kids, Journey to the world of science.

                                                                                       Ewa Izydorczyk

            • Szkoły pełne talentów

            • Drodzy Nauczyciele, Rodzice, Uczniowie!


              Nasza Szkoła została zarejestrowana w systemie i bierze udział w akcji Lidla Szkoły pełne talentów.
              https://liblink.pl/zxKfvNZsJB
              Robiąc zakupy w Lidlu za min. 50zł, - w tym jedno warzywo lub owoc - można odebrać przy kasie kupon TALENCIAKA. Akcja będzie trwała do 13.11.2022. Kupony Talenciaki, można  podarować szkole do 20.11.2022. Punkty uzyskane za zakupy można przekazać w następujący sposób:

              1.Wrzucić kupony do specjalnych pudełek, znajdujących się na szkolnym korytarzu w budynku A i B.

              2.Zeskanować kod QR, który znajduje się na Talenciaku.

              3.Wejść na stronę https://liblink.pl/ST7IkiIXze i tam przepisać kod alfanumeryczny.

              Szkoła będzie mogła wymienić przypisane Talenciaki na nagrody do 18.12.2022. Konto SP w Nowogrodźcu:
              https://liblink.pl/ST7IkiIXze
              Zachęcamy wszystkich do wspierania naszej Szkoły podczas zakupów w Lidlu. Zebrane kupony wymienimy na nagrody. Zamiast pieniędzy wykorzystamy punkty - Talenciaki, zgromadzone na koncie naszej szkoły. Zamówiony sprzęt, Lidl bezpłatnie nam dostarczy. Wspólnymi siłami, wzbogacimy szkołę w nowoczesne materiały dydaktyczne.
               


              Pozdrawiam,
              Jadwiga Zborowska

            • Międzynarodowy Dzień Kropki 

            • Święto ma początek w wydanej w 2003 roku książki "The Dot" autorstwa Petera H. Reynoldsa. To historia dziewczynki, która uwierzyła w siebie dzięki nauczycielce plastyki. Ta zachęciła bohaterkę do książki spełnienia swojego marzenia o malowaniu, słowami "Postaw kropkę i zobaczymy, co się stanie". Książka odniosła ogromny sukces i została przetłumaczona na ponad 20 języków. Sześć lat później po raz pierwszy obchodzono Dzień Kropki. Od tej pory 15 września jest dniem wyjątkowym dla dzieci na niemal całym świecie. To właśnie wtedy w ponad 180 krajach obchodzony jest  święto kreatywności, odwagi i zabawy. Głównym elementem dnia kropki są zajęcia, podczas których powstają place plastyczne. Ich motywem przewodnim jest prosty znak interpunkcyjny. Uczniowie naszej szkoły  po raz kolejny aktywnie włączyli się w obchody tego święta.

                                                                                                            Ewa Izydorczyk

            • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

            • 1 września w naszej szkole odbyła się inauguracja roku szkolnego 2022/ 2023. Oficjalną część rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Minutą ciszy uczczono poległych w czasie II Wojny Światowej. Delegacja uczniów zapaliła znicz przed obeliskiem. Oficjalnego otwarcia uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego dokonała pani dyrektor Urszula Troszczak-Krzywdzińska. Powitała wszystkich zebranych gości, rodziców, nauczycieli i uczniów. W swoim przemówieniu podkreśliła jak ważnym czynnikiem sukcesu edukacyjnego jest praca od samego początku. Bardzo ważnym aspektem, który poruszyła Pani dyrektor jest bezpieczeństwo uczniów na terenie szkoły. Kolejnym etapem uroczystości był program artystyczny przygotowany przez uczniów klas piątych pod hasłem „Szkoła – nasz drugi dom”. Młodzi artyści zobrazowali wyjątkowość naszej szkoły. Zespół wokalny Akord uświetnił swoim występem część artystyczna zachęcając do wspólnej zabawy. Z pewnością, dzięki obejrzeniu programu, pożegnanie wakacji stało się dużo łatwiejsze.

              Wszystkim, dla których szkoła to „drugi dom”- czyli uczniom, nauczycielom, życzymy udanego nowego roku szkolnego, a rodzicom radości z osiągnięć ich pociech.

                                                                                                                                             Renata Dziuba

            • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

            •  Serdecznie zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023,

              które odbędzie się dnia 1 września o godz. 9.00 na sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Nowogrodźcu. Po uroczystości uczniowie udadzą się z wychowawcami do klas. Zakończenie spotkań planowane jest na godzinę 11.00.

              Prosimy, aby uczniowie klas pierwszych przyszli tylko z jednym opiekunem.

              Uroczysta Msza Święta odbędzie się w kościele parafialnym o godz. 8.00.

               

               

               

               

               

               

            • Informacja o liczbie wolnych miejsc do kl. I na rok szkolny 2022/2023

            •  

              Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Nowogrodźcu ogłasza, że liczba wolnych miejsc        do klasy I na rok szkolny 2022/2023 wynosi 23.

              Wnioski o przyjecie można składać w terminie od 9 sierpnia 2022r. do dnia 12 sierpnia 2022 do godziny 12.00   w godzinach 8.00-15.00 w sekretariacie szkoły. 

              Zgłoszenie oraz szczegółowe informacje znajdują się pod adresem http://spnowogrodziec.bipszkola.pl/

               

               

            • GALA W TEATRZE STARYM W BOLESŁAWCU

            • W środę  15.06.2022r. odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursów organizowanych przez PCiKK w Bolesławcu. Gala przebiegała w podniosłej atmosferze. Prowadzący przedstawili listę nagrodzonych, szkoły, które reprezentowali oraz nauczycieli przygotowujących do konkursu. Całość miała bogatą oprawę muzyczną.

              Nasi uczniowie osiągnęli sukcesy w następujących konkursach:

              „Zatrzymać w czasie”-Zofia Orawiec klasa 7a miejsce III

              -opiekun Małgorzata Jakubowska

              „Potęga słowa”-Dominika Zamorska klasa 8c-miejsce IV-

              opiekun Monika Rutyna

              -Zofia Orawiec  klasa 7a-miejsce VI-

              opiekun    Małgorzata Jakubowska

              „ Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego”- Matylda Roman 8b  miejsce III

              - opiekun Karolina Mazurkiewicz

              - I Bolesławiecki Konkurs Historyczny "Od starożytności do współczesności"- Hanna Kot 5b  II miejsce

              -opiekun Sylwia Parada

              Bolesławiecki Konkurs Matematyczny dla klas IV

              - Karol Hałka klasa 4a miejsce  III- opiekun  Andrzej Filistyński

              Bolesławiecki Konkurs Matematyczny dla klas VII-VIII

              -  Nikola Troszczyńska klasa 8d II miejsce- opiekun Joanna Czerniawska

              Bolesławiecki Konkurs Matematyczny dla klas VII-VIII

              - Krystian Szpila klasa 8d miejsce III-  opiekun Joanna Czerniawska

              GRATULUJEMY!!!

                                                                          Małgorzata Jakubowska

            • Wycieczka do Zamku Czocha

            • W dniach 20, 21 i  22.06.2022r. uczniowie z klas I a, I b i 2 b uczestniczyli w wycieczce do  Zamku Czocha. Dzieci poznały średniowieczne zamczysko, które kryje w swych murach wiele sekretów, skrzętnie ukrywanych przez kolejnych właścicieli, a odtajnianych przez dzisiejszych odkrywców. Zwiedzanie Zamku Czocha było żywą lekcją historii, okraszoną  zasłyszanymi opowieściami. Podczas wycieczki uczniowie poznali życie ludzi w czasach średniowiecza, mity, fakty tamtego okresu, stroje i uzbrojenie rycerskiej epoki oraz tamtejsze zabawy dzieci.  Poprzez przebrania w średniowieczne stroje, zrozumieli, kto był najważniejszy w zamku, kto komu służył i jaką rolę spełniali rycerze. Poznali codzienny strój księżniczki, damy dworu, rycerza i zakonnika. Najciekawsze były tajemne przejścia, ukryte komnaty i skarbiec. Dzieciom bardzo podobały się opowieści przewodnika, sala rycerska i piwnica. Na koniec samodzielny zakup paniątek i lodów. Pogoda dopisywała. Dziękujemy Rodzicom za sfinansowanie wycieczki. Tą wspaniałą przygodą zakończyliśmy rok szkolny 2021/2022.

                                                                                                                                       M.Cydzik

                                                                                                                                  E.Izydorczyk

              J.Zborowska

            • Dzień Dziecka klas 1-3 w naszej szkole

            • Z okazji najbardziej uśmiechniętego święta w całym roku uczniowie klas 1-3 spotkali się na sali gimnastycznej, by na sportowo uczcić ten wyjątkowy dzień. Wszystkich zebranych uroczyście powitała Pani Dyrektor, która również nagrodziła książkami i pamiątkowymi dyplomami najlepszych uczniów w konkursie recytatorskim. Po wyczerpujących, sportowych konkurencjach oczywiście nie obyło się bez słodkiego akcentu. Zajadając się słodkościami dyskutowaliśmy o prawach i obowiązkach dzieci i dorosłych. Coś dla ciała, coś dla ducha- tak oto minął nam Dzień Dziecka.

               

              Marta Cydzik

            • Błogosławiona Siostra Rosaria patronką Nowogrodźca - konkurs plastyczny

            • Dnia 11 czerwca miała miejsce podniosła uroczystość w katedrze wrocławskiej we Wrocławiu. Tego dnia Ks. Kardynał Abp Marcello Semeraro, Prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych z ramienia Ojca Świętego Franciszka dokonał aktu beatyfikacji Sióstr Elżbietanek, Męczennic, zamordowanych pod koniec II wojny światowej (1945r. ) na terenie Dolnego Śląska. W gronie beatyfikowanych znalazła się Siostra M. Rosaria Elfreda Schilling, pracująca w szpitalu św. Józefa w Nowogrodźcu oraz w Przedszkolu.

                          18 lutego 1945 do miasta nad Kwisą wkroczyła Armia Czerwona i wtedy zaczęło się najgorsze: prześladowania miejscowej ludności, starszych i schorowanych oraz Sióstr Zakonnych, które musiały bronić się przed pijanymi żołnierzami. Siostra Rosaria, jak wiele innych kobiet, dzień przed śmiercią została brutalnie skrzywdzona i wykorzystana przez sowietów. Broniąc czystości oraz ślubów zakonnych zginęła od strzału rozwścieczonego komentanda. „Przy pierwszym strzale siostra Rosaria zgięła się w pół, słabym głosem powiedziała tylko: Jezus, Maryja i osunęła się na ziemię”. Zmarła mając zaledwie 37 lat. Siostra została błogosławioną ponieważ w chwili próby wyznała wiarę i miłość do Jezusa Chrystusa i Maryi, ale nie tylko. Świadectwa osób mówią same za siebie. Oto jedno z nich: „Była piękną kobietą, szczupłą, elegancką, inteligentną. Jej piękna nie był w stanie ukryć nawet habit zakonny, bo ono jakby przebijało przez niego. Największa jednak ozdobą siostry M. Rosarii była zakonna skromność, dyskrecja, pracowitość. Była lubiana i szanowana przez tych, wśród których pracowała (...). Będąc w przedszkolu, czasami zastępowała inną siostrę i była bardziej lubiana przez dzieci niż tamta”. (zob. Z. J. Kijas, Dziesięć Panien Mądrych, Męczenniczki Elżbietańskie, s.38-50, Kraków 2022). Siostry wiedząc o wcześniejszych przestępstwach żołnierzy na ludności cywilnej miały możliwość ratowania się ucieczką do innego klasztoru. Z troski o powierzonych im chorych nie zrobiły tego. Doczesne szczątki błogosławionej Siostry Rosarii spoczywają do dziś na cmentarzu miejskim na przeciwko naszej szkoły. Mamy więc blisko do naszej błogosławionej Siostry!

                          Tego dnia we Wrocławiu na beatyfikacji obecni byli przedstawiciele władz miejskich na czele z Panem Burmistrzem wraz z małżonką oraz Ks. Dziekan i Proboszcz parafii św. Ap. Piotra
              i Pawła w Nowogrodźcu z parafianami, uczniowie, nauczyciele oraz katecheci naszej szkoły
              w zorganizowanej pielgrzymce autokarowej. Błogosławioną Siostrę Rosarię możemy prosić
              w różnych sprawach o pomoc, gdyż już jest w niebie. Możemy modlić się za jej wstawiennictwem wtedy, gdy przeżywamy jakąś trudność, gdy sobie z czymś nie radzimy.

                          Wcześniej, do 7 czerwca napływały do naszej szkoły prace plastyczne w związku
              z międzyszkolnym konkursem „Błogosławiona Siostra Rosaria strażniczką Nowogrodźca”. Spośród około 40 prac wyłoniono zwycięzców w dwóch kategoriach.

              Kategoria starsza (kl. V – VIII)

              1. miejsce: Emilia Siembida (8c)

              2. miejsce: Julia Gumięga (6b)

              3. miejsce: Magdalena Wołoszyn (8d) i Wiktoria Urbaniak (5c)

               

              Kategoria młodsza (kl. I-IV)

              1. miejsce: Martyna Zamojska (kl. 3 SP Ocice)

              2. miejsce: Wiktor Mańkowski 1a

              3. miejsce: Karolina Walczak 1a

                          Trzy pierwsze miejsca otrzymały nagrody książkowe oraz rozwijające talent plastyczny. Ponadto zwyciężczyni w kategorii starszej zapewniono wyjazd na beatyfikację, a w młodszej udział w koncercie „Wierne Miłości” na cześć błogosławionych we Wrocławiu. Nad przygotowaniem
              i przebiegiem konkursu czuwali katecheci: s. Renata Gostomska, p. Magdalena Kalisz oraz
              ks. Karol Diduszko

              ks. Karol Diduszko

            • Organizacja zakończenia roku szkolnego

            • 24 czerwca 2022 r. - zakończenie roku szkolnego :
              8.00 - Msza święta w kościele pw. Św. Piotra i Pawła w Nowogrodźcu
              9.00-  klasy I- III udają się na apel w auli szkolnej,  po apelu na spotkanie w klasach z wychowawcami.
                        klasy IV - VIII - udają się do klas na spotkanie z wychowawcami, następnie ok godz. 10.00 na apel na auli  szkolnej dla klas IV - VIII

              Autobusy rano wg obowiązującego rozkładu, powrotny o godzinie 11.30 we wszystkich kierunkach.

               


              Dyrektor Szkoły Podstawowej
              im. Bolesława Chrobrego w Nowogrodźcu
              Urszula Troszczak - Krzywdzińska

            • Krajowe Odznaki Jakości eTwinning dla klasy 1a

            • W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie klasy 1a pod kierunkiem p. Ewy Izydorczyk realizowali cztery międzynarodowe projekty eTwining: „Deep Art”, ,, Nature  Friendly Kids” ,, Happy Kids With STEAM” i,,Robomaker”.

              Projekt po spełnieniu wymogów formalnych, zostały oceniony pod kątem następujących kryteriów: innowacyjność pedagogiczna i kreatywność, integracja z programem nauczania, komunikacja i wymiana informacji pomiędzy szkołami partnerskimi, współpraca pomiędzy szkołami partnerskimi, wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych, trwałość i możliwość ponownego wykorzystania.

              Jesteśmy niezmiernie dumni, że nasza praca w ramach  projektów  eTwinning „Deep Art” i ,, Nature  Friendly Kids”  została nagrodzona wyjątkowym odznaczeniem – Krajową Odznaką Jakości.

              Odznaka ta jest przyznawana przez Krajowe Biuro eTwinning tym nauczycielom, których praca w ramach partnerstwa uznawana jest za wyróżniającą w naszym kraju. Jest ona wyrazem uznania dla nauczycieli i uczniów za zaangażowanie w działania poświęcone eTwinningowi. Dla uczniów jest to wspaniałą motywacją do dalszej pracy, a dla szkoły prestiżem i wyrazem otwarcia się na współpracę europejską.

              Głównym założeniem projektu „Deep Art”  było stworzenie uczniom warunków i możliwości  wyrażania  swoich uczuć i myśli za pomocą sztuk wizualnych, rozwijania swojego artystycznego myślenia i umiejętności produkcyjnych poprzez pracę zarówno indywidualną, jak i zespołową, aby zwiększyć ich zainteresowanie sztukami wizualnymi oraz otworzyć drzwi do zabawy i kolorowy świat dla uczniów dzięki narzędziom web2 poprzez zintegrowanie ich estetycznego punktu widzenia z technologią. Głównym celem projektu było rozwijanie zainteresowania światem  poprzez poznanie dzieł sztuki wybitnych malarzy; zapoznanie z różnymi technikami plastycznymi oraz eksperymentowanie z różnymi narzędziami i materiałami. W wyniku ścisłej współpracy powstały prezentacje i filmy podsumowujące działania w danych miesiącach, wspólnie opracowany escape room, artystyczny alfabet, roślinny napis ,,9 maja Dzień eTwinning”, zwierzęta Mondriana w serwisie Canva, wspólna praca nad puentylizmem, wspólna praca na rzecz kubizmu, wiosenna łąka w Colorillo, prezentacja w formularzu gogle.

              ,,Nature in Art „to międzynarodowy projekt, który kierowany był do dzieci w wieku 6-11 lat. Wzięło w nim udział 27 partnerów z  Polski, Włoch, Gruzji i Turcji. Współpracę rozpoczęliśmy w sierpniu, a zakończyliśmy w pierwszych dniach kwietnia. Głównym założeniem projektu było poznanie twórców dzieł, których tematem przewodnim jest przyroda (Piet Mondrian, Wassily Kandinsky, Salvador Dali, Vincent Van Gogh). Projekt „Nature in Art” łączył dwa tematy: przyrodę i sztukę. Na przestrzeni dziejów artyści byli pod wpływem przyrody. Przyroda była źródłem inspiracji. Uczniowie stworzyli własne, niepowtarzalne prace inspirowane twórczością wspomnianych malarzy. Głównym celem projektu było rozwijanie zainteresowania światem przyrody poprzez poznanie dzieł sztuki wybitnych malarzy; zapoznanie z różnymi technikami plastycznymi oraz eksperymentowanie z różnymi narzędziami i materiałami. W wyniku ścisłej współpracy powstały prezentacje i filmy podsumowujące działania w danych miesiącach, wspólnie opracowany escape room, opowiadanie w Storyjumper, prezentacja w formularzu google „Dźwięki natury” oraz wielojęzyczny słownik pojęć związany z tematem projektu.

              Projekt odbywał się w ramach zajęć lekcyjnych i miał charakter interdyscyplinarny.

              Czekamy na  odznaki za pracę w pozostałych projektach.

                                                                                           

               Oprac. Ewa Izydorczyk

            • CZYTANIE JEST ZAWSZE MODNE!!!

            • Z takim hasłem realizowaliśmy w tym roku projekt czytelniczy w naszej szkole. Zgłębiliśmy wiedzę teoretyczną…

              Już 6 minut poświęconych na czytanie pozwala obniżyć ciśnienie tętnicze i o 68%, obniża poziom hormonu stresu. Regularne czytanie wzmacnia pamięć, chroni przed alzheimerem i sprawia, że mózg się wolniej starzeje. Na dodatek może wydłużyć nam życie aż o 2 lata! Jakie jeszcze korzyści można odnieść dzięki systematycznemu sięganiu po lektury? Sprawdziliśmy, dlaczego warto czytać książki!

              Eksperci przekonują, że już nawet jedna przeczytana powieść może przyczynić się do powstania nowych połączeń pomiędzy neuronami w mózgu.

              Stymulowanie tego organu do wydajniejszej pracy pozwala na to, by lepiej funkcjonował i stale się rozwijał. Proces ten ma szczególne znaczenie zwłaszcza dla dzieci, które dzięki czytaniu nie tylko lepiej myślą, są inteligentniejsze, stają się bardziej kreatywne i pobudzają wyobraźnię, ale także mogą być bardziej empatyczne. Jak to możliwe?

              Gdyż mózg lubi… czytać!                                                                              

              Jeśli ludzki mózg jest jak komputer, to książki działają na niego jak specyficzny symulator rzeczywistości, który trenuje nasz umysł.  Niemal każdy przeczytany dłuższy tekst można traktować jak rodzaj „gimnastyki”, która poprawia naszą pamięć i zwiększa możliwości mózgu.

              Następnie przeszliśmy do działania…Zgromadziliśmy i odczytaliśmy najciekawsze cytaty o książkach. Wybraliśmy najciekawsze. Wykonaliśmy plakaty wzbogacone elementami graficznymi. Przygotowaliśmy wystawę i przenieśliśmy się w magiczny świat literatury

              Nie pozwoliliśmy, aby plakaty zakurzyły się w szkole. Przygotowaliśmy happening w formie STREET-ART (SZTUKA ULICY). Na początku odczytaliśmy przemówienie na temat stanu czytelnictwa, wiersze uczniów o przydatności czytania, rysowaliśmy otwarte księgi, z których wyrastały ogrody wiedzy, na chodnikach pojawiły się krótkie hasła-czytam-rozumiem, wiem, ogarniam…Skandowaliśmy hasła: książki inspirują, czy tu, czy tam wszystko czytam… Trasa przemarszu została oznakowana strzałkami-WSZYSTKIE DROGI PROWADZĄ DO BIBLIOTEKI! Przechodnie zatrzymywali się, chwaląc naszą akcję, z balkonów usłyszeliśmy brawa od mieszkańców. Na koniec odczytaliśmy rozprawkę na temat, czy warto czytać książki? W bibliotece miejskiej czekały na nas panie, które motywowały nas do częstego odwiedzania czytelni. Wszyscy uczniowie otrzymali drobne prezenty. Przeczytaliście wszystko? BRAAAAWO!!! Teraz popatrzcie na zdjęcia…

               

                                                                     Małgorzata Jakubowska z klasą 7a

                                                                                Współpraca: Barbara Szewczak-Świrska, Bernardeta  Kowalska

            • XXVI Ogólnopolski Festiwal Piosenki Ekologicznej EKOPIOSENKA 2022

            • XXVI Ogólnopolski Festiwal Piosenki Ekologicznej „Ekopiosenka 2022” odbył się 4 czerwca w Młodzieżowym Centrum Kultury. Patronat honorowy nad imprezą objął Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy.

              Do pierwszego etapu, który odbył się 11maja zgłosiło się 78 uczestników. Do kolejnego zakwalifikowano 49 wokalistów, a po przesłuchaniu nadesłanych prezentacji jury wybrało 29 najlepszych wykonawców, którzy prezentowali swoje umiejętności wokalne w sobotę 4 czerwca na gościnnej scenie Młodzieżowego Centrum Kultury.

              Jury w składzie Jerzy Słota Muzyk, multiinstrumentalista, kompozytor i wokalista, członek zespołu VOX , Anna Piwowarczyk dyrektor MCK w Legnicy, pedagog śpiewu oraz Justyna Guzdek Skuza nauczyciel śpiewu, muzyk, opiekun zespołu gospel MCK Legnica przyznało nagrody najlepszym wykonawcom.

              Z radością informujemy, że uczennica Aleksandra Kowalik ze Szkoły Podstawowej im. B. Chrobrego w Nowogrodźcu  w kategorii soliści Szkoła Podstawowa urodzeni w latach 2011 -2009 zajęła ex aequo I miejsce z reprezentantem Szkoły Muzyki Rozrywkowej Śpiewu.

                                                                                                            Występ Oli

              Opiekun Renata Dziuba

        • Nagłówek