• Co się w szkole dzieje?

            • 21 listopada Dniem Życzliwości.

            • Na początek krótka historia Dnia Życzliwości

              Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień określany także Dniem Dobrych Uczynków to święto obchodzone na całym świecie (w około 180 krajach) 21 listopada. Dzień ten ma długą tradycję, która rozpoczyna się w Stanach Zjednoczonych, w 1973r., kiedy to dwaj bracia Brian i Michael McCormack zareagowali na konflikt zbrojny pomiędzy Egiptem a Izraelem. Chcieli oni pokazać światu, że walka zbrojna i zawiść to zło, które niszczy, a nie buduje. Początkowo idea Dnia Życzliwości miała za zadanie przekonać rządzących do unikania konfliktów zbrojnych w rozwiązywaniu problemów. Tylko pokojowe działania są w stanie przyczynić się do poprawy życia na świecie. Pierwotną nazwą Dnia Życzliwości było „Hallo World Day”, co idealnie obrazuje ideę święta, a więc mówienie „hallo” (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Głównym celem Dnia Życzliwości jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, dobroć, okazywanie sobie bezinteresownej pomocy. Tego dnia zwraca się również uwagę na pokój na świecie. Jest to dobry moment, aby przypomnieć sobie jak ważne w codziennym życiu są proste słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia oraz uśmiech. Czasami okazanie komuś serdeczności oraz obdarzenie go szczerym uśmiechem to wiele więcej, niż może się nam wydawać. Poza tym dobro i pozytywna energia, którą dajemy innym zawsze do nas wraca. Ważne, abyśmy pamiętali o tym nie tylko od święta, ale każdego dnia. (żródło:https://pedagogonline.pl)

               

              “Tak łatwo być życzliwym. Naprawdę łatwo.” 

              Pan Tushman

               

              Uczniowie klasy 1c postanowili wprowadzić ten wyjątkowy dzień do naszej społeczności szkolnej. Przygotowali laurki i piosenkę, i całą grupą ruszyli do swoich kolegów i nauczycieli, by podzielić się dobrym słowem. Mamy nadzieję, że dzisiejsza atmosfera zostanie z nami na dłużej, a życzliwość będzie gościć w naszej szkole każdego dnia.

               

               

              Marta Cydzik

            • Klasy 5b i 5c zwiedziły zamek Grodno w Zagórzu Śl., Walim i Szczawno Zdrój

            • Wycieczka klas Vb i Vc odbyła się dnia 15 listopada 2023 r. Głównym celem wycieczki było zwiedzenie wybranych atrakcji turystyczno – krajoznawczych okolic Wałbrzycha. Skoncentrowaliśmy się na zabytkowym średniowiecznym zamku Grodno w Zagórzu Śląskim, zwiedziliśmy podziemne sztolnie kompleksu „Riese” w Walimiu oraz spacerowaliśmy po uzdrowiskowym Szczawnie Zdroju.

              W Zagórzu Śląskim przeszliśmy na zamkową górę przez rezerwat przyrody „Chojna”. Uczniowie poznali różne gatunki roślin i zwierząt, występujące na terenie rezerwatu. Na zamku zostali oprowadzeni przez przewodnika, który w ciekawy sposób przedstawił historię warowni. Uczniowie podziwiali dekoracje sgraffitowe, portale, a także przepiękną panoramę z wieży zamkowej.

              W Walimiu zwiedziliśmy podziemne sztolnie z czasów II wojny światowej, należące do jednego z siedmiu kompleksów „Riese”, wybudowanych przez Niemców w Górach Sowich. Uczniowie poznali tragiczne losy więźniów, pracujących w niezwykle trudnych warunkach w sztolniach w czasie wojny. Opowieści przewodnika skłoniły nas do refleksji i uświadomiły nam, że znajdowaliśmy się nie tylko w miejscu niewolniczej pracy więźniów, ale i w miejscu kaźni.

              Ostatnim punktem wycieczki był spacer po parku zdrojowym, hali spacerowej i deptaku miejskim w Szczawnie Zdroju. W magicznej scenerii listopadowego wieczoru podziwialiśmy dom zdrojowy, przepiękne wille i pensjonaty, wieżę Anny i pomnik Henryka Wieniawskiego, który dwukrotnie przebywał i koncertował w tym uzdrowisku.

              Wycieczka umożliwiła uczniom zintegrowanie się oraz kształtowanie zainteresowań krajoznawczych w trakcie aktywnego wypoczynku. Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.

               

              Sylwia Parada

               

            • Z wizytą na akademii w przedszkolu

            • 14 listopada 2023 r. uczniowie wszystkich klas pierwszych mieli ogromną przyjemność oglądać akademię przygotowaną przez dzieci uczęszczające do naszego przedszkola z okazji święta odzyskania niepodległości. Przedszkolaki zaprezentowały się bardzo profesjonalnie, nie zabrakło recytacji i piosenek patriotycznych śpiewanych indywidualnie i chórem oraz układów choreograficznych z flagami i biało-czerwonymi sercami. Uczniowie klas pierwszych ze wzruszeniem parzyli na swoich młodszych kolegów, wspominając tak niedawno wspólnie spędzany czas. Występ nagrodzili gorącymi brawami.

              Nie obyło się również bez uścisków z Paniami wychowawczyniami, a zdziwienie pierwszaków z powodu „skurczenia się” ich ówczesnych krzesełek było bezcenne.

              Dziękujemy bardzo za zaproszenie.

               

              Marta Cydzik

          • Świętowaliśmy 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę
            • Świętowaliśmy 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

            • 10 listopada b.r. w naszej szkole odbył się Przegląd Pieśni Patriotycznej. W uroczystości uczestniczyli uczniowie, Grono Pedagogiczne i zaproszeni goście: p. Zofia Bokszańska - przedstawicielka Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koła Miejsko - Gminnego Nowogrodziec, p. Andrzej Drąg - Zastępca Burmistrza Nowogrodźca, p. Marta Kołodziejska - Kierownik Zakładu Obsługi Szkół w Nowogrodźcu, p. Izabela Żukowska-Maziarz - Dyrektor Przedszkola Publicznego w Nowogrodźcu.

              Naszą szkołę spotkało wielkie wyróżnienie. Pani Bokszańska przekazała nam swój mundur, który zostanie umieszczony w Galerii naszej szkoły.

              W części artystycznej uczniowie klas III b, IVb, IVc, Vb, Vc, VIa, VIIa, VIIc pod nadzorem swoich wychowawców przygotowywali prezentację wybranego utworu o tematyce wojennej i patriotycznej. Wyżej wymienione klasy zostały wybrane po wcześniejszym przeprowadzonym konkursie. W repertuarze znalazły się pieśni:

              V c - „Płynie Wisła, płynie”,

              IV c - „Przybyli ułani pod okienko”,

              V b - „Wojenko, wojenko”,

              VII a - „Pierwsza Brygada”,

              VI a - „Serce w plecaku”,

              VII c - „Dziewczyna z granatem”,

              IV b - „To moja Polska”.

              W Przeglądzie reprezentanci klas młodszych, uczniowie klasy IIIb, zaprezentowali piosenkę „11 listopada” w układzie choreograficznym z flagami. W tym dniu nie tylko mogliśmy wysłuchać pieśni patriotycznych w wykonaniu wybranych klas, ale sami również włączyliśmy się w ogólnopolską akcję śpiewania hymnu państwowego. Była to niezwykle podniosła i wzruszająca chwila, kiedy z ust wszystkich zgromadzonych uczniów i nauczycieli wybrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”.

              Opracowała Sylwia Parada

              zdjęcia ze strony: https://www.facebook.com/p/Gmina-i-Miasto-Nowogrodziec

          • Szkoła do hymnu
            • Szkoła do hymnu

            • Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. Co roku 11 listopada oddajemy cześć Polakom, którzy dzięki patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli naszą wolność. Już od najmłodszych lat, powinno się rozbudzać u dzieci zainteresowanie swoją Ojczyzną i kształtować poczucie dumy z przynależności do Narodu Polskiego. Dlatego też, uczniowie klas 1-3 naszej szkoły bardzo uroczyście uczcili ten wyjątkowy dzień- włączyli się do kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu” polegającej na uroczystym odśpiewaniu "Mazurka Dąbrowskiego" o godzinie 11.11 w przeddzień uroczystości tj. 10.11. Nie zabrakło też wspaniałych prac plastycznych, konkursów i zabaw. Tego dnia zdecydowanie królowały dwa kolory: biały i czerwony. Święto Odzyskania Niepodległości zdecydowanie było radosnym dniem w naszej szkole i mamy nadzieje, że pozostanie w pamięci naszych "Małych Polaków”.

              Ewa Izydorczyk

            • "Dzień zdrowego śniadania"

            • Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu mamy energię do nauki i siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. Zdrowe śniadanie dostarcza energię organizmowi , a także pozytywnie wpływa na koncentrację podczas lekcji. 8 listopada 2023r. przekonali się o tym uczniowie klas 1-3 biorąc udział w akcji "Dzień zdrowego śniadania". Akcja ta stanowiła doskonały pretekst do poznania zasad zdrowego odżywiania oraz rozmowy na temat zbilansowanych posiłków. Dzieci przygotowały i spożyły wspólnie zdrowe przekąski. Trzymamy kciuki, aby zdrowe odżywianie stało się ich nawykiem. 

              Marta Cydzik


               

            • POMOC DLA KLEKUSIOWA

            • UWAGA!

              W dniach 7-20 listopada 2023 r. w naszej szkole ma miejsce akcja charytatywna mająca na celu wsparcie dzikich zwierząt.

              Więcej o zwierzętach dowiesz się na stronie Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt "Klekusiowo" (https://klekusiowo.pl/)

              Zachęcamy klasy IV, V, VI, VII i VIII do aktywnego włączenia się w zbiórkę:

              - suchej i mokrej karmy dla psów oraz kotów - a i jeże oraz szopy będą wdzięczne ;-)

              - środków czystości (proszki, płyny do mycia podłóg, ręczniki papierowe).

              Dodatkowo w ramach pomocy zapraszamy do zakupu pysznych bułeczek (I piętro, budynek A). Pieniądze również przeznaczymy na potrzeby zwierząt.

               

              Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego i Młodzieżowej Rady ;-)

               

          • Obróbka papieru
            • Obróbka papieru

            • W ramach realizacji treści dotyczących poznania rodzajów papierów w klasach IV i V wykonywaliśmy jesienne obrazki oraz bukiety z liści origami. Wykorzystaliśmy narzędzia i materiały zakupione w ramach projektu #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI, a mianowicie: klej, nożyczki, nożyki do tapet, drewniane patyczki. Kolorowy papier zakupiła Rada Rodziców. Prace sprawiły uczniom ogromną radość, a efekty możemy podziwiać na fotografiach, gazetkach szkolnych i wystawach w pracowni technicznej.

              J.Zborowska

          • Laboratoria Przyszłości 2023/2024
            • Laboratoria Przyszłości 2023/2024

            • W Szkole Podstawowej w Nowogrodźcu realizowany jest projekt Laboratoria Przyszłości #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI. Rok szkolny 2023/24 jest trzecim rokiem działań w w/w zakresie. Nasi uczniowie podczas zajęć w Pracowni Technicznej korzystają z nowoczesnego sprzętu i pomocy dydaktycznych. Dzięki temu aktywizujemy uczniów i wzbudzamy większe zainteresowania zajęciami lekcyjnymi. Dzieci i młodzież uczą się praktycznych czynności życia codziennego. Rozwijamy ich talenty poprzez doświadczenia i zabawę.

              J. Zborowska

            • „Misje sercem Kościoła” – SP Nowogrodziec miejscem wielkich serc! Było kolorowo, a duch misyjny gościł wszędzie!

            • Tydzień Misyjny w Szkole Podstawowej i parafii w Nowogrodźcu już za nami.

              Obchody Światowego Tygodnia Misyjnego „Misje sercem Kościoła" w 2023 roku przypadły od 22 do 29 października, była to okazja do szerzenia idei misyjnej oraz popularyzacji chęci pomagania. Jest to święto patronalne Papieskich Dzieł Misyjnych oraz dzień solidarności misyjnej w całym Kościele powszechnym, a także tydzień modlitw za misjonarzy posługujących na całym świecie. Tegoroczny temat zainspirował nas byśmy stali się świadkami Jezusa w naszej szkole i kościele parafialnym oraz otworzyli nasze serca na potrzeby Kościoła misyjnego.

              Każdy dzień w naszej szkole i kościele parafialnym przeznaczyliśmy na poznawanie jednego kontynentu. Ponieważ symbolice misyjnej każdemu z kontynentów odpowiada konkretny kolor, zatem zaprosiliśmy uczniów, aby w danym dniu przyszli ubrani zgodnie z tymi kolorami:

              w poniedziałek na zielono Afryka

              we wtorek na czerwono Ameryka,

              w środę na biało – Europa,

              w czwartek na niebiesko Oceania,

              w piątek na żółto Azja.

              Każdego dnia przez cały tydzień, była również zorganizowana „przerwa misyjna”, na której uczniowie rozprowadzali „Herbatki misyjne”. Otwartość serc naszych uczniów, Grona Pedagogicznego i pracowników szkoły była ogromna. Z tej akcji zebraliśmy ofiarę pieniężną w wysokości 1. 288,62 zł, która została przesłana na projekty misyjne (np. budowa studni, budowa szkoły, szpitala, na leki, żywność itp.) do Papieskiego Dzieła Misyjnego w Warszawie. Akcja pokazała wrażliwość serc i gotowość niesienia pomocy dzieciom i dorosłym borykającym się z biedą, również na innych kontynentach.

              Akcja Tygodnia misyjnego poprzedzona została przygotowaniem gazetki ściennej o tematyce misyjnej i wiadomościach o pięciu kontynentach oraz przeprowadzeniem lekcji na temat misji.

              Natomiast we wtorek misyjny wybrani uczniowie, wykorzystując swoje umiejętności ze znajomości języków obcych, podczas nabożeństwa różańcowego modlili się za poszczególne kontynenty w różnych językach, między innymi: w języku francuskim, suahili, hiszpańskim, japońskim, angielskim, włoskim, niemieckim i łacińskim.

              A więc w tegorocznym „Tygodniu misyjnym” staliśmy się wszyscy prawdziwymi świadkami w naszych rodzinach, pracy, szkole, wśród przyjaciół i znajomych.

              Składamy serdeczne podziękowanie uczniom, Gronu Pedagogicznemu oraz pracownikom SP w Nowogrodźcu za włączenie się w „Tydzień misyjny.”

              Nasza szkoła również w akcji „ Adpocja na odległość” adoptowała od października nową uczennicę, która znajduje się w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej, z powodu śmierci mamy. Dziewczynka nazywa się Njeri Lorina Waithira ma 12 lat, pochodzi z Kenii. Jest zdolna i pragnie bardzo się uczyć.

              Poprzedni nasz adoptowany uczeń Charles Mkurithi z Nairobi (Kenia) w sierpniu tego roku ukończył szkołę, również dzięki naszemu wsparciu.

              Otwórzmy serca na comiesięczną zbiórkę pieniężną na pomoc dla Njeri Lorin i angażujmy się w tę akcję przez cały rok szkolny, by spełniać pragnienia dzieci w dalekich krajach misyjnych.

              koordynatorka „Tygodnia Misyjnego” s. Renata Gostomska

              Kilka zdjęć upamiętniających „Tydzień misyjny” oraz list od misjonarza Ks. Jan Marciniaka

            • "Bal Wszystkich Świętych"

            • Dnia 26 października 2023r., po kilkuletniej przerwie, uczestniczyliśmy w Balu Wszystkich Świętych. Na Bal najliczniej przybyli najmłodsi uczniowie, przebrani w różnorodne stroje, przypominające święte postacie. Bal rozpoczęliśmy od staropolskiego poloneza, po czym wspólne bawiliśmy się w tańcu oraz braliśmy udział w konkurencjach sportowych. Podczas zabawy zostały nagrodzone najpiękniejsze stroje oraz prace plastyczne, które przedstawiały wizerunki ulubionych świętych. Wspaniała zabawa przepleciona została licznymi konkursami, w których dzieci chętnie brały udział, a zwycięzcy nagradzani byli drobnymi upominkami. Uczestnicy mogli również posilić się słodkim poczęstunkiem, który został przygotowany przez księży z naszej parafii.

              Uważam, że Bal Wszystkich Świętych można zaliczyć do udanych, a wspomnienia na długo pozostaną w naszej pamięci. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólną zabawę!

               

              Magdalena Kalisz

            • Konkurs „Mój różaniec”

            • W dniach 25.09.2023 – 09.10.2023r. w Szkole Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Nowogrodźcu został przeprowadzony konkurs na wykonanie różańca pt. „Mój różaniec”. Konkurs został przeprowadzony w klasach I - V, w dwóch kategoriach wiekowych, tj. dla klas I- III oraz IV-V. W konkursie udział wzięło 62 uczniów.

              Uczestnicy wykazali się dużą pomysłowością i zaangażowaniem. Do wykonania prac użyto rozmaitych materiałów, takich jak jarzębina, kasztany, groch, żelki, ciastka, śrubki i wiele innych.

              Komisja oceniająca starała się nagrodzić najbardziej oryginalne prace.

              Nagrodzeni zostali następujący uczniowie:

              Klasy I-III
              I- miejsce Kacper Nizioł, kl. IId
              II- miejsce Michał Szczur, kl. IIIc
              III- miejsce Paweł Czubak, kl. IIIb

              Wyróżnienia:
              Maksymilian Kalus, Id
              Julian Klich, kl. Ia
              Nataniel Szynka, kl. IIIa
              Milena Urabaniak, kl. IIIc
              Marta Czajkowska, kl. IIIb

              Klasy IV-V
              I- miejsce Julia Magera, kl. IVc
              II- miejsce Dominik Hyjek, kl. Vb
              III- miejsce Sebastian Wełpa, kl. IVa


              Prace wszystkich uczestników mogliśmy oglądać na wystawie przez cały miesiąc. Pomysłowość i jakość wykonanych prac ukazały wielorakość posiadanych talentów.

               

              Organizator konkursu: Magdalena Kalisz

            • W poszukiwaniu złota

            • We wtorek, 10 października, uczniowie klasy 3a i 3b wyruszyli w podróż pełną przygód do Złotego Stoku położonego w Górach Sowich. Znajduje się tam kopalnia, w której wydobywano kiedyś złoto.

              Po przyjeździe zostaliśmy serdecznie przywitani przez przewodnika, który zabrał nas w fascynującą podróż do wnętrza kopalni. W trakcie zwiedzania opowiedział nam historię wydobywania złota z tego miejsca. Górnictwo w Złotym Stoku sięga czasów średniowiecza. Kiedy podążaliśmy za przewodnikiem, przekazywał nam informacje na temat technik wydobywczych stosowanych w przeszłości oraz życia górników. Byliśmy pod wrażeniem trudu i determinacji, jakie musieli wykazać górnicy, aby wydobyć cenny materiał spod ziemi.

              Przewodnik pokazał nam również niektóre narzędzia i maszyny używane do wydobycia złota. Było to fascynujące zobaczyć, jak technologia górnicza ewoluowała na przestrzeni wieków. Zobaczyliśmy skarbiec kopalni oraz pokój (w dawnych czasach) alchemiczny. Następnie przeszliśmy przez tunel strachu, w którym roiło się od pajęczyn i szkieletów. Kolejną atrakcją był „Wodospad Życzeń”, gdzie wypowiada się życzenia, a on kiedyś je spełni (jeśli chodzi o rzeczy materialne rzuca się do wodospadu złoto głupców, czyli piryt, aby stawkę podwoić). Niesamowitą atrakcją okazał się pociąg, który wywiózł nas z kopalni.

              Na powierzchni mieliśmy okazję poczuć się jak prawdziwi poszukiwacze złota. Każdy z nas otrzymał talerz z wymieszanym piaskiem i złotem. Naszym zadaniem było wypłukiwanie piasku z talerza. Kiedy piasek został w części wypłukany, były widoczne połyskujące w słońcu grudki złota. Oprócz płukania piasku mogliśmy wydobywać minerały i kamienie szlachetne np. rubiny czy ametyst. Ostatnim punktem naszej wycieczki było zwiedzenia Średniowiecznej Osady Górniczej. Zobaczyliśmy unikatową na skalę europejską replikę Średniowieczną Osadę Górnicza, na którą składają się działające urządzenia zbudowane w skali 1:1. Mieliśmy okazję przekonać się, jak ciężka była praca mieszkańców osady. Na trasie naszej wycieczki znalazł się również dom kata, w którym poznaliśmy wykorzystywane przez laty narzędzia tortur. Bardzo chętnie skorzystaliśmy z placu zabaw również ze zrekonstruowanymi dawnymi urządzeniami.

              Pełni wrażeń wróciliśmy do domów. Było naprawdę ciekawie.


              E. Izydorczyk, J. Zborowska

          • Nagłówek