• Co się w szkole dzieje?

            • Dolnośląski Program Wspierania Talentów

            • Szanowni Państwo,

              Samorząd Województwa Dolnośląskiego stworzył program, który będzie wspierał utalentowanych Dolnoślązaków, w ramach Dolnośląskiego Programu Wspierania Talentów.

              Głównym celem i zadaniem Programu jest przyznanie stypendium utalentowanym osobom, by umożliwić im start w prestiżowych międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeniach.O jednorazowe stypendium może ubiegać się osoba, która jest uczniem (słuchaczem) lub studentem (tryb stacjonarny, studia I i II stopnia) szkoły podstawowej albo ponadpodstawowej lub uczelni z terenu województwa dolnośląskiego.

              Wnioskodawca może ubiegać się o jednorazowe stypendium nie częściej niż jeden raz w roku budżetowym, jednak nie później niż do dnia 31 października danego roku.

              Zwracam się do Państwa z prośbą o rozpropagowanie informacji o realizowanym Programie, poprzez umieszczenie na swojej stronie internetowej oraz tablicy ogłoszeń.

               

              Dane kontaktowe do osoby merytorycznej:

              Anna Kokot – Rutkowska

              Tel: 71 377 28 13

              gromadzenie@wroclaw.dbp.wroc.pl 

               

              Lucyna Kurowska-Trudzik

              Tel: 71 377 28 08

              Sekretariat-wroclawdbp@edu.dolnyslask.pl

              Poniżej zamieszczam link dot. programu, a w załączeniu pismo Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego, Marcina Krzyżanowskiego.

              https://dbp.wroclaw.dolnyslask.pl/biblioteki/wroclaw/wroclaw-wydarzenia/6046-dolnoslaski-program-wspierania-talentow

               

              Pozdrawiam

              Kamil Ługowski

               

              Dział Ekonomiczno-Finansowy

              Wydział Edukacji

              Departament Spraw Społecznych i Rynku Pracytel. 71 776 30 31

              ul. Walońska 3-5,

              50-413 Wrocław 

               

              Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

              Wybrzeże J. Słowackiego 12-14, 50-411 Wrocław

              http://www.dolnyslask.pl

               

            • Wycieczka do Kulturinsel w Niemczech

            • W dniu 10 kwietnia 2024r. klasy 3a i b uczestniczyły we wspaniałej, pełnej przygód wycieczce do Parku Rozrywki Kulturinsel Einsiedel. Zwiedziły skansen ludu Turisede na świeżym powietrzu w niemieckiej Saksonii. Korzystały z atrakcji: niekończących się tuneli, podziemnych labiryntów, zaczarowanych zamków i tajnych przejść. Każdy z uczestników wyprawy miał okazję wypróbować swych sił we wspinaczce i w pokonywaniu naturalnych przeszkód: konary drzew, korzenie, drewniane przejścia.  Dzieci podziwiały zwierzęta: pawia, kury, krowy, byki, surykatki. Zapoznały się walutą Euro i dokonywały samodzielnych zakupów słodkich i słonych przekąsek oraz pamiątek. Zmęczeni, ubrudzeni, ale bardzo szczęśliwi wrócili do Nowogrodźca. Uczniowie dziękują Rodzicom za sfinansowanie wycieczki. Wspomnienia na długo pozostaną w ich pamięci. Z niecierpliwością czekają na następny, czerwcowy wyjazd.

              Oprac. J.Zborowska

          • Warsztaty dla dzieci z partnerskiej szkoły w Großdubrau
            • Warsztaty dla dzieci z partnerskiej szkoły w Großdubrau

            • W dniu 13 marca 2024r. w naszej szkole gościliśmy uczniów klas IV z niemieckiej szkoły w Großdubrau. Po słodkim, powitalnym poczęstunku, dzieci uczestniczyły w warsztatach wykonywania dzieł metodą String Art, czyli wyplatania obrazków z nici, które owija się wokół wbitych w powierzchnię gwoździ. Zajęcia odbyły się w szkolnej pracowni technicznej, która jest doskonale wyposażona w materiały tekstylne i narzędzia stolarskie. Potrzebne akcesoria zostały zakupione w ramach projektu #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI, a mianowicie: młotki metalowe, gumowe i drewniane, dłuta, kombinerki, obcęgi, skrzynki narzędziowe, pęsety, kolorowe kordonki. Dzięki darowiźnie Rodziców- przyjaciołom szkoły, mieliśmy materiał drzewny, który nasi konserwatorzy pocięli na pilarce zakupionej z programu #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI, a uczniowie klas V wyszlifowali papierem ściernym, zakupionym przez szkołę. Współpraca wielu podmiotów przyczyniła się do radosnej pracy dzieci z Niemiec i naszych czwartoklasisów, którzy im towarzyszyli podczas warsztatów. Tematyką wykonywanych prac było jajko wielkanocne. Uczniowie i ich nauczyciele zainteresowani byli pracami wytwórczymi naszych uczniów, które stanowiły element dekoracyjny pracowni. Zaciekawieni byli również działaniem drukarki 3D i pracami, które zostały na niej wydrukowane. Wytwory swoich prac, uczniowie zabrali ze sobą do domów, a niemieccy nauczyciele otrzymali obrazki String Art, wykonane przez uczniów klas VI oraz kartki wielkanocne, których elementy zostały wykonane na szydełku. Po dwugodzinnych warsztatach uczniowie uczestniczyli w zajęciach sportowych, gdzie rywalizowali na torze przeszkód wspólnie z rówieśnikami z Polski. Radosna zabawa była wyczerpująca, ale przyczyniła się do zjedzenia ze smakiem obiadu w szkolnej stołówce. Nad zagospodarowaniem czasu naszym gościom pracowali: Dyrektor szkoły U.Troszczak-Krzywdzińska, wicedyrektorzy: K.Kędzia i B.Ruszel, E.Boczek-Klich - tłumacz j.niemieckiego, W.Jasiński - zajęcia sportowe, J.Zborowska - warsztaty techniczne oraz wybrani uczniowie klas IVa,b,c.

              Oprac. J.Zborowska, E.Boczek-Klich

            • „Lizak misyjny dla Loriny”

            • Szkolne Koło charytatywno - misyjne zorganizowało przed Świętami Wielkanocnymi w SP Nowogrodziec, akcję „Lizak misyjny dla Loriny Waithira”. Lorina została adoptowana  przez naszą szkołę w ramach programu „Adopcja na odległość”. Lorina ma 12 lat i mieszka w Kenii w Afryce, wspieramy ją w każdym miesiącu skromnymi ofiarami, dlatego zapragnęliśmy przed świętami wesprzeć trochę większą ofiarą, by Lorina mogła dalej swobodnie się uczyć, jak również rozwijać swoje talenty , a także się leczyć. Larisa straciła mamę i pochodzi z bardzo biednej rodziny.

              Pragniemy bardzo serdecznie podziękować Rodzicom oraz całej społeczności szkolnej za tak owocne włączenie się w tę akcję. Dzięki waszym otwartym sercom zebraliśmy kwotę 1.193,21 zł. , która została przesłana do Kenii do o. Jana Marciniaka, który jest naszym łącznikiem z Loriną.

              Jeszcze raz serdeczne podziękowania za otwartość serc, dzięki Wam Lorina może się dalej uczyć, rozwijać swoje talenty i normalnie brać udział w zajęciach szkolnych.

              W załączeniu list od Ojca Jana Marciniaka skierowany do naszej społeczności oraz zdjęcie Loriny.

              s. Renata Gostomska

              Poniżej podziękowania od księdza misjonarza.

              Szczęść Boże Sr. Renata,

              Drodzy Uczniowie i Nauczyciele, 

              Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za zebrana i  przysłana ofiarę od uczniów 1.193 zł, by pomóc uczennicy w zapłacenie czesnego za naukę.Wielkie dzięki uczniom i innym osobom, którzy mają w tym swój udział. Niech Bóg  stokrotnie to wynagradza i obficie blogoslawi w nauce i każdym działaniu.

              Łączę się w modlitwie i z serca błogosławię.

              Ks. Jan Marciniak misjonarz

            • Zwiedziliśmy Hydropolis i Panoramę Racławicką

            • 20 marca klasy 5b i 5c wyruszyły na wycieczkę do Wrocławia. Celem wycieczki było zwiedzenie Panoramy Racławickiej, najważniejszych zabytków wrocławskiego Rynku i okolicznych ulic Starego Miasta oraz poznanie różnorodnych zagadnień związanych z wodą w multimedialnej ekspozycji Hydropolis.

              Uczniowie zapoznali się z wydarzeniami związanymi z okresem rozbiorów Rzeczypospolitej i powstania kościuszkowskiego. Obejrzeli wielki panoramiczny obraz Wojciecha Kossaka i Jana Styki, wysłuchali przebiegu bitwy pod Racławicami.

              W Hydropolis poznali teorię dotyczącą pochodzenia wody i jej obecności we Wszechświecie, zgłębili wiedzę o stanach wody, obiegu wody w przyrodzie, rodzajach chmur, drobnoustrojach i zwierzętach żyjących w morzach i oceanach. Uczniowie poznali współczesne urządzenia hydrotechniczne i systemy zarządzania wodą oraz urządzenia badające głębiny morskie. Wysłuchali historii związanej z powodzią tysiąclecia, jaka nawiedziła Wrocław w 1997r. Na mapie mogli zaobserwować, które dzielnice Wrocławia znalazły się pod wodą.

              W trakcie spaceru po wrocławskiej Starówce uczniowie rozpoznawali charakterystyczne cechy sztuki gotyckiej. Obejrzeli Ratusz, pręgierz, kamienice m.in. Jaś i Małgosia, kościół św. Elżbiety.

              Wycieczka była udana, a uczniowie poszerzyli swoją wiedzę o treści przyrodnicze i historyczne.

              Opiekunkami grupy były panie: Martyna Marzec, Sylwia Parada, Beata Ostrycharz.

               

              Sylwia Parada

            • Szkolny Konkurs Pięknego Czytania

            • W dniu 14 marca 2024r. w bibliotece szkolnej odbyło się rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Pięknego Czytania dla klas II- III. W konkursie wzięło udział 14 uczniów, którzy wybrani zostali przez wychowawców do reprezentowania swojej klasy w etapie szkolnym.

              Celem konkursu było: promowanie czytelnictwa, budzenie zainteresowania wartościową literaturą dziecięcą i młodzieżową, aktywne uczestnictwo w życiu biblioteki szkolnej, kształtowanie umiejętności pięknego czytania, kształtowanie umiejętności interpretacyjnych i aktorskich, rozwijanie dbałości o piękno języka polskiego, zapoznanie z pozycjami książkowymi znajdującymi się w bibliotece.

              Ocenie podlegała płynność i bezbłędność czytania, wyrazistość i dykcja oraz interpretacja czytanego tekstu. Uczniowie klas drugich zmierzyli się z fragmentem utworu ,,Dziadek na huśtawce” Renaty Piątkowskiej, natomiast uczniowie klas trzecich z fragmentem lektury ,,Karolcia” Marii Kruger. Czytanie oceniała komisja w składzie: pani Urszula Rygulska, pani Bernardeta Kowalska, pan Krzysztof Adamiec. Poziom był bardzo wysoki, dlatego też jury miało niełatwe zadanie, aby wyłonić najlepszych. Gratulujemy zwycięzcom, zaś wszystkich miłośników czytania zapraszamy do korzystania z zasobów czytelniczych zgromadzonych w bibliotece szkolnej. Z pewnością w tak bogatej ofercie każdy znajdzie książkę, która zaspokoi jego gust czytelniczy.

              WYNIKI KONKURSU:

              KLASY II

              I miejsce – Kopania Karol

              II miejsce – Lityńska Hanna

              III miejsce – Kożuch Maria

               

              KLASY III

              I miejsce – Niedzielska Marika

              II miejsce – Walczak Karolina

              III miejsce – Wójcik Natalia i Janiec Amelia

               

              Anita Bryk

            • Balonikowy bal karnawałowy w klasach I – III

            • Dnia 12 stycznia 2024r. w Szkole Podstawowej w Nowogrodźcu odbyła się zabawa karnawałowa dla klas I – III szkoły podstawowej, prowadzona przez p. Jadwigę Zborowską i p. Dorotę Stępak we współpracy z wychowawcami w/w klas.

              Celem imprezy było zapoznanie dzieci z pojęciem „karnawał” oraz z tradycjami, jakie mu towarzyszą, a także integracja klas II i III z uczniami klas pierwszych.

              Wszystkie dzieci aktywnie brały udział w imprezie. Startowały w różnych konkursach, mi.in. wyłoniono Króla i Królową Balu oraz oceniano najciekawsze przebrania. Wszystkie dzieci wyglądały bajecznie, wybór nie był wcale łatwy. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

              Nagrody rzeczowe były miłym uhonorowaniem starań w przeróżnych aktywnościach. Serdecznie dziękujemy Rodzicom, Radzie Rodziców i Fit Style Kids, za zasponsorowanie nagród i voucherów. Podziękowania przesyłamy również uczennicom klas starszych, za prowadzenie tańców, animacji i oprawę muzyczną imprezy. Cenimy współpracę z naszymi starszymi Uczniami.

              Po wesołej zabawie dzieci mogły zregenerować siły podczas poczęstunku przygotowanego w klasach. Po zakończeniu udały się do domów, rozpocząć ferie zimowe. Dziękujemy za ten dzień, był pełen radości, uśmiechów i emocji.

               

              Magdalena Rowińska - Kot

            • Nasza szkoła z Europejskimi Odznakami Jakości

            • W połowie stycznia 2024 r. zostały przyznane Europejskie Odznaki Jakości za projekty eTwinning. Na liście nagrodzonych znalazła się Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Nowogrodźcu. Odznakę otrzymują projekty reprezentujące najwyższy europejski poziom. To wielki sukces naszej szkoły. W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie klasy 3a pod kierunkiem nauczycielki- Ewy Izydorczyk pracowali nad dwoma projektami Math is Art, Art is Math( Matematyka to sztuką, sztuka to matematyką) i Paintings worth a thousand words( Obrazy warte tysiąca słów).

              Math is Art, Art is Math to międzynarodowy projekt. Skierowany był do dzieci w wieku 6-11 lat. Wzięło w nim udział 33 partnerów z Polski, Włoch, Gruzji , Grecji, Turcji, Rumunii i Litwy. Projekt realizowany był od listopada 2022 do pierwszych dni maja 2023. Obejmował zajęcia z malarstwa, rzeźby, przyrody, teatru, tańca i muzyki. To właśnie w tych dziedzinach uczniowie doświadczali matematyki. Zadania projektowe pozwolił zrozumieć relację między matematyką a sztuką. W dziełach sztuki można znaleźć przedmioty, które znamy z lekcji matematyki: liczby, linie, punkty, kształty, figury płaskie i przestrzenne, rytm, symetrię, perspektywę. Matematyka nie ogranicza się do liczb i obliczeń, a szukanie jej w nieoczywistych miejscach było świetnym bodźcem rozwojowym dla dzieci. Uczniowie mieli okazję tworzyć prace plastyczne różnymi technikami malarskimi. Powstały dzieła sztuki dziecięcej, albumy, książki elektroniczne, opowiadania, filmy oraz galeria prac. W projekcie zostały wykorzystane pomysły z książki Majungmul „Obrazy matematyki” i Anny Weltman „To nie jest kolejna książka do matmy”. W wyniku współpracy powstał Escape Room, wielojęzyczny słownik związany z tematem projektu, obraz „Miasteczko eTwinning” oraz Księga Talentów.

              Nasze działania projektowe umieściliśmy w Book Creatorz https://read.bookcreator.com/yL1r3TJ9YyfVLJ4PO6hn9YVxWJz1/-KaeG2O-TqGAN60vjiqMew

              Paintings worth a thousand words to międzynarodowy projekt artystyczny. Skierowany był do dzieci w wieku 7-11 lat. Wzięło w nim udział 27 partnerów z Polski, Włoch, Gruzji, Grecji, Litwy, Rumunii i Turcji. Współpracę rozpoczęliśmy w listopadzie 2022, a zakończyliśmy w maju 2023. W naszym projekcie, w którym uczeń był w centrum, tworzyliśmy zajęcia w oparciu o 5 najsłynniejszych obrazów świata. Naszym celem było promowanie zabawnej i interaktywnej edukacji na rzecz obywatelstwa europejskiego. Stawiać na szacunek dla różnic, równość i współpracę w różnych działaniach. Rozwijaliśmy wiele umiejętności, aby zachęcić do korzystania z ICT i krytycznego myślenia. Dzięki temu projektowi nasi studenci będą na bieżąco w dziedzinie malarstwa.

              Głównym celem projektu było rozwijanie zainteresowania światem poprzez poznanie dzieł sztuki wybitnych malarzy; zapoznanie z różnymi technikami plastycznymi oraz eksperymentowanie z różnymi narzędziami i materiałami. W wyniku ścisłej współpracy powstały prezentacje i filmy podsumowujące działania , wspólnie opracowany escape room, kalendarz na nowy rok, żywy obraz z motywem Kandinskyego w serwisie Canva, wspólna poezja akrostychów , prezentacje w formularzu google

              Nasze działania projektowe można obejrzeć: https://read.bookcreator.com/yL1r3TJ9YyfVLJ4PO6hn9YVxWJz1/azuR75exQbKUWupag40UsQ

              Dzięki realizacji projektów uczniowie:

              - wzmacniali więzi między uczniami a ich najbliższym otoczeniem (zwłaszcza przyrodą),

              - rozwijali umiejętności społeczne (poprzez pracę indywidualną i zespołową, poszanowanie pomysłów innych, pewność siebie, poczucie odpowiedzialności za to, co robią, świadomość swoich umiejętności i mocnych stron),

              - rozwijali ciekawość poznawczą,

              - mobilizowali się do samodzielnej pracy,

              - rozwijali umiejętności kreatywnego myślenia,

              - zdobywali podstawowe umiejętności i doświadczenia w zakresie prostych narzędzi TIK,

              - budowali pozytywne doświadczenia wynikające z interakcji z przyjaciółmi z innych krajów europejskich,

              - budowali pozytywne nastawienie do ludzi, którzy w przyszłości będą kontaktować się z różnymi narodami.

              Uczniowie klasy 3a już trzeci rok z rzędu pracują w oparciu o projekty eTwinning, bo właśnie te metody od kilku lat uznawane są jako modelowe, godne naśladowania w nauczaniu w XXI wieku. Dodatkowo sprawiają uczniom wiele satysfakcji i radości. Wymiana doświadczeń i współpraca z zaangażowanymi nauczycielami w eTwinning pozwala na planowanie i prowadzenie zajęć według najwyżej ocenianych standardów europejskich. Program eTwinning zapewnia wszechstronny rozwój i zaangażowanie w proces nauczania każdego ucznia, a nauczycielom umożliwia stałą aktualizację wiedzy, zdobywanie informacji na temat nowoczesnych narzędzi i materiałów.

              W tym roku szkolnym realizujemy dwa międzynarodowe projekty eTwinning. Projekty są o różnej tematyce. Uczniowie podpatrują rówieśników z innych krajów, bawią się matematyką, muzyką i plastyką. Do wykonania zadań wykorzystują sztuczną inteligencję.Uczą się jak dbać o środowisko. Nabywają nowe umiejętności, a wszystko to w projektach Math and Art Together i BioKids.

              Ewa Izydorczyk

            • Jasełka „Pokój Wam”

            • Jak co roku w naszej szkole w okresie przedświątecznym zostały odegrane jasełka.

              Tradycja odgrywania przedstawień jasełkowych narodziła się 800 lat temu i została zapoczątkowana przez św. Franciszka z Asyżu.

              Nawiązując do tradycji, uczniowie z klasy 7c przygotowali przedstawienie pt. „Pokój Wam”, w którym wiernie oddali ewangeliczną opowieść o narodzeniu Pana Jezusa. Poszczególne sceny przeplecione zostały kolędami, które śpiewane były wspólnie przez społeczność szkolną. Nad grą aktorską czuwały panie Magdalena Kalisz i Małgorzata Jakubowska, natomiast nad oprawą muzyczną i śpiewem ks. Karol Diduszko. Swoje talenty zaprezentowali nie tylko aktorzy, którzy wykazali się ogromną wrażliwością, ale również muzycy z klasy 6b, którzy umilili nam to wydarzenie swoją grą na trąbkach.

              Kolejny raz naszych uczniów mogliśmy oglądać w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Nowogrodźcu, którzy przedstawili jasełka dla swoich bliskich oraz parafian, by jeszcze w większym gronie nieść przesłanie o Bożym Narodzeniu.

              Niech pogodny nastrój z tego spotkania towarzyszy nam i dodaje sił do pracy na kolejny rok!

              Magdalena Kalisz

            • Warsztaty świąteczne w klasie 1c

            • Boże Narodzenie to bez wątpienia niezwykły czas, ponieważ zawiera w sobie wszystko to, co kochamy najbardziej- bogate ozdoby, mieniące się lampki, kolorowe choinki, ale przede wszystkim jest to wesoła wieczerza wigilijna i czas spędzony z najbliższymi… Tradycje bożonarodzeniowe są gwarantem tego niesamowitego nastroju. Końcówka grudnia powinna być czasem wytchnienia i odpoczynku od codziennych spraw. Dlatego też, uczniowie klasy 1c wprowadzeni w świąteczną atmosferę postanowili nieco urozmaicić sobie ten magiczny czas i wzięli udział w warsztatach świątecznych. Po rozmowie na temat tradycji i sposobu świętowania w domach, przystąpili do pracy, w efekcie której powstały bajeczne mikołaje wykonane z naturalnych materiałów oraz zimowa herbatka, którą z pewnością zaparzą domownikom by i oni doświadczyli momentu spokoju i wytchnienia. 

              Marta Cydzik

            • Kalendarz adwentowy w klasie 3a

            • Otwieranie kalendarza adwentowego to długa tradycja, która została zapoczątkowana w Hamburgu w 1902 roku i jest znana na całym świecie, szczególnie w rodzinach chrześcijańskich.

              Kalendarz adwentowy służy do odliczania dni od pierwszego dnia adwentu do Wigilii Bożego Narodzenia. Niegdyś używano do tego 24 świec, kredą rysowano kreski na drzwiach domów lub wkładano po jednym źdźble do szopki. We współczesnych tego typu terminarzach można znaleźć zarówno słodycze, zabawki, jak i kosmetyki.

              Taki kalendarz pojawił się na początku grudnia w klasie 3a. Na specjalnie przygotowanej choince uczniowie zawiesili wykonane przez siebie z papieru kolorowe skarpety. Na odwrocie każdej skarpety znalazł się kod QR zawierający zadnie na konkretny dzień. Na dzieci czekały takie wyzwania jak: ozdabianie choinki, świąteczne sudoku, pieczenie i ozdabianie pierników, układanie tras na macie do kodowania, zakodowane obrazki czy tworzenie rytmiczności wzorów. O drobne nagrody w dni wolne od zajęć zadbali rodzice uczniów. Nie było łatwo je znaleźć, bo zostały ukryte w różnych miejscach w naszej szkole.

              Ewa Izydorczyk

            • Pieczenie świątecznych pierników

            • Grudzień to okres przedświąteczny, który nierozerwalnie łączy się z pieczeniem pierniczków i ich zapachem. Uczniowie klasy 3a postanowili trochę tego magicznego, świątecznego zapachu wnieść do szkoły. W dniu 21 grudnia 2014 roku w szkole miało miejsce wielkie pieczenie świątecznych pierników . W miłej (i nieco gwarnej) atmosferze uczniowie przygotowali ciasto na pierniki, podzielili się na grupy odpowiedzialne za poszczególne zadania: wałkowanie ciasta, wycinanie pierników z foremek, wkładanie pierników do piekarnika, mierzenie czasu pieczenia. Upieczone już pierniczki dekorowali jadalnymi ozdobami i kolorowym lukrem. Oczywiście skosztowanie własnoręcznie wykonanych, pachnących pierniczków było największą przyjemnością.

              Ewa Izydorczyk

            • Akcja „Pomagamy zwierzętom z Ośrodka Rehabilitacji dzikich zwierząt Klekusiowo w Tomaszowie Bolesławieckim” zakończona.

            • W dniach 7-24 listopada Samorząd Uczniowski i Młodzieżowa Rada zorganizował akcje charytatywną mającą na celu wsparcie dzikich zwierząt. Została przeprowadzona zbiórka karmy suchej i mokrej wśród naszych uczniów. Odzew był wielki. Zebraliśmy mnóstwo karmy. Dodatkowo odbyła się sprzedaż bułek i tostów w szkolnej kawiarence. Pieniądze ze sprzedaży zostały przeznaczone na leczenie dzikich zwierząt.

              Dziękujemy za włączenie się do akcji!

              Klasa IVc, która zebrała najwięcej karmy pojechała do Klekusiowa z prezentami.

               

              Wycieczka do Klekusiowa

              Dnia 7 grudnia 2023 roku pojechaliśmy do Tomaszowa Bolesławieckiego, do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Klekusiowo”. Głównym celem naszej wycieczki było zawiezienie karmy przyniesionej przez uczniów naszej szkoły oraz zobaczenie dzikich zwierząt na żywo. Na początku pani z Klekusiowa wyświetliła nam fim o bocianach białych, ich życiu i zwyczajach. Następnie poszliśmy karmić alpaki jabłkami i fistaszkami. Razem z alpakami w zagrodzie znajdowały się owce, daniele i króliki. W klatkach były również: lisy, szopy i dziki afrykański kot serwal. Kolejnym punktem był szpital dla zwierząt. W inkubatorze leżał mały jeżyk, w klatkach były chore ptaszki. Gdy ptaki zostaną wyleczone, to rozmnażają się i rodzą zdrowe małe. Po zwiedzaniu zjedliśmy kiełbaski usmażone na ognisku. Przyleciał do nas bocian Tymek i spacerował obserwując nas. Nasz wyjazd był udany. Nauczyliśmy się, że trzeba pomagać zwierzętom, dbać o nie szczególnie zimą. Spędziliśmy ten czas miło i pożytecznie.

               

               

              Klasa IVc wraz z wychowawcą

              Joanną Czerniawską

        • Nagłówek