• Aktualności

      • XIX Powiatowy Turniej Ortograficzny

      • XIX  POWIATOWY  TURNIEJ ORTOGRAFICZNY

       Mój Dolny Śląsk - poznajemy jego tajemnice

       ,,Najpiękniejsze miejsca powiatu bolesławieckiego”.

       14 grudnia  2021  r. w   naszej   szkole   odbył się  XIX Powiatowy Turniej Ortograficzny  kl. II - III szkoły podstawowej – etap szkolny.  Wzięło w nim udział 16 uczniów.

       Cele konkursu:

       -poszerzenie wiedzy o treści spoza podstawy programowej,

       -podniesienie kompetencji ortograficznych uczniów,

       -rozwijanie zainteresowań polonistycznych, wspieranie uzdolnień uczniów,

       -wzbudzanie tendencji do stałego zwiększania zasobu wiedzy, do poznawania świata,

       -dokładność, samodzielność, systematyczność i wytrwałość w wykonywaniu pracy,

       -wzbudzanie pozytywnych ambicji,

       -integrowanie środowiska szkolnego,

       -doskonalenie umiejętności stosowania zdobytej wiedzy w praktyce,

       -umiejętność rywalizacji i skutecznego prezentowania swojej wiedzy.

       Na szczeblu szkolnym najlepsze miejsca  zajęli

       1 miejsce- Marcel  Herliczka  kl. III b

       2 miejsce – Wojciech Stypczyc kl. III c

       3 miejsce- Oskar Pocica kl. III c

       Do etapu powiatowego zakwalifikowali się:

       1.Marcel  Herliczka  kl. III b

       2.Wojciech Stypczyc kl. III c

       3.Oskar Pocica kl. III c

                                                                Wielkie brawa dla zwycięzców!

       Opracowała Lidia Dul

      • " Paczka od św. Mikołaja"

      • Akcja Szkolnego Koła Polskiego Czerwonego Krzyża „Paczka od św. Mikołaja”

                   Jak każdego roku Szkolne Koło PCK wraz z nauczycielem opiekunem, p. Joanną Świder, zorganizowało w grudniu akcję „Paczka od św. Mikołaja”. Zbieraliśmy produkty spożywcze, które najczęściej są wykorzystywane w naszych domach oraz środki czystości. Staraliśmy się, aby paczki były na tyle duże, aby naszym obdarowanym wystarczyły na dłużej. Udało się spakować siedem dużych paczek, które już przed świętami trafiły do rodzin z Nowogrodźca.

                   Dziękujemy wszystkim uczniom i ich wychowawcom, a także paniom z administracji, którzy włączyli się i przynieśli dary.

        

                                                                                      Opiekun SK PCK Joanna Świder

      • Maciej Engel w przedświątecznym występie w CKiS MUZA

      • W czwartek, 16 grudnia 2021 r., w  Centrum Kultury i Sztuki „MUZA”, uczeń klasy III B Maciej Engel  wystąpił w przedświątecznym spotkaniu Nowogrodzieckiej Kolędy. Maciek zaprezentował kolędy i pastorałki: Przybieżeli do Betlejem, Gdy śliczna Panna, Biała pastorałka w różnych aranżacjach. Po prezentacji burmistrz Nowogrodźca pan Robert Relich  złożył życzenia świąteczne mieszkańcom miasta i gminy Nowogrodziec. Do życzeń dołączył  również Ksiądz Proboszcz i Przewodniczący Rady Miejskiej. Podczas dzielenia się opłatkiem i składania życzeń nasz artysta wykonał pastorałkę „Znak pokoju”. Wydarzeniem tegorocznej imprezy był  koncert kolęd góralskich w wykonaniu Kapeli Janicki z Czarnego Boru.

       Dziękujemy Maćkowi za  piękny występ i reprezentowanie naszej szkoły.

                                                                                                                 Opiekun: Renata Dziuba

      • Zespół "Akord" zdobywcą I miejsca

      • 15 grudnia 2021r. zespół AKORD  brał udział w I Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Bolesławcu.  Podczas prezentacji można było usłyszeć solistów, zespoły wokalne i chóry. AKORD swoimi umiejętnościami wokalnymi w kolędzie „Gdy się Chrystus rodzi” wywalczył jednogłośnie I miejsce. Uczniowie w nagrodę otrzymali dyplom i voucher, który będą mogli zrealizować w księgarni empik.

       Organizatorem konkursu było Powiatowe Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr w Bolesławcu, Starostwo bolesławieckie, które reprezentowała pani Katarzyna Zięba- naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu. Honorowym patronem przedsięwzięcia był starosta bolesławiecki pan Tomasz Gabrysiak.

       Gratulujemy zespołowi AKORD i życzymy dalszych sukcesów !

                                                                                                                       

       Opiekun: Renata Dziuba

      • Mikołajki

      •             6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Tego dnia od samego rana panowała wyjątkowa, tajemnicza atmosfera. Na korytarzach można było spotkać uczniów ubranych na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach.

                   A gdy przy dźwięku janczarów, przy głośnym „Ho, ho, ho…” nadszedł ten wyczekiwany, ten wytęskniony grubasek z białą brodą i wielkim worem podarków dzieci witały go z ogromnym entuzjazmem. W podziękowaniu za prezenty uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki i tańczyli. Serdecznie dziękujemy Świętemu Mikołajowi za odwiedziny i obdarowanie prezentami najmłodszych uczniów naszej szkoły.

                   Na korytarzach można było również spotkać Drużynę Mikołaja, która spacerując od drzwi do drzwi rozdawała słodycze i życzyła wszystkim napotkanym osobom „Dobrego Dnia”, wzbudzając uśmiech na ich twarzach.

       Marta Cydzik

      • MIĘDZYNAR0DOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

      •    Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Nowogrodźcu wzięli udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska.

          20 listopada to wyjątkowa data - rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.

       W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęta uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą.

       Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to,aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

          Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

          W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Do akcji przystąpiła także nasza szkoła, która w jej ramach zorganizowała Niebieski Dzień, prelekcje oraz zajęcia aktywne podczas, których dzieci poznawały swoje prawa.

       "PRAWA DZIECKA" - Janusz Korczak

       Niech się wreszcie każdy dowie

       I rozpowie w świecie całym,

       Że dziecko to także człowiek,

       Tyle, że jeszcze mały.

       Dlatego ludzie uczeni,

       Którym za to należą się brawa,

       Chcąc wielu dzieci los odmienić,

       Spisali dla was mądre prawa.

       Więc je na co dzień i od święta

       Spróbujcie dobrze zapamiętać:

       Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,

       A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.

       Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi

       I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.

       Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać,

       I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.

       Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami,

       Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.

       Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,

       Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.

       Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa,

       A gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.

       Tak się tu wiersze poukładały,

       Prawa dla dzieci na całym świecie,

       Byście w potrzebie z nich korzystały

       Najlepiej, jak umiecie. 

       dyplom-unicef.pdf​​​​​​​

        

       Opracowała: Marta Cydzik

      • Prezentacja widowiska słowno - muzycznego "Do MOJEJ OJCZYZNY"

      •    11 listopada 2021r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Nowogrodźcu uświetnili gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości, wystawiając widowisko pt. „ Do mojej Ojczyzny”.

           Celem widowiska była nie tylko oprawa artystyczna uroczystości, ale przede wszystkim lekcja historii, podczas której publiczność została wprowadzona w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada1918r. Uczniowie za pomocą wierszy, pieśni i pantomimy ukazali sytuację polityczną naszego kraju, jaka miała miejsce w czasie zaborów. Mocny akcent położono na ukazanie ducha narodu polskiego,który w czasie 123 lat niewoli ciągle wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty rozbiorów Polski, podkreślono wkład uczestników powstań w walkę o niepodległość.

           Utwory poetyckie, które wybrzmiały na scenie „Muzy”,  opisywały zmagania naszych przodków z zaborcami. Przekazały prawdę o ważnej części polskiej historii. Formy teatralne  wprowadziły widza w czas zaborów i spotęgowały emocje. Natomiast chór i zespół wokalny sprawił, ze wśród publiczności zapanował podniosły nastrój. Pieśni i piosenki patriotyczne: „Idzie żołnierz borem, lasem”, „Moja Ojczyzna”, „Niebo złote Ci otworzę” , fragment utworu z opery Stanisława Moniuszki i wiele innych,   wskrzesiły pamięć o dawnych bohaterach, zagrzewały do boju, były modlitwą. Przyczyniły się do tego, że Polska z naszej zbiorowej pamięci nigdy nie została wymazana, nawet wtedy, gdy zaborcy zmietli ją z mapy Europy.

       Końcowym etapem widowiska był wykonany przez uczniów klas trzecich taniec polonez, przypominający o naszej tożsamości narodowej.

            11 listopada jest dniem, kiedy dostajemy lekcję historii i patriotyzmu. Jednocześnie dajemy wyraz pamięci o wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Święto sprawia, że zatrzymujemy się, by pomyśleć o naszych przodkach walczących o lepsze życie w niepodległej Polsce.

        

                                                                                                                              Opiekun Renata Dziuba

       Pani Renata Dziuba podziękowała rodzicom za pomoc i zaangażowanie. Szczególne podziękowania skierowała do Państwa Małgorzaty i Tadeusza Orawiec oraz Pani Małgorzaty Wacyk. W widowisku 

                          WYSTĄPILI
                          Narrator: Michał Anioł- klasa VIIIA
                          Dziadek: Szymon Felczyński klasa VIIB
                          Wnuczek:  Karol Hałka klasa IVA

                          Polska: Amelia Wacyk- klasa VIIIC


                                                                           Lud:                                                 
                                         Klasa IVC:  Milena Zielonka, Bartosz Rusinek, Hubert Puk
                                         Klasa VB:   Hanna Kot  
                                         Klasa VIIA: Liliana Kafel
                                         Klasa VIIB: Róża Malcher, Nikol Kryńska, Zuzanna Engel, Julita Jakubowicz,
                                         Klasa VIIC: Nikola Zielonka, Agata Skrzypacz

                                                                        Zaborcy:
                                         Klasa VIA:  Drozdowski Kacper
                                         Klasa VIIC: Natasza Lokś, Michał Rosa
                                                                          Żołnierze:    
                                         Klasa VIIB: Michał Tryniszewski
                                         Klasa VIIC: Gabriel Skrzypacz
                                         Klasa VIIIC: Maciej Oleksiuk- dowódca, Oliwier Sady
                                                                          Chór:
                                         Klasa IIIB: Kalina Kleszczyńska, Marlena Orawiec
                                         Klasa IVC:Miriana Pławiak, Martyna Burek, Anna Skrzypek
                                         Klasa VA: Nadia Boczek, Nadia Janiec, Gabriela Pilna
                                         Klasa VC: Zuzanna Sadowska
                                         Klasa VIIA: Emilia Szewczak-Świrska
                                                                          Zespół wokalny:
                                         Klasa IIIB: Maciej Engel
                                         Klasa VIIA: Zofia Orawiec, Aleksandra Kowalik, Malwina Hołyna
                                         Klasa VIIIB: Julia Dzioba, Dominik Dzioba
                            Oprawa muzyczna:
                                        Gitara basowa- Marlena Orawiec – klasa IIIB
                                        Gitara basowa- Jakub Burdyna - klasa VIIC
                                        Trąbka- Milena Zielonka IVC
                                        Akordeon – absolwentka SP w Nowogrodźcu-  Alicja Bober


                             Grupa taneczna: Opiekunowie: Renata Dziuba, Lidia Dul
                                                                   
                                   Klasa IIIB: Marlena Orawiec, Milena Kopała, Nela Murawska, Emilia Durtka, Jakub Teper,                                                        Kalina Leszczyńska                                                                               

                                    Klasa IIIC: Oskar Dul, Antoni Kwiatkowski, Blanka Góra,Aleksander Oślak, Michał Tur,

                                                   Zuzanna Chodorska, Dawid Orsa, Oskar Koman, Julia Góra, Bartosz Szewczyk     

                           Obsługa techniczna:                                                    Nagłośnienie: 

                Klasa VIIIA - Karol Kasprzak - projektor                             Pan Tadeusz Orawiec
                Klasa VIIID - Kacper Duch – światła                                   Pan Maciej Felczyński


                          Kostiumy:                                                             Elementy dekoracyjne:

                Pani Małgorzata Orawiec                                     Państwo Małgorzata i Tadeusz                  
                Pani Małgorzata Wacyk                                                              Orawiec

                                                                        Scenografia

                                                                     Renata Dziuba

                                                Reżyseria , montaż, oprawa muzyczna:

                                                                     Renata Dziuba


                                  

      • Z ogromnym smutkiem

      • Uroczystość pogrzebowa rozpocznie się dnia 01 XII 2021 r. (środa) w Kościele Parafialnym p.w świętych Apostołów Piotra i Pawła w Nowogrodźcu o godzinie 13.00.

      • Świętowaliśmy rocznicę odzyskania niepodległości

      •   10 listopada br. obchodziliśmy w naszej szkole 103 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie obejrzeli montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów kl. 6b, 7e, 8b i chór szkolny, przedstawiający wydarzenia tak doniosłe dla naszej Ojczyzny. Był to dla nas moment refleksji, kiedy przypomniano nam w jakich trudnych czasach przyszło żyć naszym przodkom.  Oddaliśmy  szacunek  tym, co walczyli i co zginęli w czasie I wojny światowej i w czasie powstań narodowych. Ich ofiara z życia przyniosła nam wolność. O godz.11.11 cała społeczność uczniowska zaśpiewała w klasach hymn państwowy „Mazurek Dąbrowskiego”.

         11 listopada uczniowie naszej szkoły, pod opieką pani Renaty Dziuby, wystąpili przed mieszkańcami Nowogrodźca w Centrum Kultury i Sztuki MUZA. W obchodach miejskich – we Mszy Świętej i Apelu Pamięci - wziął udział poczet sztandarowy i Młodzieżowa Rada Miejska pod opieką pani Joanny Czerniawskiej.

        

       Sylwia Parada

      • Mamy Mistrza!

      • Dzisiaj, tj. 4 listopada w hali SP nr 1 w Bolesławcu odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Koszykówce 3x3. Dziewczyny z Nowogrodźca w składzie Emilia Siembida, Julia Dzioba, Julia Różnicka i Marlena Byczkowska okazały się najlepsze i będą reprezentować Powiat Bolesławiecki w Mistrzostwach Strefy Jeleniogórskiej.

      • Tydzień Misyjny w Nowogrodźcu

      • Tegoroczny Tydzień Misyjny, tym razem pod hasłem: „Spotkaliśmy Jezusa, więc Głosimy!" jak co roku był czasem intensywnej modlitwy za misjonarzy i misjonarki, którzy głoszą Dobrą Nowinę o Chrystusie na wszystkich kontynentach oraz okazją zbiórki ofiar na rzecz misji. Z tej to okazji we wspólnocie uczniowskiej w Nowogrodźcu gościł ksiądz misjonarz Jan Marciniak pracujący w Afryce,  pochodzący z rodzinnej parafii ks. Karola Diduszko. Misjonarz przybliżył życie tamtejszej ludności i podzielił się  problemami z jakimi muszą się zmagać każdego dnia we wspólnocie "Don Bosco".   Owocem spotkania jest „adopcja" chłopca z tamtejszej misji, którego nasza szkoła będzie wspierać duchowo i materialnie. Z okazji tygodnia misyjnego,  uczniowie Koła charytatywno-misyjnego działającego  przy Szkole Podstawowej im. Bolesława Chrobrego i przy parafii p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Nowogrodźcu  pod opieką s. Renaty Gostomskiej zorganizowali w szkole akcję misyjną „Cukierek na rzecz misji", z której ofiary zostały przeznaczone na rzecz misji. W akcji wspierała nas również Pani Magdalena Kalisz. Dnia 28 października br. odbył się w Kościele Parafialnym różaniec w kilku językach (suahili, hiszpańskim, włoskim, angielskim, niemieckim, chorwackim, łacińskim i japońskim) wypowiadany przez uczniów naszej szkoły przy  pomocy Ks. Karola i s. Renaty. Wspólna modlitwa służyła w Tygodniu Misyjnym przede wszystkim duchowej łączności z misjonarzami i misjonarkami pracującymi w wielu krajach.

        

       Składamy serdeczne Bóg zapłać całej społeczności uczniowskiej, rodzicom oraz nauczycielom za ofiary złożone na rzecz misji!

        

                                                                              koordynator akcji s. Renata Gostomska

      • Mistrzostwa Powiatu w koszykówce

      • Dobry występ zespołu SP Nowogrodziec w Koszykówce 3x3 klas IV-VI. Odmłodzona drużyna po zaciętych meczach ostatecznie zajęła drugie miejsce w Mistrzostwach Powiatu Bolesławieckiego.

      • Pasowanie na ucznia

      • 19,20 i 21 października 2021 r. odbyła  się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu  dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać , tańczyć i recytować wiersze. Zaprezentowali wiedzę i umiejętności, które zdobyli w pierwszym miesiącu nauki w szkole. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez Dyrektor Szkoły Urszulę Troszczak-Krzywdzińską . Złożyli uroczyste przyrzeczenie na sztandar szkoły. Ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę i klasę, zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. O czym przypominać im będą otrzymane dyplomy. Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzyliśmy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.

                                                                                 Ewa Izydorczyk

      • Europejska Odznaka Jakości

      •  Pod koniec października 2021 r. zostały przyznane Europejskie Odznaki Jakości za projekty eTwinning. Miło nam poinformować, że na tej liście znalazła się Szkoła Podstawowa im. B. Chrobrego w Nowogrodźcu  i otrzymała to zaszczytne wyróżnienie. Odznakę przyznawane są za projekty reprezentujące najwyższy europejski poziom. To wielki sukces naszej szkoły. W roku szkolnym 2020/2021 uczniowie klasy 3b pod kierunkiem nauczycielki- -Ewy Izydorczyk, pracowali nad projektem ,,Imagine the Code” (Wyobraź sobie kod), który realizowany był przez 27 nauczycieli z Polski, Turcji, Portugalii, Włoch, Rumunii, Chorwacji i Gruzji. Jego celem było rozwijanie u dzieci kompetencji społecznych i intelektualnych tj. umiejętności współpracy, logicznego myślenia, kreatywności przez zabawę i działanie z elementami programowania. Jego zadaniem było przygotowanie uczniów do potrzeb zmieniającego się świata, aby nadążyły za stale rozwijającą się technologią. Dzięki realizacji projektu uczniowie:

       - wzmacniali więzi między uczniami a ich najbliższym otoczeniem (zwłaszcza przyrodą),

       - rozwijali umiejętności społecznych uczniów (poprzez pracę indywidualną i zespołową, poszanowanie pomysłów innych, pewność siebie, poczucie odpowiedzialności za to, co robią, świadomość swoich umiejętności i mocnych stron),

       - rozwijali ciekawość poznawczą,

       - mobilizowali się do samodzielnej pracy,

       - rozwijali umiejętności kreatywnego myślenia,

       - zdobywali podstawowe umiejętności i doświadczenia w zakresie prostych narzędzi TIK,

       - budowali pozytywne doświadczenia wynikające z interakcji z przyjaciółmi z innych krajów europejskich,

       - budowali pozytywne nastawienie do ludzi, którzy w przyszłości będą kontaktować się z różnymi narodami.

       W tym roku szkolnym nasza szkoła realizuje dwa  międzynarodowe projekty eTwinning : naukowy ,,Happy Kids With STEAM” i projekt ekologiczny ,, Nature Friendly Kids”. Realizują je uczniowie klasy 1a pod opieką Ewy Izydorczyk.

                                                                                                  

        Ewa Izydorczyk

      • Nasza "Szkoła pamięta"

      •        W ramach projektu patriotycznego uczniowie naszej szkoły włączyli się do ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”.

       Na dzień 29 października zaplanowano w placówkach oświatowych, które włączyły się do tej akcji, wiele działań upamiętniających ważne postacie lub wydarzenia. Uczniowie klas Ia i VIIIb zapalili znicze pod pomnikiem „Obrońcom Ojczyzny” na nowogrodzieckim rynku.

        Klasa VIId i Młodzieżowa Rada Miejska porządkowały opuszczone groby, a także groby zmarłych nauczycieli.

                   Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, zwłaszcza tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Inicjatywa  nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych, kiedy w sposób szczególny wspominamy naszych bliskich i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej.

        

       Opracowała Sylwia Parada

        

      • "Bezpiecznie na torach"

      • W dniach 25-26 października 2021r. najmłodsze dzieci z naszej szkoły miały okazję uczestniczyć w prelekcjach przeprowadzonych przez p. Bożenę Biniuk, przedstawicielkę Polskich Linii Kolejowych. Na spotkaniach dowiedziały się, jak należy zachowywać się podczas podróży pociągiem oraz jakie zagrożenia mogą na nie czekać podczas podróżowania. Dzieci z zaangażowaniem słuchały, zadawały pytania i na nie odpowiadały. Wiedza zdobyta podczas spotkania zostanie utrwalona podczas rozwiązywania zadań i łamigłówek w pamiątkowych książeczkach, które otrzymał każdy uczestnik spotkania, a wykorzystana z pewnością podczas wakacyjnych podróży pociągiem i nie tylko.

      • Dzień Edukacji Narodowej

      •             Dnia 13 października 2021roku w auli Szkoły Podstawowej w Nowogrodźcu odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Było to pierwsze takie wydarzenie po długiej przerwie spowodowanej pandemią. Ceremonia przebiegała z zachowaniem reżimu sanitarnego.

                W auli zgromadzili się  przedstawiciele nauczycieli oraz uczniów. Akademię swoją obecnością zaszczycili również: Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Nowogrodźcu, Burmistrz Nowogrodźca Pan Robert Relich oraz Przewodnicząca Rady Rodziców, pani Beata Janeczko.

                Na początku w imieniu wszystkich uczniów Przewodnicząca Szkoły Zofia Orawiec złożyła Dyrekcji, wszystkim nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi  najserdeczniejsze życzenia zdrowia, uśmiechu na co dzień, satysfakcji z pracy, spełnienia marzeń, dobroci od ludzi, pogody ducha i radości z życia.

                Następnie głos zabrała Pani dyrektor Urszula Troszczak Krzywdzińska, która  zwróciła uwagę na wyjątkowość święta, jakim jest Dzień Edukacji Narodowej, a przytaczając sentencję Lucy Maud Mongomery: „ W każdej istocie tkwią zarodki dobrego, trzeba tylko umieć je odnaleźć - obowiązkiem nauczyciela jest odszukać je i rozwinąć.” podkreśliła, jak wielka odpowiedzialność spoczywa na nauczycielach. Na zakończenie Pani Dyrektor podziękowała za zaangażowanie i troskę o wizerunek szkoły i dobro wszystkich uczniów, którzy dzięki temu mają możliwość rozwinąć skrzydła, życzyła też pogody ducha, radości, szczęścia oraz dobrego samopoczucia w pracy. Do życzeń dołączyli się również zaproszeni goście.

                 W części artystycznej stanowiącej montaż słowno-muzyczno-taneczny na tle portretów i karykatur nauczycieli narysowanych przez uczniów zespół wokalny  Akord zaprezentował trzy utwory :„Wiwat, wiwat, niech żyją nam!”, „Gdzie ten, co odpowie mi” oraz „Dzisiaj jest taki dzień”. Chłopcy z klasy VIIe recytowali fraszki na nauczycieli, a dziewczynki wykonały biało- czarny taniec. Uczniowie z klasy VIa przygotowali scenkę kabaretową oraz życzenia dla nauczycieli w różnych językach. Na koniec Panowie Krzysztof Adamiec i Karol Diduszko wykonali utwór „Ave Maria” na pianino i wiolonczelę. 

               Część artystyczną przygotowały  klasy VIa, VIIe oraz zespół szkolny, nad przebiegiem uroczystości czuwały Panie Jolanta Puk, Magdalena Rowińska, Joanna Czerniawska, Ewa Boczek- Klich oraz  Renata Dziuba. Nad sprzętem nagłaśniającym opiekę sprawował Pan Krzysztof Adamiec. Nagrany i zmontowany przez Pana Andrzeja Filistyńskiego film z częścią artystyczną, został wyświetlony uczniom i nauczycielom, którzy z powodu obostrzeń nie mogli uczestniczyć w uroczystości.

        

        

       Joanna Czerniawska

                Całe przedsięwzięcie zostało nagrodzone gromkimi brawami.

      • Sprawozdanie z wycieczki do Wrocławia

      •         Dnia 7.10.2021  klasa 7d wraz z klasą 7e wybrała się na wycieczkę szkolną do Wrocławia. Opiekunami były panie Magdalena Kalisz, Joanna Czerniawska i Ewa Boczek- Klich. W planie było obejrzenie spektaklu „Alicja” w Teatrze Muzycznym „Capitol”, odwiedzenie parku trampolin „Gojump” oraz wjechanie na szczyt Centrum Handlowego „Sky Tower”. Zbiórka przed szkołą została zaplanowana na godzinę 7:40.

                Około godziny 8:00 wyruszyliśmy autokarem w stronę Wrocławia. Podróż przebiegła sprawnie. Jechaliśmy około dwóch godzin, o godzinie 10:15 byliśmy już pod budynkiem teatru „Capitol”. Po skontrolowaniu biletów, poszliśmy do sali scenicznej, zajęliśmy miejsca i czekaliśmy na rozpoczęcie spektaklu.
                Równo o godzinie 10:30 zobaczyliśmy zespół muzyczny, który zajął miejsca na drugim planie sceny i oddzielił się od reszty sali ruchomą ścianą. Po chwili spektakl się zaczął. Gra aktorska była na bardzo wysokim poziomie. Dużą rolę odgrywała też scenografia, ruchome elementy sceny oraz wiele dynamicznych i kolorowych świateł. Sam spektakl został zrealizowany na podstawie książki Lewisa Carrolla pt. „Alicja w Krainie Czarów”. Było wiele postaci pierwszoplanowych i drugoplanowych, lecz zdarzały się też postacie epizodyczne. Spektakl trwał 90 minut i zakończył się o godzinie 1200. Po wyjściu z teatru spytałem się klasy, jak ocenia widowisko. Koledzy jednogłośnie wyrazili opinię, że przedstawienie było bardzo ciekawe.
                Podróż między teatrem a parkiem trampolin trwała około 10 minut. Po wejściu do wielkiego hangaru skierowaliśmy się do szatni, przebraliśmy się i weszliśmy do strefy trampolin. Każdy z nas stanął przy jednej trampolinie i wraz z instruktorem zrobiliśmy rozgrzewkę. Po jej zakończeniu poszliśmy odwiedzić inne atrakcje. W taki oto sposób minęły kolejne dwie godziny. Pod koniec naszego pobytu w parku trampolin zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie, przebraliśmy się i wróciliśmy do autokaru. Następnie pojechaliśmy na obiad.

                Po obiedzie weszliśmy do budynku, który miał windę na samą górę „Sky Tower”. Na 49 piętrze znajdował się taras widokowy. Winda jechała dość szybko, z prędkością jednego piętra na sekundę. Widoki były piękne. Z góry można było zobaczyć ludzi wielkości mrówek, oraz całe życie w centrum miasta. Po dziesięciu minutach zjechaliśmy windą na dół i skierowaliśmy się w stronę autokaru.

       Wróciliśmy do Nowogrodźca o godzinie 2000. Czekali już na nas rodzice. Następnego dnia wszyscy bardzo dobrze wspominaliśmy pobyt we Wrocławiu. Według mnie, była to jedna z najlepszych wycieczek szkolnych, jakie kiedykolwiek mieliśmy.

                                                                                                                            Bartosz Janiec

                                                                                                                            klasa VII d

      • Mistrzostwa Gminy w koszykówce 3x3

      • Mistrzostwa Gminy w koszykówce 3x3

       W hali sportowej SP Nowogrodziec 19.10.2021 odbyły się Mistrzostwa Gminy w koszykówce 3x3.W zawodach uczestniczyły zespoły z SP w Czernej i SP w Nowogrodźcu. Zawody przebiegały w przyjaznej atmosferze, jednak w powietrzu czuć było ducha rywalizacji sportowej. Na boisku obserwowaliśmy zacięte i emocjonujące mecze. Ostatecznie do zawodów powiatowych awansowali sportowcy z SP Nowogrodźca.