• Co się w szkole dzieje?

            • Ciepły posiłek w szkole!

            • Informujemy Państwa, że od dnia 14 listopada 2022r. szkoła zapewnia uczniom możliwość skorzystania z ciepłego posiłku w formie II dania z kompotem. Rodzic ponosi koszt tzw. wsadu do kotła w kwocie 7 zł dziennie. Zainteresowanych rodziców proszę o zapoznanie się z regulaminem znajdującym się w zakładce "więcej - dokumenty szkolne" oraz złożenie deklaracji do sekretariatu szkoły w terminie do 10 listopada 2022r. do godziny 12.00.

            • Wycieczka do Szklarskiej Poręby

            • W dniu 19.10.2022r uczniowie klasy II a i b uczestniczyli w wycieczce do Szklarskiej Poręby. Przygodę rozpoczęliśmy od Dino Parku, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach paleontologicznych. Podróż w przeszłość okazała się niesamowitą  atrakcją. Rekonstrukcje okazów prehistorycznych gadów i ich wielkość były bardzo realistyczne i wzbudziły ogromne zainteresowanie, gdyż dowiedzieliśmy się m.in.: o warunkach, w jakim żyły dinozaury, czym się żywiły i dlaczego wyginęły. Dzieci obejrzały także film w kinie 3D, który dzięki specjalnym efektom dostarczył im dodatkowych wrażeń. Fantastyczną zabawą okazała się  wizyta  w „Małpim Gaju”, gdzie nasi uczniowie wykazali się dużą sprawnością fizyczna, odwagą i zręcznością. Następnie podjechaliśmy autokarem i przeszliśmy do Wodospadu Szklarki, podziwiając krajobraz górski.  Atrakcjom tego dnia nie było końca, gdyż po zakupach na góralskich straganach, pojechaliśmy do Huty Szkła Kryształowego „Julia” w Piechowicach. Na własne oczy zobaczyliśmy jak powstaje szkło oraz kryształowe naczynia, od projektu na papierze, poprzez dmuchanie, zdobienie i finalnie po pakowanie gotowego produktu. Na zakończenie zjedliśmy pyszną przekąskę. Wycieczka dostarczyła dzieciom moc wrażeń  i  na długi czas pozostanie w ich pamięci. Uczniowie klas drugich już wiedzą, na czym polega praca hutnika, archeologa i paleontologa. Nasze wspomnienia uwieczniliśmy na zdjęciach.

               

                                                                                                          Jadwiga Zborowska

                                                                                                           Ewa Izydorczyk

               

            • Zrobiliśmy coś dobrego, coś fajnego, misyjnego razem! Było kolorowo, a duch misyjny gościł wszędzie!


            • Tydzień Misyjny w Szkole Podstawowej i parafii w Nowogrodźcu już za nami.

              Obchody Światowego Tygodnia Misyjnego „ Bądźcie Moimi świadkami „  w 2022 roku przypadły od 23 października do 29  października, była to okazja do szerzenia idei misyjnej oraz popularyzacji chęci pomagania. Tegoroczny temat zainspirował nas byśmy stali się świadkami Jezusa w naszej szkole i kościele parafialnym, byśmy stali się świadkami, których widać, świadkami, którzy się nie wstydzą „być znakiem” i „ powodem zaciekawienia” dla innych.

              Każdy dzień w naszej szkole i kościele parafialnym przeznaczyliśmy  na poznawanie jednego kontynentu. Ponieważ symbolice misyjnej każdemu z kontynentów odpowiada konkretny kolor, zatem zaprosiliśmy uczniów, aby w danym dniu przyszli ubrani zgodnie z tymi kolorami:

              w poniedziałek na zielono – Afryka

              we  wtorek na czerwono – Ameryka,

              w środę na biało – Europa,

              w czwartek na niebiesko – Oceania,

              w piątek na żółto – Azja. 

              Każdego dnia przez cały tydzień, była również zorganizowana „przerwa misyjna” , na której uczennice z parafialno-szkolnego "Koła misyjno-charytatywnego" rozprowadzały „Herbatę misyjną”. Otwartość serc naszych uczniów, Grona Pedagogicznego i pracowników szkoły była ogromna, z tej akcji zebraliśmy ofiarę pieniężną w wysokości 1.546,12 zł, które zostały  przesłane na projekty misyjne (np. budowa studni, budowa szkoły, szpitala, na leki, żywność itp.) do Papieskiego Dzieła Misyjnego w Warszawie. Akcja pokazała wrażliwość i gotowość niesienia pomocy dzieciom i dorosłym borykającym się z biedą, również na innych kontynentach.

              Akcja Tygodnia misyjnego poprzedzona została przygotowaniem gazetki ściennej o tematyce misyjnej i wiadomościach o pięciu kontynentach oraz przeprowadzeniem lekcji na temat misji. 

              23 października br. - w Niedzielę Misyjną – uczniowie z Koła charytatywno-misyjnego przeprowadzili również podczas Mszy św. o godz.  12.00  w kościele parafialnym animację misyjną przygotowując oprawę liturgiczną. Przebrane dzieci  w stroje regionalne z pięciu kontynentów z Afryki, Azji, Ameryki, Oceani oraz Europy, które włączyły się w procesję z darami, miały  podkreślić naszą jedność z misjonarzami, dziećmi i ludźmi cierpiącymi głód na różnych kontynentach oraz łączność wszystkich modlących się  na całym świecie w intencji misji. Niesione przedmioty w procesji to: świeca, różaniec misyjny, Pismo Święte, budzik, chleb i wino.

              Natomiast w czwartek misyjny wybrani uczniowie z klasy 4, 5, 6 i 8, wykorzystując swoje umiejętności znajomości obcych języków, podczas nabożeństwa różańcowego modlili się za poszczególne kontynenty w różnych językach, między innymi: w języku francuskim, suahili, hiszpańskim,  japońskim, angielskim, włoskim, niemieckim i łacińskim.

              A więc w tegorocznym „Tygodniu misyjnym” staliśmy się wszyscy prawdziwymi świadkami w naszych rodzinach, pracy, szkole, wśród przyjaciół i znajomych.

               

               Składamy serdeczne podziękowanie uczniom, Gronu Pedagogicznemu oraz pracownikom SP w Nowogrodźcu za włączenie się w „Tydzień misyjny.”

              Pragnę również nadmienić, iż nasza szkoła od 2021 roku włączyła się ponownie  w akcję „ Adopcja na odległość”  i adoptowała Charlesa Mkurithi z Nairobi (Kenia).  Od tego czasu zbieramy co miesiąc ofiary na pomoc dla Charlesa, zachęcamy serdecznie do włączenia się w tą akcję przez cały rok szkolny..

               

               

                                                  koordynatorka „Tygodnia Misyjnego”  s. Renata Gostomska

               

              Kilka zdjęć upamiętniających „Tydzień misyjny” oraz list od Misjonarza:

            • NASZA „SZKOŁA PAMIĘTA”

            • W ramach projektu patriotycznego uczniowie naszej szkoły włączyli się do ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”.

              Na dzień 28 października zaplanowano w placówkach oświatowych, które włączyły się do tej akcji, wiele działań upamiętniających ważne postacie lub wydarzenia. Uczniowie klas IIIa, VIb i VIIIe zapalili znicze pod pomnikiem „Obrońcom Ojczyzny” na nowogrodzieckim rynku i pod pomnikiem poświęconym Dzieciom Wojny, który znajduje się na terenie szkoły.

              Klasa VIIIe i Młodzieżowa Rada Miejska porządkowały opuszczone groby, a także groby zmarłych nauczycieli. Złożono wykonane przez uczennice piękne stroiki i zapalono znicze.

              Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, zwłaszcza tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych, kiedy w sposób szczególny wspominamy naszych bliskich i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej.

               

              Opracowała Sylwia Parada

               

            • MAMY TO!!!

            • I miejsce w Mistrzostwach Dolnego Śląska w Rugby Tag

              Lena Grabarz (k), Nikola Wołoszyn, Radek Kopała, Jagoda Berczuk, Michał Bober, Magda Wołoszyn, Lena Wojtczak, Oliwia Stupiec, Ola Baudur, Bartek Szewczyk

              21.10.2022 odbyły się zawody w gościnnym Nowogrodźcu😀

              Organizatorzy: SZS Dolny Śląsk, Dolnośląski Związek Rugby PCKKiN Bolesławiec (Janusz Baranowski), Gmina i Miasto Nowogrodziec, SP Nowogrodziec, GSZS Nowogrodziec

              Im SP Nowogrodziec punkty 18 przyłożenia 37:6

              IIm SP 5 Zgorzelec punkty 15 przyłożenia 21:7

              IIIm SP 1 Bolesławiec punkty 10 przyłożenia 14 :14

              IVm SP 3 Bolesławiec punkty 9 przyłożenia 18:18

              Vm SP 2 Bolesławiec punkty 4 przyłożenia 10:23

              VIm SP Rębiszów punkty 3 przyłożenia 10:27

              VIIm SP Szczytnica punkty 3 przyłożenia 6:21

              Pierwsze 3 miejsca nagrodzone pucharem, dyplomem, medalami oraz upominkami (koszulka, zeszyt, notes, plan lekcji)

              MVP zawodów: Jagoda Berczuk (SP Nowogrodziec)

              Najlepszy obrońca: Lena Grabarz (SP Nowogrodziec)

              Najlepszy napastnik: Dawid Matuszek (SP 3 Bolesławiec)

              ....(nagrodzeni piłką do rugby:)

              Młodzieżowi Organizatorzy Sportu (ze Szkoły Podstawowej w Nowogrodźcu) przygotowali nie tylko stronę techniczną zawodów, ale także super poczęstunek (podziękowania dla wspaniałych rodziców:) (koordynator Ewa Caban)

              Zadbali także o protokoły, zabezpieczenie zawodów, muzykę, obsługę tablicy, zdjęcia.... Będzie z nich pociecha:)

              Młodzieżowi Sędziowie Sportowi (szkoleni w Zespole Szkół Elektronicznych w Bolesławcu: Mateusz Marek i Karol Kasprzak) świetnie wywiązali się z trudnego zadania.

              Dariusz Marek

               

            • Arboretum Leśnego Banku Genów w Kostrzycy

            • Uczniowie klas IV i V b 21 i 24 października 2022r. odwiedzili Arboretum Leśnego Banku Genów w Kostrzycy. Rozpoznawaliśmy gatunki drzew po ich korze i liściach. Dowiedzieliśmy się jak i po co przechowywane są nasiona oraz jakiego to wymaga przygotowania. Spacerowaliśmy ścieżką zmysłów. Zdobywaliśmy wiadomości o zwierzętach leśnych. Uczestniczyliśmy w zajęciach warsztatowych poznając życie mrówek. Na koniec spotkania, aby utrwalić zdobytą wiedzę uzupełnialiśmy karty pracy.

              Zajęcia były ciekawe i atrakcyjne. Wzbogaciły uczniów o nową wiedzę o drzewach, lesie, zwierzętach i jego znaczeniu dla życia człowieka.

              Opiekunowie grup: Sylwia Parada, Bernardeta  Kowalska, Monika Rutyna, Izabela Gumiela - Konarska

          • Nagłówek